Siły zbrojne
Studenci pytają o operację Mali
W najgorętszym momencie interwencji francuskiej w Mali gościem Akademii Obrony Narodowej był gen. broni Jean-Paul Perruche. 18 stycznia br. ten doskonale zorientowany w arkana współczesnej sztuki wojennej gość Wszechnicy Obronności tłumaczył studentom AON niektóre szczegóły operacji.
Gen. Perruche, były dyrektor generalny Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej, uczestnik operacji wojskowych w Czadzie, Somalii i Kosowie wielki autorytet w dziedzinie koncepcji obronnych na Starym Kontynencie, podkreślił wagę natychmiastowego reagowania. Porównał interwencję swojego kraju do działań podjętych wobec Libii przez USA w 2011 roku. Pytany przez studentów o to, czy Francja nie czuje się opuszczona przez swoich sojuszników z NATO i Unii, generał zapewnił: Trudno mówić o konstruowaniu międzynarodowej koalicji wojskowej w tak krótkim czasie. Sytuacja w Mali zagraża stabilności całego regionu, a Francja z powodów historycznych i kulturowych poczuwa się do odpowiedzialności za losy swojej byłej kolonii . Jego zdaniem jasne deklaracje dyplomacji unijnej oraz pomoc logistyczna państw europejskich są na tym etapie zadowalające. Pytany o przewidywany rozwój wypadków, gen Perruche zapewnił, że w pierwszym rzędzie należy zapobiec rozprzestrzenianiu się terrorystów z Al - Kaidy na obszar całego Mali. Kolejną fazą będzie odzyskanie kontroli nad całym terytorium - tego Francuzi będą z pewnością chcieli dokonać z pomocą sojuszników z państw afrykańskich. Trzecim, ostatnim etapem będzie proces stabilizacyjny, w którym gość Akademii zdecydowanie widzi miejsce dla europejskich sojuszników. Do zdania francuskiego gościa przyłączył się gospodarz Akademii – w kuluarowych rozmowach ze studentami rektor-komendant gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek przyznał, że Polska mogłaby w trzeciej, fazie konfliktu wysłać kilku-kilkunastu oficerów w celu szklenia malijskich żołnierzy.
Dyskusja, którą wywołała sytuacja w Mali, była zwieńczeniem wykładu gen. Perruche’a, który wygłosił w ramach Wszechnicy Obronności. Ten wybitny specjalista w dziedzinie wojskowości europejskiej mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed europejską polityką obronną w początkach XXI wieku.
Wszechnica Obronności Akademii Obrony Narodowej to forum edukacji oraz wymiany myśli i poglądów wybitnych dowódców, strategów i ludzi, którzy brali lub biorą udział w przygotowaniach działań obronnych państw i organizacji międzynarodowych. Zapraszamy jako wykładowców m.in. dowódców operacji, szefów sztabów generalnych, dowódców rodzajów sił zbrojnych, korpusów, dywizji, skrzydeł i flotyll, którzy posiadają największe doświadczenie wojskowe.
Akademia Obrony Narodowej
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102