Siły zbrojne
Ślązak okrętem bojowym. Przemysł przedstawia propozycje
![Korweta patrolowa ORP „Ślązak” (241).](https://cdn.defence24.pl/2023/10/05/800x450px/QYzxtBq8LknmDpbqFfZLd0hga9eLcQEWKFLkjlMY.aocl.jpg)
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
W odpowiedzi na pytania redakcji Defence24.pl Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do wstępnych konsultacji rynkowych na temat doposażenia korwety patrolowej ORP „Ślązak” w systemy uzbrojenia i dodatkowego sprzętu zgłosiło się aż 21 podmiotów.
Korweta wielozadaniowa projektu 621 Gawron-M została ukończona w zubożonej wersji jako korweta patrolowa. W 2022 roku Komenda Portu Wojennego w Gdyni przeprowadziła postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji dotyczącej możliwości doposażenia korwety patrolowej ORP „Ślązak” w systemy rakietowe oraz pasywne systemy walki radioelektronicznej. Dokumentacja ta miała zawierać analizę oraz obliczenia kryteriów statecznościowych i niezatapialnościowych po doposażeniu jednostki w nowo zamontowany sprzęt wojskowy. Miała ona stanowić podstawę do rozpoczęcia procedury polegającej na doposażeniu okrętu w nowe uzbrojenie.
28 listopada 2024 r. w czasie obchodów Święta Marynarki Wojennej Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że w 2025 roku oprócz umowy na zakup okrętów podwodnych nowego typu Orka zostanie podpisana umowa na dozbrojenie korwety ORP „Ślązak”.
W tym czasie w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych trwały już prace nad procesem naprawy napędu głównego korwety, która już od dłuższego czasu nie wychodzi w morze. W związku z deklaracją ministra Agencja Uzbrojenia 30 grudnia 2024 r. ogłosiła zamiar przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych, których celem będzie zebranie informacji o sprzęcie wojskowym będącym na rynku, w zakresie do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dla doposażenia korwety patrolowej ORP „Ślązak” w systemy uzbrojenia i dodatkowego wyposażenia. Konsultacje rynkowe mają objąć obszar tematyczny dotyczący doposażenia okrętu w zakresie obejmującym minimalne wymagania taktyczne, techniczne i funkcjonalne dla osiągnięcia następujących zdolności:
- zdolność do rażenia celów nawodnych uzbrojeniem rakietowym;
- zdolność do rażenia celów powietrznych uzbrojeniem rakietowym;
- zdolność do prowadzenia działań z zakresu rozpoznania radiolokacyjnego (WRE);
- zdolność do zwalczania bezzałogowych środków latających (BSL);
- zdolność do użycia bezzałogowych środków latających (BSL).
Agencja Uzbrojenia poprosiła o składanie zaproszeń przez zainteresowane podmioty do dnia 17 stycznia 2025 r.
Do wstępnych konsultacji rynkowych zgłosiły się następujące podmioty:
- Allies Inc.;
- Aselsan A.S.;
- Griffin Group S.A. Defence Sp.k.;
- IBKOL Sp. z o.o.;
- Kongsberg Defence & Aerospace AS;
- Leonardo S.p.A.;
- MBDA;
- MILDAT Sp. z o.o.;
- Parasnake;
- PGZ S.A.;
- Polski Rejestr Statków;
- Rafael Advanced Defence Systems Ltd.;
- Remontowa Shipbuilding S.A.;
- Rheinmetall AG;
- Saab AB;
- Shield AI;
- Thales;
- thyssenkrupp Marine Systems GmbH;
- Viasat Inc. + Inmarsat;
- VORTEX;
- Works 11 Sp. z o.o.
Kolejną fazą prac Agencji Uzbrojenia będzie przeprowadzenie konsultacji rynkowych z tymi firmami, a następnie na ich podstawie przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia. Dopiero wtedy Agencja będzie mogła ogłosić postępowanie przetargowe w trybie otwartym lub z wybranymi firmami, które będą mogły zrealizować dozbrojenie.
![Korweta patrolowa ORP „Ślązak” (241).](https://cdn.defence24.pl/2023/03/08/580xpx/2023/03/08/originals/7QuhmLWG0hTCuAW50GjGSkzk5CMMMgnKtWXjKhsI.bxv0.jpg, https://cdn.defence24.pl/2023/03/08/1920xpx/2023/03/08/originals/7QuhmLWG0hTCuAW50GjGSkzk5CMMMgnKtWXjKhsI.rmwa.jpg 2x)
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Oba procesy, czyli dozbrojenie i naprawa ORP „Ślązak”, są bardzo istotne dla przyszłości tego okrętu. Bez nich jednostka nie jest w stanie samodzielnie wykonywać zadań na morzu w przypadku ewentualnych działań zbrojnych. Dlatego Defence24.pl z uwagą będzie przyglądał się realizacji tych procesów.
Thorgal
Jak już go "poprawią" to jest szansa na budowę kolejnych jednostek??