Reklama

Siły zbrojne

System nadzoru optoelektronicznego dla Specnazu

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Wojska specjalne Centralnego Okręgu Wojskowego w Rosji szkolą się w wykorzystaniu zmodernizowanego, optoelektronicznego systemu nadzoru „Ironia”.

„Ironia” jest proponowana w wersji przewoźnej: na pojazdy samochodowe „Tigr” i „Gusar” (ważącej 15 kg) i przenośnej (o masie 3,2 kg). W skład systemu wchodzi dalmierz z kamerą termowizyjną (która pozwala na identyfikację osób z odległości 2,5 km i pojazdów - z maksymalnie 7 km) oraz podsystem łączności pozwalający na przekazywanie zdjęć i obrazu w promieniu do 10 km. Oba urządzenia są umieszczane na oddzielnie rozstawianych trójnogach.

Specjaliści wskazują, że system „Ironia” nie będzie jednak wykorzystywany przez Specnaz (ze względu na nieporęczność), ale głównie przez siły ochrony i obrony szczególnie ważnych instalacji oraz obiektów. Dzięki układom detekcji ruchu może bowiem automatycznie wykrywać intruzów w odległości 3 km.

Dostawa „Ironii” do jednostek działających na Syberii jest efektem zamówienia państwowego złożonego przez ministerstwo obrony Rosji.

Reklama

Komentarze (4)

 1. morgul

  czytałem na defence24 o podobnym systemie w francuskiej armii ale parametry były o ok połowę słabsze aż się nie chce wierzyć że Rosja ma coś takiego ...

  1. Oleg

   Podawanie zawyżonych parametrów to tradycja w Rosji :) odejmij 40% i prawdopodobnie znajdziesz się blisko realnego wyniku.

 2. radarek

  Rosja i ELEKTRONIKA to jak ogień i woda. Oni nawet drony musieli ściągać z Izraela a co dopiero bardziej skomplikowane urządzenia.

  1. Marcin

   System nadzoru optoelektronicznego "Ironia" - Rosjanie wreszcie nabierają dystansu do siebie i swojej tiechniki. Tak trzymać.

  2. pp

   Tak, najlepiej to widać na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=08mq8clzHJY Prwada, że rosyjska elektronika to złom i nie ma czego zazdrościć?

  3. GŁOS

   Wiesz o tym, że Rosjanie latają w kosmos?

 3. katapulta

  czy ta detekcja ruchu dotyczy tylko pasma podczerwieni czy może widzi ślad termiczn? ktoś wie?

 4. gosc

  Ciekawe, ktory kraj NATO kolaboruje z wrogiem i dostarcza Rosji optoelektronike. Czy francuski Thales przestal juz dostarczac noktowizory do czolgow T72-B3? Czy Niemcy beda dostarczac nowa technologie samochodowa wchodzac w spolke Mercedesa z Kamazem? A Wlosi dostarczajac technologie sprzedajac smiglowce? Sprzedaja sznur na ktorym zostana powieszeni.

Reklama