Reklama

Siły zbrojne

System "Patriot" ze Słowacji będzie chronił szczyt NATO w Wilnie

Wyrzutnia systemu Patriot w konfiguracji niemieckiej.
Autor. Bundeswehr

Niemcy chcą przyczynić się do ochrony lipcowego szczytu NATO w Wilnie za pomocą systemu obrony powietrznej „Patriot”. Jednostka ma zostać przeniesiona ze Słowacji na Litwę. „Cieszę się, że będziemy mogli w Wilnie wnieść ważny wkład do sojuszu” - stwierdził minister obrony Boris Pistorius, cytowany w oświadczeniu swojego resortu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na prośbę sojuszu Niemcy wniosą znaczący wkład w ochronę szczytu NATO w Wilnie na Litwie w lipcu 2023 r. - wyjaśniło federalne ministerstwo obrony. - "W ścisłym porozumieniu z naszym partnerem Litwą, NATO, a także innymi partnerami z sojuszu wniesiemy wkład w zdolności lądowe, powietrzne i morskie w celu zapewnienia bezpieczeństwa".

Czytaj też

W tym celu wykorzystane byłyby również jednostki, które "albo są obecnie rozmieszczone na wschodniej flance sojuszu, albo mogą działać poza granicami Niemiec".

Reklama

Misja "Patriot" Bundeswehry na Słowacji ma zatem zostać zakończona, ogłosiło ministerstwo. Jednostka stacjonowała tam w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę w celu wzmocnienia słowackiej obrony powietrznej.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. X

  Mam nadzieję że Litwa ich nie przyjmie ! Podobnie jak próbowała to zrobić Korona ! ;)))))

 2. wojghan

  Świetny pomysł z tym Wilnem. Ruscy już wiedzą jak sobie poradzić z Patriotem. 32 sztuki Ch-55 na zmianę z Chadedami przeciążą system i droga dla Kindźałów wolna.

  1. Chyżwar

   Skoro te Kindżały takie dobre, to czemu ich konstruktorzy zostali wysłani na białe niedźwiedzie?

  2. lukaszpustelnik1984

   Hahaha. ;) do saxhwdow nie strzela się patriotem. A 32 ch55 to dla Rosji wyczyn najwyższych możliwości- a to dotycz jednej bateri :) . Przy NATO trzeba też brac pod uwagę że część samolotów które będą coś odpalały że strony Rosji będzie misja samobójczą :) Haha żeby po roku wojny i takiej kompromitacji Ruskiej techniki takie bzdury pisać. ;) .

 3. Kaszana

  To skandal! Powinni przekazać to na Ukrainie! Tam się lepiej przyda! Ktos coś słyszał żeby rząd w Wilnie wystosował taki apel? ;)

 4. szczebelek

  Słowacja oddała s-300, niedawno migi 29 i teraz są najlepszym klientem 🤑🤑🤑

Reklama