Reklama

Siły zbrojne

Wróg się przegrupowuje. Kpt. Siewiera o wojnie z koronawirusem [SKANER Defence24]

Fot. 12WBOT
Fot. 12WBOT

O zmasowanej walce z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19, w której aktywną i strategiczną rolę odgrywa również Wojsko Polskie, Defence24.pl rozmawiało z kpt. dr n. med. Jackiem Siewierą z Wojskowego Instytutu Medycznego. Ekspertem uczestniczącym w misjach wojskowych prowadzonych w dobie pandemii przez stronę polską zarówno we Włoszech, jak i w Stanach Zjednoczonych. W obu przypadkach dowodził działaniami polskich wojskowych na miejscu.

Kapitan J. Siewiera, dowodzący misją lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego w Lombardii, w rozmowie z Defence24.pl zauważa, że:

(koronawirus) stanowi przeciwnika niezwykle mobilnego, którego nie widać, o niezwykle wysokiej śmiertelności i „żniwie”, które zbiera w zasadzie bez względu na jakkolwiek przebiegającą linię frontu. W kategoriach wojskowych to przeciwnik z jakim dotychczas, a przynajmniej przez ostatnie 100 lat, nie mieliśmy do czynienia nigdy.

Jednocześnie wskazując, iż: 

„póki co odparliśmy względnie skutecznie pierwsze natarcie przeciwnika, udało nam się rozpoznać jego pozycje i sposób działania, rozumiemy zagrożenia związane z używanym przez niego narzędziem walki, ale aktualnie przeciwnik jest na etapie przegrupowywania się, a my przez pewien okres czasu korzystamy ze sprzyjających okoliczności natury. Kolejne starcie z dużym prawdopodobieństwem jest przed nami, w perspektywie dwóch – trzech miesięcy i przygotowujemy się do niego niestety pod ciągłą presją przeciwnika”.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.