Siły zbrojne

Święto Lotnictwa w Poznaniu

Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach rozpoczęły się w sobotę centralne obchody Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych. W uroczystościach biorą udział prezydent RP Andrzej Duda i minister ON Antoni Macierewicz. 

Obchody rozpoczęła polowa msza św. podczas której homilię wygłosi Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Przed południem prezydent Duda odsłonił tablicę upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz gen. broni pil. Stanisława Targosza, który był dowódcą Sił Powietrznych w listopadzie 2006 r., kiedy samoloty F-16 uroczyście przyjmowano w Krzesinach na wyposażenie lotnictwa wojskowego. W tym wydarzeniu wzięła udział także ówczesna para prezydencka.

W Krzesinach odsłonięty zostanie pomnik gen. pil. Andrzeja Błasika, byłego dowódcy 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach oraz byłego dowódcy 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Będzie to pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający gen. Błasika. Zwierzchnik sił zbrojnych weźmie też udział w uroczystym apelu z okazji Święta Lotnictwa. Obejrzy również zapowiedź premiery przygotowywanego przez TVP filmu dokumentalnego "Dywizjon 303" oraz jego fragmenty.

Najbardziej widowiskowym elementem sobotnich uroczystości będą pokazy lotnicze, które rozpoczną się od skoków spadochronowych. W powietrzu zaprezentują się m.in. samoloty wielozadaniowe F-16, myśliwiec MiG-29, szturmowe Su-22, transportowe C-295M i C-130 Hercules, a także zespoły akrobacyjne "Orlik" na PZL-130 Orlik oraz "Biało-czerwone Iskry" na TS-11 Iskra.

Latać będą również śmigłowce bojowe Mi-24, szkolny SW-4, samoloty z cywilnej grupy akrobacyjnej Żelazny oraz bezzałogowiec rozpoznawczy Orbiter. Pokazom towarzyszyć będzie wystawa statyczna, na której można będzie zobaczyć wszystkie typy statków powietrznych, jakie są obecnie wykorzystywane w wojsku.

Zwieńczeniem obchodów Święta Lotnictwa będzie wieczorny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na poznańskim placu Wolności.

Sobotnie uroczystości są głównym punktem obchodów Święta Lotnictwa i 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych RP. W ramach trwających od czwartku w Poznaniu uroczystości, w Kwaterze Lotników na poznańskim cmentarzu na Miłostowie pochowana została urna z prochami pilota myśliwskiego dywizjonu 302 z czasów II wojny światowej kpt. pil. Kazimierza Spornego. Przy starym porcie lotniczym na Ławicy odsłonięte zostały także tablice upamiętniających wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu. W piątek w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa "Lotnictwo dla obronności", a na gali jubileuszowej zasłużonym lotnikom wręczono odznaczenia i wyróżnienia.

Czytaj też: Gala Jubileuszowa z okazji dziesięciolecia służby polskich Jastrzębi.

Święto Lotnictwa od 1995 r. jest obchodzone 28 sierpnia - w rocznicę zwycięstwa Żwirki i Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Jest to święto lotnictwa wojskowego i cywilnego oraz przemysłu lotniczego.

PAP - mini

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.