Reklama

Siły zbrojne

Syria: nowe rosyjskie pociski przeciwokrętowe na miejscu, zestawy S-300 w drodze

Pocisk P-800 Oniks/Jachont - fot. http://www.npomash.ru/
Pocisk P-800 Oniks/Jachont - fot. http://www.npomash.ru/

Rosja wysłała do Syrii kolejną partię najnowszej wersji pocisków przeciwokrętowych P-800, pisze NY Times powołując się na urzędników amerykańskich. Tymczasem szef rosyjskiego MSZ po raz kolejny zapowiedział dostawę zestawów S-300 dla Damaszku.Kreml cały czas utrzymuje, że dostawy zaawansowanej broni stanowią realizację kontraktów podpisanych przez wybuchem anty-rządowego powstania w Syrii. Umowa kupna pocisków P-800 Jachont (SS-N-26 w nomenklaturze NATO) została bowiem podpisana w 2007 a zestawów przeciwlotniczych S-300 w 2011. Pierwsza partia 72 Jachontów miała trafić do Syrii już w grudniu 2011 r. Jednak jak utrzymują Amerykanie, najnowsza transza zawiera pociski cechujące się udoskonalonym radarem, co czyni je jeszcze bardziej efektywnymi.

Wczoraj, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla libańskiej stacji telewizyjnej zaprzyjaźnionej z Hezbollahem, ponownie potwierdził zamiar wysłania do Syrii zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-300, co każe sądzić, że na razie siły al-Asada nie dysponują sprzętem tej rodziny. Ta, oraz inne wypowiedzi i informacje mają  zniechęcić kraje zachodnie i Izrael do ewentualnej interwencji w Syrii i podnieść pozycję negocjacyjną Moskwy i Damaszku na zapowiedzianej na początek czerwca konferencji pokojowej w Genewie.

Pociski P-800 Oniks (Jachont - wersja eksportowa) to ponaddźwiękowe, przeciwokrętowe pociski manewrujące o zasięgu do 300 km. Mogą być wystrzeliwane z mobilnych wyrzutni lądowych, a także z pokładu samolotu lub okrętu.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama