Reklama

Siły zbrojne

Studenci o krok przed uzyskaniem stopnia wojskowego

Fot. Karol Sito, POL CIV/Benjamin Senkel, DEU CPL
Fot. Karol Sito, POL CIV/Benjamin Senkel, DEU CPL

Jak poinformował szef wydziału komunikacji Biura ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” ppłk Waldemar Krzyżanowski, do 5 czerwca studenci uczestniczący w programie Legia Akademicka mogą składać wnioski o odbycie szkolenia praktycznego, które zakończone zostanie przysięgą i uzyskaniem stopnia wojskowego.

Chodzi o studentów z 74 uczelni, którzy brali udział w szkoleniu teoretycznym projektu Legia Akademicka w roku akademickim 2019/2020. To około 2,5 tys. studentów i studentek, którzy obecnie mogą ubiegać się o odbycie szkolenia praktycznego w jednostkach wojskowych SZ RP w wybranym module: podstawowym lub podoficerskim. Dokumenty (oprócz wypełnionego wniosku, zaświadczenie z uczelni o pozytywnym zaliczeniu części teoretycznej) należy złożyć poprzez uczelnianego koordynatora programu do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego lub bezpośrednio we właściwej Wojskowej Komendzie Uzupełnień (WKU). Ponadto studentki, które nie są objęte obowiązkową kwalifikacją wojskową, muszą zgłosić się do WKU po skierowanie na badania, które potwierdzą ich zdolność do służby wojskowej. Będą przyjmowane w pierwszej kolejności podobnie jak kandydaci do służby w akademiach wojskowych.

Planowana data rozpoczęcia ćwiczeń to 8 sierpnia br. Wówczas rozpocznie się szkolenie podstawowe, trwające 3 tygodnie. Jego efektem, po zakończonym z sukcesem egzaminie, będzie uzyskanie stopnia szeregowego rezerwy. Ci ze studentów, którzy zdecydowali się na moduł rozszerzony (podoficerski), po dodatkowych trzech tygodniach szkolenia zostaną podoficerami rezerwy (otrzymają stopień kaprala). Po zakończeniu szkolenia modułu podoficerskiego przewidzianego na 19 września studenci, którzy zadeklarowali podczas składania wniosków chęć przeszkolenia w specjalności cyberbezpieczeństwo (CYBER) i uzyskają najlepsze wyniki z egzaminu, odbędą dodatkowe, pięciodniowe szkolenie w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą również w przyszłości o służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku, a obecnie koordynuje go Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. W obu poprzednich edycjach do części teoretycznej zgłosiło się łącznie 9608 studentów z 63 uczelni. Obie części teoretyczną i praktyczną z sukcesem zakończyło 5107 osób.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Pytanie

    Przychodzi potem taki pan taka pani kapral na jednostke jako dowódca drużyny i nie potrafi dowodzić szeregowymi nie umie wydawać komend ani meldować dowódcy plutonu. Ktoś to bierze pod uwagę?

    1. marian

      No i w miesiąc się nauczy i po problemie, albo nigdy się nie nauczy bo pierdoła. Poszedłem na ćwiczenia rezerwy i było tam pełno byłych, także emerytowanych zawodowych, głównie podoficerów. Meldunki robili jak ta lala, musztra to samo. A jak trzeba było wyznaczyć współrzędne w systemie meldunkowym, albo przestroić radio, to było wielkie, yyyyyy.

    2. zxcvb

      Nie ma się przede wszystkim co martwić bo WKU i żadna jednostka ich nie weźmie na etat :D

  2. Pielegniarka

    A za czasów "Maciara" kursy oficerskie dla ZHR trwały 7-10 dni!

  3. Peter

    Kurła, ja musiałem dymać 11 miechów w Zasadniczej jako operator stacji radiolokacyjnych żeby jedną belkę dostać...

    1. marian

      Za moich czasów na belkę tak czekali ci co nie zdali egzaminów na szkoleniu specjalistycznym, reszta dostała zaraz po szkoleniu. A jako operator raczej na takim byłeś ;)

  4. zxcvb

    Powiem jako uczestnik. MON powinien ograniczyć ten program. Najlepszym rozwiązaniem byłaby zweryfikowanie poziomu i rzeczywista ocena przygotowania kandydatów po co najmniej miesięcznym okresie podstawowym i dopuszczenia 10% do kursu podoficerskiego. Oczywiście wcześniej z każdym rozmowa "kwalifikacyjna" w WKU z przedstawieniem udokumentowanego doświadczenia i umiejętności.

  5. PLw

    Studenci o krok przed uzyskaniem stopnia czy Studenci o krok od uzyskania stopnia ?

Reklama