Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: Wojsko Polskie jest w powiecie grajewskim

Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami nowo tworzonej Brygady Zmechanizowanej
Szef MON na spotkaniu z żołnierzami tworzonej Brygady Zmechanizowanej nowo formowanej 1. Dywizji Piechoty Legionów, Wojewodzin, woj. podlaskie
Autor. MON

Możemy powiedzieć, że Wojsko Polskie jest w powiecie grajewskim – oświadczył minister obrony Mariusz Błaszczak w Wojewodzinie (woj. podlaskie) w nowo powołanej Brygadzie Zmechanizowanej, która ma wejść w skład formowanej 1. Dywizji Piechoty Legionów.

Reklama

Podkreślał korzyści dla bezpieczeństwa kraju i gospodarki regionu związane z ulokowaniem nowej jednostki. Ponownie wyraził zdanie, że polskie wojsko może liczyć 300 tys. żołnierzy.

Reklama

„Możemy powiedzieć z satysfakcją, że Wojsko Polskie jest tu, w powiecie grajewskim, w Wojewodzinie. To jest pierwszy etap budowy jednostki wojskowej w tych okolicach” – mówił minister w niedzielę na spotkaniu z żołnierzami tworzonej jednostki.

Przypomniał, że ma ona wchodzić w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów, której zadaniem jest „odstraszenie agresora na kierunku grodzieńskim”, który „był przez Rosję bardzo często wykorzystywany do ataku na Polskę”. „Żeby ponownie do takiego ataku nie doszło, budujemy silne Wojsko Polskie, rozlokowane w tej części naszego kraju” – powiedział.

Reklama

„My nie przyjmujemy do wiadomości koncepcji obrony Polski na Wiśle, każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony i będzie broniony, jeżeli byłaby taka potrzeba” – zadeklarował. Zaznaczył, że „chodzi o odstraszenie agresora, nikt nie chce wojny”.

„Są tacy, którzy mówią, że co najmniej 300-tysięczne Wojsko Polskie jest niemożliwe. Nieprawda. Trzeba tylko chcieć i dążyć do osiągnięcia tego celu” – powiedział. Zwrócił uwagę, że do rozpoczynającego się w poniedziałek ósmego w tym roku naboru do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na kurs podstawowy zgłosiło się 8,3 tys. chętnych i „to będzie rekordowa edycja”. Wyraził zadowolenie z tego, że do służby zgłaszają się także „młodzi ludzie, którzy wrócili z emigracji”.

Czytaj też

„Ta jednostka jest także dobrą wiadomością dla społeczności lokalnej” – powiedział, wskazując, że wojsko przyczynia się nie tylko do bezpieczeństwa kraju, ale i do „rozwoju gospodarczego ziemi grajewskiej”.

„Jestem wdzięczny za modelową współpracę z władzami samorządowymi” – powiedział, podkreślając, że uchwała o przekazaniu nieruchomości przez powiat grajewski została podjęta jednomyślnie. Dziękował za przekazanie nieruchomości pod budowę mieszkań dla żołnierzy.

Formowanie 1. Dywizji Piechoty Legionów zapoczątkowano we wrześniu 2022 r. Koncepcję związku taktycznego przygotował obecny dowódca tego związku gen. dyw. Norbert Iwanowski. Docelowo w skład dywizji ma wejść 12 jednostek wojskowych, w tym cztery brygady ogólnowojskowe, brygada artylerii, cztery pułki rodzajów wojsk oraz trzy bataliony specjalistyczne rozlokowane w garnizonach na terenie województw podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Dywizja finalnie ma liczyć ponad 30 tys. żołnierzy. Ma być wyposażona m.in.w  czołgi K2 i Abrams, armatohaubice K9 i  Kraby oraz bezzałogowce Gladius.

Czytaj też

To kolejna z nowo formowanych dywizji. Jesienią 2018 rozpoczęło się formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach. W listopadzie br. szef MON ogłosił formowanie 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej z dowództwem w Nowym Mieście nad Pilicą (woj. mazowieckie).

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ma_XX

    Dowódca, szef sztabu, kancelista i 2 ochroniarzy z firmy cywilnej? Reszta na wypadek mobilizacji z gospodarki narodowej?

Reklama