Reklama

Siły zbrojne

Święto Lotnictwa w Poznaniu

Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach rozpoczęły się w sobotę centralne obchody Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych. W uroczystościach biorą udział prezydent RP Andrzej Duda i minister ON Antoni Macierewicz. 

Obchody rozpoczęła polowa msza św. podczas której homilię wygłosi Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Przed południem prezydent Duda odsłonił tablicę upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz gen. broni pil. Stanisława Targosza, który był dowódcą Sił Powietrznych w listopadzie 2006 r., kiedy samoloty F-16 uroczyście przyjmowano w Krzesinach na wyposażenie lotnictwa wojskowego. W tym wydarzeniu wzięła udział także ówczesna para prezydencka.

W Krzesinach odsłonięty zostanie pomnik gen. pil. Andrzeja Błasika, byłego dowódcy 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach oraz byłego dowódcy 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Będzie to pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający gen. Błasika. Zwierzchnik sił zbrojnych weźmie też udział w uroczystym apelu z okazji Święta Lotnictwa. Obejrzy również zapowiedź premiery przygotowywanego przez TVP filmu dokumentalnego "Dywizjon 303" oraz jego fragmenty.

Najbardziej widowiskowym elementem sobotnich uroczystości będą pokazy lotnicze, które rozpoczną się od skoków spadochronowych. W powietrzu zaprezentują się m.in. samoloty wielozadaniowe F-16, myśliwiec MiG-29, szturmowe Su-22, transportowe C-295M i C-130 Hercules, a także zespoły akrobacyjne "Orlik" na PZL-130 Orlik oraz "Biało-czerwone Iskry" na TS-11 Iskra.

Latać będą również śmigłowce bojowe Mi-24, szkolny SW-4, samoloty z cywilnej grupy akrobacyjnej Żelazny oraz bezzałogowiec rozpoznawczy Orbiter. Pokazom towarzyszyć będzie wystawa statyczna, na której można będzie zobaczyć wszystkie typy statków powietrznych, jakie są obecnie wykorzystywane w wojsku.

Zwieńczeniem obchodów Święta Lotnictwa będzie wieczorny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na poznańskim placu Wolności.

Sobotnie uroczystości są głównym punktem obchodów Święta Lotnictwa i 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych RP. W ramach trwających od czwartku w Poznaniu uroczystości, w Kwaterze Lotników na poznańskim cmentarzu na Miłostowie pochowana została urna z prochami pilota myśliwskiego dywizjonu 302 z czasów II wojny światowej kpt. pil. Kazimierza Spornego. Przy starym porcie lotniczym na Ławicy odsłonięte zostały także tablice upamiętniających wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu. W piątek w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa "Lotnictwo dla obronności", a na gali jubileuszowej zasłużonym lotnikom wręczono odznaczenia i wyróżnienia.

Czytaj też: Gala Jubileuszowa z okazji dziesięciolecia służby polskich Jastrzębi.

Święto Lotnictwa od 1995 r. jest obchodzone 28 sierpnia - w rocznicę zwycięstwa Żwirki i Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Jest to święto lotnictwa wojskowego i cywilnego oraz przemysłu lotniczego.

PAP - mini

 

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. Luke

    Polskie SP potrzeuja jakies 32 sztuki F16 i 42 sztuki F35 w najbliszych 10 lat!

  2. vis

    2002 rok Zwycięzca w przetargu na samolot wielozadaniowy dla polskiego wojska może być tylko jeden. I wygrał F-16 block 50/52 plus - ogłosił w piątek szef MON Jerzy Szmajdziński.Na ogłoszenie wyników przetargu stulecia w centrum konferencyjnym MON obecny minister obrony Jerzy Szmajdziński zaprosił swoich poprzedników: Bronisława Komorowskiego, Janusz Onyszkiewicza oraz Stanisława Dobrzańskiego, chcąc w ten sposób pokazać, że sprawy wojska są objęte ponadpartyjnym porozumieniem.Dzień przed Wigilią dowiedział się o niej premier Leszek Miller i członkowie rządu, wczoraj rano oficjalnie poinformowano prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.PRAWDZIWA MANIPULACJA

  3. yol

    Na granatniki p.panc. kasy nie ma, ale na mundury żołnierzy wyklętych, pomniki, tablice, uroczyste odsłanianie i wszystko co się wiąże z propagandą idzie rzeka forsy. Propaganda broni Ojczyzny

    1. bobo

      mądrego to i dobrze posłuchać(poczytać)

    2. Michał

      Pomnik i tablica jest opłacona ze zbiórki społecznej, ktora była prowadzona od dłuższego czasu. Brak wiedzy powoduje sianie fałszywej propagandy.

  4. Ned

    Lotnictwo wojskowe to rownież lotnictwo śmigłowcowe. Stan tego tego lotnictwa pod względem ilościowym i jakościowym jest dramatyczny.

  5. antybiurwa

    Te Efy, zostaną zmiecione w pierwszych 5 min ewentualnego konfliktu. W Szprotawie było jedno z głównych lotnisk PGW i miało być zmiecione w pierwszych 7 minutach konfliktu, a OPL była znacznie silniejsza, a teraz ani Opl ani prakietowej bo trwają "dyskusje" i może w 2022 coś będzie, śmiem twierdzić, że wtedy już nie będzie potrzebne, bo wojna idzie i to widać jak na dłoni!

  6. Amadeus

    Polska armia jest na siłę ideologizowana bez jakiegokolwiek umiaru i potrzeby. Wojsko powinno być własnością całego narodu i całemu narodowi służyć. W jego szeregach powinno być miejsce dla żołnierzy różnych wyznań a także i dla niewierzących, aktualna polityka indoktrynacji temu celowi nie służy. Armia i nasze państwo nie posiada poważnej doktryny militarnej a to co jest za doktrynę nie może być uważane. Wygłaszana przez SG WP ocena ,że filarami naszej obronności są, moralna jedność narodu i wojska, dobre wyszkolenie tych żołnierzy którzy są w armii, przeważnie po misjach zagranicznych i wiarygodne zapewnienia sojuszników ,że sami nie zostaniemy w potrzebie, gwarancji bezpieczeństwa militarnego nam nie dają. Lansowana ostatnio pseudo-doktryna , którą można określić hasłem; kosy na sztorc, różaniec w dłoń i bolszewika goń, sukcesów na polu walki nam nie zagwarantują. Szukanie tradycji w umundurowaniu i przymiarki aby ubierać żołnierzy OT w stroje historyczne to już całkowita paranoja, umundurowanie współczesnego żołnierza musi też być nowoczesne i spełniać wiele różnych parametrów, w stroje kosynierów można się przebierać na defiladach. Szukanie na siłę bohaterów wśród zmarłych i przerabianie ich na wzorce do naśladowania także niczego w zakresie moralno-bojowego wychowania nie wnosi. Reasumując idziemy przez coraz bardziej niebezpieczny świat jakby plecami do przodu, bez wizji ,wyobraźni i perspektyw. Co do naszej najnowszej supertechniki ,to jeszcze rok temu nie nadawała się do zastosowania bojowego. Więcej realizmu mniej PR.

  7. Vik

    A będzie pokaz Su-22? Jeśli tak to frekwencja murowana, tłumy ciekawych z całego świata się zwalą.