Reklama

Siły zbrojne

System przeciwlotniczy RBS 70 nowej generacji już na Litwie

fot. Saab
fot. Saab

Litewskie siły powietrzne odebrały od szwedzkiej firmy Saab Bofors Dynamics pierwszą partię rakietowych zestawów przeciwlotniczych czwartej generacji RBS 70.

Litwa otrzymała system zmodernizowany (RBS 70 New Generation), mogący być wykorzystywany zarówno w dzień, jak i w nocy (dołożono m.in. kamerę termowizyjną i układ automatycznego śledzenia). Jego efektorem jest nowa rakieta przeciwlotnicza Bolide o prefragmentowanej głowicy kumulacyjno-odłamkowej i programowalnym zapalniku zbliżeniowym, o prędkości 2 Mach, zasięgu ok. 8 km i pułapie 5000 m.

Pocisk w systemie RBS 70 jest naprowadzany półaktywnie, na cel wskazany za pomocą lasera. Zestaw może działać autonomicznie, może jednak być również podłączony do systemu dowodzenia, skąd będzie otrzymywał wstępne wskazania na atakowany obiekt. Celem może być zarówno statek powietrzny, jak i np. lekko opancerzony pojazd.

Komplet RBS 70 składa się z wyrzutni z rakietą oraz trójnogu z systemem oznaczania celu i obserwacji optoelektronicznej. Całość można przygotować do działania w niespełna 30 sekund. Na ponowne załadowanie rakiety obsada potrzebuje mniej niż sześciu sekund.

Informację o wprowadzaniu przez Litwinów RBS70 bardzo uważnie śledzą Rosjanie. Zdają oni sobie sprawę, że nowe, bardzo mobilne, „indywidualne” systemy przeciwlotnicze, a już niedługo także przeciwpancerne (Javelin), mogą być w przypadku nawet niewielkich sił zbrojnych bardzo skutecznym środkiem obrony, zadającym poważne straty agresorowi.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Gen.

  GROM to jednak zdecydowanie lepsza broń od RBSu (parę cech: celniejsza, skuteczniejsza, wystrzel i zapomnij, lekka i przenośna). Ponadto GROM to broń wypróbowana na wojnie z potwierdzoną skutecznością (wiele zestrzeleń w Gruzji – potwierdzone przez ich wojskowych). a na dodatek RBS jest cholernie wielki i ciężki więc nawet nie ma co go z GROMem porównywać.

 2. A_S

  Rosjanie nie uważnie śledzą, a w zasadzie weszli w posiadanie tej broni, bo tam pewno co drugi żołnierz wyznaczony do szkolenia w tym zakresie to szpieg Rosyjski.

  1. janek

   U nas w MON-ie też nie lepiej bo to sowiecka małpiarnia...

 3. T-Bone

  Znowu Saab:-)

 4. RG

  My moglibyśmy wprowadzić jednak do produkcji Błyskawicę. Albo coś większego od Groma, opartego na Gromie/Piorunie. Właśnie o parametrach RBS70.

  1. gość

   Grom czy piorun to systemy bazujące na postradzieckich rozwiązaniach sięgające swoimi korzeniami lat 60 XX w. Szkoda czasu i pieniędzy na reanimowanie tych anachronicznych systemów. Prościej i taniej nabyć nowe zestawy wraz z efektorami.

 5. BRZDĄC

  OK.. udany produkt decyzje zakupowe Litwy mądre i wyważone.... dopasowane do realiów sytuacyjnych tego kraju ....samodzielne grupy operacyjne ...składające z kilku- kilkunastu żołnierzy ..wyposażone w tego typu lekkie i mobilne uzbrojenie ( plot, ppanc ) może namieszać sporo w uruchomionej "machinie npla" ... no i produkt SAAB..."firma która zawsze trzyma jakość i ma dorobek" .....Podobne "sprawy" można by było wprowadzać u nas nie tylko w stricte operacyjnych wojskach.....ale w naszych powiatach , gminach które w przyszłości jak szepczą co niektórzy stratedzy w epoletach i upadli politycy ...mają mieć rozwijane miejscowe struktury wojskowe .

 6. gnom

  4 Iskandery szybko rozwiążą problem litewski i RBS70

  1. Viktor

   100 kilometrowy meteoryt rozwiąże problem życia na ziemii.

 7. morgul

  tanio i skutecznie a na dodatek indywidualnie. Samochód i mała grupa orientująca się w terenie żołnierzy i nie ma mocnych. Czołg, BWP czy śmigłowiec łatwo może zostać zniszczony ...

 8. mariuszek

  niech mnie kto oswieci, przeciez niedawno zakupili od nas zestawy grom, w jakim celu takie dublowanie recznych systemow przeciwlotniczych?

  1. hp7

   Być może chcą w razie zagrożenia chcą otrzymać zaopatrzenie z różnych źródeł. Jeśli będą potrzebowali natychmiast 300 rakiet to łatwiej będzie uzbierać po setce stingerów, rbsów i gromów. Ich małą armia nie musi tak bardzo dbać o jednolitość i logistykę. tak na chłopski rozum :)

  2. laik

   Może zabezpieczają się w ten sposób przez zdradą ze strony jednego z sojuszników. Jeśli kody do jednego rodzaju broni zostaną przekazane wrogom Litwy, to zawsze pozostaje ten drugi rodzaj, albo i trzeci ;)

  3. pp

   RBS 70 ma lepsze parametry, Grom wydaje sie byc mniejszy.

 9. TOM

  "Zdają oni sobie sprawę, że nowe, bardzo mobilne, „indywidualne” systemy przeciwlotnicze, a już niedługo także przeciwpancerne (Javelin), mogą być w przypadku nawet niewielkich sił zbrojnych bardzo skutecznym środkiem obrony, zadającym poważne straty agresorowi." Szkoda, że nasz szogun i pozostali hetmani nie zdają sobie z tego sprawy i nie ma w aktualnym planie modernizacji miejsca na takie środki obrony. A przecież kosztowałoby to ułamek rocznego budżetu modernizacyjnego. Widać nadal obowiązuje plan strategiczny szoguna mówiący, że w najbliższej dziesięciolatce nie grozi nam konflikt zbrojny. Wygląda na to, że zamawiamy zabawki, które nawet za kilka lat nie będą w armii a zakup tego co mogłoby nas wzmocnić od razu odkładamy na za kilka lat. Obawiam się, że za kilka lat może być już po konflikcie zbrojnym i będziemy utrzymywać potężną armię, ale okupacyjną :( Oby nie.

  1. Boczek

   "Szkoda, że nasz szogun i pozostali hetmani nie zdają sobie z tego sprawy i nie ma w aktualnym planie modernizacji miejsca na takie środki obrony." Ty tak poważnie?

  2. jasio

   Czemu kłamiesz TOM?

  3. test

   Ot powiedział co wiedział, pan od zbierania ryżu....

 10. W

  Cena czyni cuda!

 11. Eustachy

  Brawo dla Litwy za mądre decyzje zakupowe i brawo dla SAAB-a za tak dobre systemy.

 12. prestydigitator

  Zawracanie kijem Niemna....

Reklama