Reklama

Siły zbrojne

Statek badawczy dla US Navy

R/V  “Neil Armstrong”. Fot. www.whoi.edu/armstrong/
R/V “Neil Armstrong”. Fot. www.whoi.edu/armstrong/

Statek badawczy amerykańskich sił morskich R/V „Neil Armstrong” przybył do swojego stałego miejsca bazowania w Falmouth w Massachusetts, należącego do instytutu oceanograficznego Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI). To kolejny dowód na niemalejącą aktywność marynarki amerykańskiej w w badaniach naukowych mórz i oceanów.

W uroczystości pierwszego cumowania wzięła udział m.in. wdowa po astronaucie Neilu Armstrongu, kmdr marynarki wojennej, astronautka Sunita Williams, przedstawiciele marynarki i biura badawczego US Navy ONR (Office of Naval Research). Ceremonii nadano duży rozgłos, ponieważ dotyczyła nowoczesnego, wielozadaniowego statku badawczego, mającego zastąpić jednostkę R/V „Knorr” – wykorzystywaną intensywnie od 1970 do 2014 r.

Obie jednostki były i będą wykorzystywane przez Instytut Woods Hole (prywatną organizację nonprofit) na zasadzie czarteru od ONR. WHOI chce wykorzystać nowy statek do wykonywania badań naukowych z różnych dziedzin, dotyczących m.in. chemii i geologii oceanu, biologii morskiej, hydroakustyki oraz zarządzania ekosystemem.

Czarter tego rodzaju nie jest nowym zjawiskiem, już od zakończenia II wojny światowej amerykańska marynarka wojenna finansuje budowę (wraz z innymi agencjami rządowymi) i dostarcza statki badawcze dla uniwersytetów oraz instytutów oceanograficznych, wspierając korzystne dla obu stron badania naukowe w środowisku morskim.

Obecnie „wypożyczono” jednostkę pływającą o długości 73 m, szerokości 15 m i wyporności 3043 tony, którą wprowadzono do służby 23 września 2015 r.

Reklama
Reklama

Komentarze