W niedzielę 22 listopada Stany Zjednoczone oficjalnie przestały być stroną międzynarodowego traktatu o "otwartym niebie" umożliwiającym weryfikowanie ruchów wojsk i przestrzegania układów o ograniczeniu zbrojeń przez państwa-sygnatariusze.
Waszyngton zapowiedział zamiar wystąpienia, z układu z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem 22 maja br., podając jako powód nieprzestrzeganie jego postanowień przez Rosję. "22 maja Stany Zjednoczone skorzystały ze swojego prawa, notyfikując depozytariuszy traktatu i jego strony o ich decyzji. Po upływie 6 miesięcy decyzja weszła w życie 22 listopada" - głosi oświadczenie Departamentu Stanu USA. Prezydent Donald Trump wielokrotnie oskarżał Moskwę o naruszenia układu podpisanego przez 34 państwa, który wszedł w życie w 2002 r.
Czytaj też: MSZ o wyjściu USA z Open Skies
Państwa europejskie, w tym m.in. Francja, Niemcy, Belgia i Hiszpania, wyraziły ubolewanie z powodu tej decyzji, równocześnie przyznając, że podzielają zaniepokojenie Waszyngtonu działaniami Rosji. Układ o "otwartym niebie" jest kolejnym układem międzynarodowym, z którego Trump wycofał Stany Zjednoczone. Wcześniej wypowiedział m.in. porozumienie nuklearne z Iranem i układ INF o zakazie broni nuklearnej średniego i krótkiego zasięgu.
Traktat o otwartych przestworzach wraz z wycofaniem się z niego Stanów Zjednoczonych straci możliwość funkcjonowania — ocenił w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. "Ubolewamy z tego powodu. Uważamy, że traktat jest bardzo ważnym ogniwem ogółem w kwestii wzmocnienia wzajemnego zaufania i na płaszczyźnie kontroli zbrojeń" - powiedział Pieskow.
Czytaj też: Czy traktat "Open skies" podzieli los INF?
Rzecznik Kremla na codziennym briefingu dla prasy podkreślił, że już wcześniej Rosja mówiła, że wycofanie się USA z porozumienia będzie miało negatywne skutki. Dodał: "Oczywiste jest, że wraz w wycofaniem się USA sam traktat właściwie straci zdolność do działania".
Wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa będzie apelować do krajów, które nadal są stronami traktatu, by udzieliły gwarancji prawnych, iż nie będą przekazywać USA swoich danych o lotach nad Rosją. MSZ Rosji oznajmiło w niedzielę, że kraj ten w reakcji na krok Waszyngtonu "będzie podejmować odpowiednie decyzje, biorąc pod uwagę interesy bezpieczeństwa Rosji i jej sojuszników".
może będzie można teraz zestrzelić teraz samoloty zrzucające chemiczne chmury trujace biosferę i modyfikujące pogodę ( susze, powodzie) bo po to był ten traktat
ten traktat nie jest dla żadnego bezpieczeństwa tylko po to żeby specjalne samoloty zrzucały chemie i modyfikowały klimat- pobudka jełopy
To teraz Rosja wystąpi z układu bo nasze i inne służby krajów NATO współpracują z amerykańskimi i będą dalej realizować amerykańskie zamówienia bez możliwości przez Rosję polatania nad stanami
I tak Rosja będzie górą
Jasne... Z beznadziejnie słabym rozpoznaniem satelitarnym i agenturalnym to Rosja zawiele nie zobaczy.
Będzie jak zwykle-ze szkodą dla swoich biednych obywateli,ktòrzy znów w milionach zapłacą za wspaniałość swoich elyt.
Krok bliżej wojny.
Bez znaczenia, traktat o otwartym niebie dla państw dysponujących dobrym rozpoznaniem satelitarnym nie wiele wnosi a prawdziwe informacje to zdobywają szpiedzy działający na terenie szpiegowanego, Oczywiście dla Polski traktat ten jest korzystny bo to jedyna szansa na jakieś tam rozpoznanie infrastruktury u sąsiadów bez mieszania się stron trzecich.
Jest oczywiste, że w najbliższym czasie układ ten zostanie całkowicie zamknięty. W obecnej sytuacji Rosja nie może kontrolować nie tylko terytorium USA ale również amerykańskich baz w innych krajach. W tym Radzikowa w Polsce. A NATOW-skie samoloty mogą swobodnie latać nad Rosją. Logiczne jest więc wypowiedzenie teraz tego układu przez Moskwę. I nie jest tak, że tylko Moskwa coś na tym straci. Stracą wszyscy i poziom zaufania do potencjalnego wroga ulegnie dalszej degradacji. Zwracam uwagę, że ruch USA został skrytykowany przez ich najbliższych sojuszników. A sprawa łamania tego i poprzednich układów jest co najmniej dyskusyjna a przytaczane argumenty są pozbawione dowodów. To po prostu polityka. Zimnowojenna w pełnej krasie.
Przecież Rosjanie otrzymali od Amerykanów propozycję kontroli w Redzikowie której sami odmówili. Chyba nawet był o tym artykuł na D24.
Dlaczego tak pozno
Może tak napiszcie jaką ofertę dostała Szwajcaria za wybór F-35. Mają nawet zmontować u siebie kilka samolotów. Można było? Można!
Wszelkie papiery podpisywane z USA nie mają żadnej wartości. Jest tak od początku istnienia tego bandyckiego państwa, kiedy przekonywali się o tym rdzenni mieszkańcy Ameryki.
Hanysku, oni zwyczajnie się wycofali, a nie jak Rosja która łamie kazdy traktat jaki tylko może
Wypowiedzieć umowę można zawsze. Tylko Rosja łamie umowy, patrz INF, zakaz stosowania broni chemicznej, a tej użyła już co najmniej 3 razy no wspiera państwo które używa je wobec własnych obywateli (patrz użycie broni chemicznej przez Syrią Assada). Ja przy okazji rozumiem czemu się rzucasz. Po prostu dobrze wiesz że Rosja ma beznadziejne rozpoznanie satelitarne i takie loty po USA dawały jej namiastkę rozpoznania.
Ale USA zwyczajnie wypowiedziało umowę, ty jak podpiszesz umowę na Internet to na określony czas a nie dożywotnio
Wszelkie papiery podpisywane przez Rosję a wcześniej CCCP nie mają żadnej wartości. Jest tak od początku istnienia tego bandyckiego, zakłamanego państwa. O powyższym, przekonało się wiele narodów i państw mających pecha graniczyć z Rosją a także miliony obywateli samej "mateczki Rasyji" ...
Gdyby nie Rosja, to dawno twoi przodkowie wylecieliby przez niemiecki komin.
Nie wylecieliby. Bez twoich towarzyszy niemieckie panowanie skończyłoby się przy pomocy amerykańskiej atomówki zrzuconej na Berlin.
Gdyby Rosja nie rozpętała 2 wojny światowej to moi przodkowie w spokoju doczekali by starości
Gdyby nie Rosja, to już dawno mielibyśmy porządne autostrady itd..
Gdyby nie ZSRR, czyli Rosja 1.0, Hitler nie miał by sojusznika Stalina i nie wykluczone, że wojny by nie było. Bo winę sprawczą ponosi też Rosja, więc skończ.
A Twoi nie ?
Ale w czym masz problem ?
Nie ma to jak gwarancję udzielone przez Putina Ukrainie. A ty na poparcie swoich antyamerykańskuch bredni wyciągasz... Indian? A nie chcesz np. rdzennych mieszkańców.. Krymu?
Memorandum z Budapesztu straciło jakąkolwiek ważność, kiedy USA wydało 5 miliardów na terrorystów banderowskich na Ukrainie, którzy na Krymie chcieli zrobić to samo co w Odessie, dlatego Rosja musiała działać odzyskała co swoje.
Napewno 5, a nie 6, lub 4, na sputniku opublikowali polecenia przelewu?
Jesteś z Moskwy czy Petersburga.
Z donbasu, czerwony....
Jesteś z Żytomierza czy z Równego?
Bardzo dobra decyzja USA !
To może napisz co jest takiego dobrego w tej decyzji? Tylko merytorycznie, bez sloganów. Jakie korzyści odniesie nasz kraj z powyższej?
I zobacz. Taka Francja, Hiszpania, Portugalia, Watykan, Monako itd. nie wypowiedzą tej umowy i sobie będą mogły latać w ramach umowy nad Rosją. A Polska, Rumunia, Bułgaria, Turcja, Niemcy wypowiedzą ta umowę. NATO będzie swobodnie latało nad Rosją, a Rosja nad wymienionymi i najbliżej Rosji położonymi państwami NIE... Same korzyści...
Polska panie Dudley nie wypowiedziała Open Skies, wiec dla nas nie ma zmian, dalej nasz dotyczy. Cos jeszcze?
Po prostu Rosja nie będzie wstanie rozpoznawać obiektów na terenie USA. To duży PLUS z punktu widzenie wojska.
Z punktu widzenia naszego wojska?
Z punku widzenia Polski nie ma ŻADNEJ róznicy, no chyba ze nie piszesz o polskim wojsku....
Oczywiście. I dodatkowo z korzyścią dla wszystkich wojsk NATO.
Jest trochę bliżej do wojny, czyli do zajęcia Kaliningradu przez nasz WOT.
Jak już, co nie daj Boże, Kaliningrad będzie ponownie niemiecki. Polska się nie liczy.
Taka , że Polska zaraz zrobi to samo. I bardzo dobrze.
Odpowiedz jaki to będzie pozytywne przełożenie dla naszego kraju, Jego bezpieczeństwa i obywateli? Ja wyżej merytorycznie i bez górnolotnych sloganów.