Reklama

Siły zbrojne

Średnio 655 zł podwyżki dla żołnierzy w 2019 r. W środę podpis prezydenta

Fot. st. szer. Wojciech Król (CO MON)
Fot. st. szer. Wojciech Król (CO MON)

Średnie uposażenie żołnierzy zawodowych w 2019 r. wzrośnie o 655 zł. W środę prezydent Andrzej Duda podpisze rozporządzenie w sprawie podwyżek. Podpisana zostanie też nowelizacja ustawy o weteranach poza granicami państwa, która sprawi, że ten status będą mogły uzyskać także ci żołnierze, funkcjonariusze i cywile, którzy często wyjeżdżali na krótkie misje.

O tym, że w środę prezydent podpisze oba dokumenty poinformowało w poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Ceremonia odbędzie się w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Została zaplanowana cztery dni przed wyborami samorządowymi.

Defence24.pl potwierdziło w BBN, jakie podwyżki czekają żołnierzy zawodowych.

Uposażenia zasadnicze żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb specjalnych i mundurowych stanowią wielokrotność kwoty bazowej zapisanej w budżecie państwa na dany rok. Od 2009 r. kwota ta się nie zmienia i wynosi 1523,29 zł (tylko Służba Celno-Skarbowa ma wyższą).

Każda formacja ma swój mnożnik, według którego obliczane jest przeciętne uposażenie brutto. Rozporządzenie w sprawie przeciętnego uposażenia żołnierzy jest wydawane przez prezydenta z kontrasygnatą premiera.

W przypadku Wojska Polskiego od 2017 r. mnożnik wynosi 3,20 i jeśli porównać go z innymi formacjami, to należy obecnie do najniższych.

W rozporządzeniu, które podpisze w środę Duda, wysokość mnożnika będzie wynosiła 3,63. Oznacza to, że przeciętne uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych wzrośnie o ok. 655 zł, z ok. 4875 zł do ok. 5530 zł.

Rozporządzenie o podwyżkach ma wejść w życie od początku 2019 r.

Mowa tutaj o wartości średniej. Obecnie bowiem zasadnicze uposażenie (bez dodatków) szeregowego wynosi 3,2 tys. zł, a "czterogwiazdkowego" generała – niecałe 16 tys. zł. Jest to określone w rozporządzeniu MON w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Gdy zostanie ustalona nowa wartość mnożnika dla żołnierzy, to rozporządzenie trzeba będzie zmienić i zapisać nowe wartości uposażenia zasadniczego dla poszczególnych stopni wojskowych. Wcale nie jest więc przesądzone, że wszyscy żołnierze dostaną podwyżki po równo.

Nową kwotę przeciętnego uposażenia żołnierzy zawodowych już w połowie września podał "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta pisała wtedy, że wojsko nie chce rozgłosu w sprawie podwyżek, bowiem obawia się reakcji pozostałych służb mundurowych. Niewątpliwie dla ogłoszenia decyzji o podwyżkach dopiero teraz znaczenia mają także wybory samorządowe – zaplanowane na najbliższą niedzielę.

W środę prezydent podpisze także drugi dokument – nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Zgodnie z jej zapisami służba poza granicami państwa przez łącznie 90 dni wystarczy do uzyskania statusu weterana. Do tej pory na misji trzeba było przebywać nieprzerwanie przez minimum 60 dni. Statusu weterana był więc niedostępny dla tych, którzy wyjeżdżali często, ale na krótko.

Projekt zmian powstał w Kancelarii Prezydenta i trafił do Sejmu w połowie sierpnia, tuż przed świętem Wojska Polskiego. Krótka nowelizacja przeszła przez Sejm i Senat z niemal jednomyślnym poparciem i bez merytorycznych poprawek.

Do tej pory obowiązywał przepis, zgodnie z którym status weterana mogła uzyskać osoba, która brała udział w działaniach w ramach misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego lub Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu i Służby Ochrony Państwa lub w "zapewnianiu bezpieczeństwa państwa" nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Nowelizacja wprowadza jeszcze jedną drogę do uzyskania statusu weterana. Będą go mogły otrzymywać osoby, które w działaniach poza granicami kraju brały udział łącznie przez okres nie krótszy niż 90 dni.

Do tej pory możliwość uzyskania statusu weterana bez jednorazowego wyjazdu za granicę na co najmniej dwa miesiące mieli jedynie strażacy z grup ratowniczych PSP. W ich przypadku warunkiem była służba za granicą przez okres, który łącznie nie był krótszy niż 60 dni. Ten zapis wynikał z faktu, że trudno sobie wyobrazić działania ratownicze trwające bez przerwy przez dwa miesiące. Przykładem jest niedawny, trwający dwa tygodnie udział polskich strażaków w gaszeniu pożarów lasów w Szwecji. Ten przepis pozostanie bez zmian.

Gdy projektem zajmował się Sejm, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha podkreślał, że są takie misje zagraniczne oraz tacy żołnierze i funkcjonariusze, którzy wielokrotnie wyjeżdżali za granicę, narażali swoje życie, a status weterana był dla nich nieosiągalny z uwagi na to, że nie spełniali wymogu 60 dni nieprzerwanego pobytu na misji.

W tym tygodniu w Sydney w Australii rozpoczynają się Invictus Games, zawody sportowe dla weteranów poszkodowanych. Po raz pierwszy weźmie w nich udział polska reprezentacja.

Reklama

Komentarze (51)

 1. wojak szwejk

  to kiedy takie podwyżki? bo po tego rocznych to nawet wcześniejszych 4875 się nie zbliżyłem. :,(

 2. Matematyka

  jak obliczono średni wzrost na poziomie 655 zł skoro najwyższa z podwyżek dla jednej z grup uposażenia to 550 zł brutto a dla pozostałych mniej aż do 200 zł?

 3. adamzurek83z

  Biorąc pod uwagę racjonalnie: Gdy rządziły poprzednie władze przez 8 lat i średnio żołnierzowi dali by 150 zł podwyżki rocznie inaczej wyglądały by teraz zarobki w Wojsku. Teraz można by nie robić tak wielkich podwyżek i WIELKIEGO SZUMU. Co do podziału na korpusy zauważyłem, że gdy chodzi o kasę zawsze wyżej zapalają się złotówki w OCZACH, a tak naprawdę nikt nie patrzy że "ŻOŁNIERZEM SIĘ JEST, A NIE BYWA". Szczególnie widzę to Gdy: jak Jesteś żołnierzem potrzebnym to jelito grube wyliżą do czysta aby osiągnąć Swój cel (szczególnie na misjach, poligonach, nawet rady itp. wtedy koledzy), a gdy żołnierz potrzebuje w drugą stronę już to nie działa. Co do Korpusów zapamiętaj: Mówi się, że podoficerowie to FILAR ARMII, ale trzeba pamiętać, że ten FILAR bez mocnego FUNDAMENTU (szeregowy żołnierz) długo się nie utrzyma. A bez Tych dwóch elementów FUNDAMENTU i FILARU reszta (oficerowie) legnie w gruzach jak domek z kart. Dlatego moim zdaniem Trzeba się zastanowić nad samym sobą czy nie patrzę zbyt Egoistycznie??? Moim zdaniem teraz powinno być po RÓWNO DLA WSZYSTKICH KORPUSÓW. Tyczy się to także wszystkich służb mundurowych,, które zawsze były nie doceniane. Pozdrawiam WSZYSTKICH, którzy służą dla Polski a nie mówią, że pracują.

 4. jan

  Już widomo gdzie żołnierze będą spędzać urlopy. Na Karaibach w luksusowych hotelach

 5. Cywil

  Dla tych wszystkich żołnierzyków co tak marudzą jedno pytanie. Po kiego grzyba tam siedzicie skoro tak źle???? Sami piszecie że w tartaku lepiej. Rynek cywilny jest otwarty wystarczy iść i poszukać...

 6. oszukany

  Gdzie podwyżki?! Wczoraj wyszły rozporządzenia o podwyżkach dla Policji, Straży Pożarnej i SOPu a gdzie rozporządzanie dla wojska?? Czyżby nie starczyło już kasy i jednak obeszliśmy się smakiem?

 7. Szeregowy

  Tragedia, pracuje w wojsku jako szeregowy i moj kolega zarabia w tartaku wiecej niz ja! Ta srednia to jest śmiech na sali bo my z tego resztki dostaniemy, ale o tym nikt nie napisze. Moja kobieta siedzi w domu i jest matka i ojcem dla dzieci bo mnie nie ma w domu, ciagle poligon... kto za takie pieniadze bedzie tu siedzial???!

 8. d

  300szeregowy 1500 gen

 9. Dupa

  655zl ? Chyba brutto i na pewno nie dla szeregowego

 10. Miroso

  Ktoś zna w końcu jak te podwyżki będą wygladały w zależności od stopnia?

 11. Adam

  Szeregowy nie zarabia 3.2 tyś bez dodatków

 12. Ktoś

  Widziałem listę. Podwyżka dla szeregowego 300 zł. I tym chcą zatrzymać żołnierzy. Porażka systemu :/

 13. Arco

  Do wszystkich którzy z taką łatwością plują na służby mundurowe.Kto wam broni wstąpić do jednej ze służb. Zobaczycie jak pięknie i kolorowo się pracuje. Chcesz się rozwijać, awansować np w wojsku to po kilku latach służby w danym miejscu zawijaj manatki, pakuj rodzinę i przenos się w drugi kraniec Polski. ŁAtwo się pisze o kimś gdy nie jest się w jego skórze.Jestem żołnierzem z 20 letnim stażem.Niejedno szkolenie, niejeden kurs, niejeden wyjazd zagraniczny a żona w domu z dziećmi.Wcale nie zarabiamy kokosów.W każdym większym mieście młodzi bez doświadczenia zarabiają w innych zawodach o wiele więcej.Jeśli nie wierzycie to zapraszam, wstępujcie do armii by służyć naszej Ojczyźnie, miejsca są a przestańcie pluć na Orła Białego który jest naszym symbolem.My służymy, nie pracujemy.Pozdrawiam i życzę zmiany mentalności.Bóg honor ojczyzna

 14. aberracja .

  Nie tak znowu dawno, był taki gen. w ŚOW który jako frontowy z okresu II w.ś. z emerytury nie miał za co żyć, założył swój mundur, przypiął medale i by przeżyć zaczął robić za taryfiarza w e Wrocławiu. !!! To był akt rozpaczy starego frontowego żołnierza , nie jakiegoś tam teoretyka co to pojechał na misję do Libanu , czyli do WDW( Wojsk. Domu Wypoczynkowego) i ma status weterana!!!. Jeden weteran z II w.ś. i drugi z Libanu. Co tu porównywać słomę i kłosy?!. Dzisiaj jest podobnie, jest wielu generałów, starych zacnych żołnierzy klepiących biedę ku uciesze kleru i niektórych polityków. Dzisiaj oni lecz za lat pięć, dziesięć pojawią się następni ...

 15. Realista

  Chlopaki na szkolach policyjnych juz pisza raporty o zwolnienie i chcą do armii. Zarobia wiecej i nie beda sie szarpac z menelstwem i wyslugiwac slusznej wladzy.

 16. Realista

  Mnoznik 3.2 nalezy do najnizszych. To jakis zart. W policji detektyw ma ok 1.5. Komendalt komisariatu. Ok 2.3. Do 2.6. Bardzo. To wszystko rozmija sie z prawda.

 17. Admin

  A pracownicy RON dalej bieda z nędzą

 18. ANTONIO

  Za co te podwyżki ? Za siedzenie na du... i czekanie na wojnę której nie będzie ? Nie daj Boże gdyby do niej doszło to całe psudo wojsko nie nadaje się do niczego ! Widać ,,dobra zmiana" szykuje się na wybory

 19. Były

  Tak tylko co miesiąc maja wypłacany dodatkowo ekwiwalent mieszkanowy 1000zl a po 15latach nabyta emerytura i odprawa mieszkaniowa 50tys na każdego domownika

 20. ryszard

  wybory powinny byc co roku

 21. Janjon

  A co z pracownikami ROM, czy oni też mogą liczyć na podwyżkę w 2019 roku?

 22. Szeryf

  W policji była w 2018 podwyżka i będą 2 duże w 2019

 23. sg

  potwierdzam f-sze msw mało zarabiają, Jestem funkcjonariuszem Straży Granicznej w stop. st.sierż. mam 11 lat służby i na rękę dostaję 3200 zł to max kwota ze wszystkimi dodatkami. święta, niedziele, noce , zima , deszcz, często ok 9-17 km w czasie 12 godz. służby itp. Nie wspomnę już o panującym stresie i odpowiedzialności ... to mój charakter służby.... Ponadto społeczeństwo mówi że po 15 latach emerytura ? Tak owszem w wysokości 40 % czyli w moim przypadku ok 1100 zł . Ale nikt nie wspomni że przez te 15 lat... łażenia kilkaset kilometrów ochraniając granicy RP gdzie niejednokrotnie przemarzło się i przemokło jak to się potem odbija na zdrowiu

 24. Weteran

  Dla mnie weteranami powinni być żołnierze wyjeżdżający na misje isaf i wyjeżdżający poza bazę którzy mają bezpośredni kontrakt z niebezpieczeństwem . A nie Ci co na bazie siedzą.

 25. Rzyt

  Koniec modernizacji...socjalizm zwyciężył. Zamiast podatki obniżyć...600 zł będzie kosztować 800 jak nic podatnika. Jeszcze jak chcą nowe sztaby tworzyć...oczywiste jest to, że modernizacja się bardzo opóźni

Reklama