Żołnierze Komponentu Wojsk Specjalnych (KWS) aktywnie zaangażowali się w cykl seminariów naukowych pt.: „BEZPIECZEŃSTWO A EDUKACJA” zorganizowanych na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajęcia pozwoliły przybliżyć studentom tej uczelni specyfikę Wojsk Specjalnych i dostarczyły wielu ciekawych informacji na temat charakteru służby w ich szeregach. Ważnym aspektem było również przedstawienie organizacji, zadań, etapów rekrutacji oraz specyfiki szkolenia poszczególnych jednostek Komponentu Wojsk Specjalnych.
Jak podaje Wydział Prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, w ramach cyklu seminariów poświęconych specyfice rodzajów Sił Zbrojnych RP, na wrocławskiej uczelni zaprezentowali się komandosi z jednostek wojskowych: AGAT, GROM, FORMOZA, NIL oraz Jednostki Wojskowej Komandosów. Prelekcję poświęconą siłom specjalnym przeprowadzili również oficerowie z krakowskiego Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS), któremu podlegają wszystkie jednostki tego najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Oprócz ciekawych prelekcji studenci mogli z bliska przyjrzeć się wybranym elementom wyposażenia żołnierzy Wojsk Specjalnych. W najbliższym czasie na podobnych zajęciach zaprezentują się jeszcze żołnierze 7. eskadry działań specjalnych, która - co prawda - znajduje się w strukturze Sił Powietrznych, ale w czasie realizacji operacji specjalnych podlega Dowództwu KWS.
Organizator cyklu seminariów - kierownik Zakładu Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź, bardzo wysoko ceni sobie współpracę oraz podejście Komponentu Wojsk Specjalnych do tego edukacyjnego projektu. – Zaangażowanie przedstawicieli Komponentu Wojsk Specjalnych, z gen. bryg. Jerzym Gutem na czele, w to przedsięwzięcie edukacyjne jest wyrazem nie tylko dużej otwartości jednostek wojsk specjalnych na młodzież akademicką, ale także wykładnią ich profesjonalizmu i patriotyzmu. Świadczył o tym wysoki poziom prezentacji i przekazywane studentom treści – mówi prof. Wiśniewska- Paź.
Współpraca Wojsk Specjalnych ze środowiskiem akademickim nie jest dla żołnierzy niczym nowym. Komandosi stosują nieszablonowe techniki działania na różnych polach i wysoko sobie cenią kontakty oraz wiedzę i doświadczenia ludzi świata nauki. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych kontynuuje współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim (UJ) podjętą w swoim czasie przez Dowództwo Wojsk Specjalnych, Akademią Obrony Narodowej (AON) i amerykańskim Joint Special Operations University (JSOU). Od niedawna specjalsi współpracują również z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie