Francja przeprowadziła demonstrację projekcji siły strategicznych sił powietrznych, czyli symulowany atak bronią atomową na Dżibuti. W operacji o kryptonimie Minotaure wykorzystano maszyny Dassault Rafale, samoloty do tankowania w locie A330MRTT i KC-135 oraz maszyny wczesnego ostrzegania E-3F AWACS. Lot do celu trwał ponad 10 godzin i zakończył się powietrznym starciem z broniącymi celu myśliwcami Mirage 2000-5.
W realizacji misji Minotaure, która miała miejsce w połowie grudnia, wzięły udział dwa jednomiejscowe Rafale C z 30. eskadry myśliwskie stacjonujące w bazie Mont-de-Marsan i 3 dwumiejscowe Rafale B z 4. eskadry myśliwskiej Saint-Dizier, które przeprowadziły symulowany atak z wykorzystaniem nuklearnych pocisków ASMP-A (fr. Air-Sol Moyenne Portée - Amélioré). Wsparcie zapewniły im dwa tankowce KC-135R i jeden A330 MRTT Phenix z 31. Eskadry zaopatrzenia powietrznego i transportu strategicznego w Istres oraz maszyna wczesnego ostrzegania E-3F AWACS z 36. eskadry wykrywania i kontroli powietrznej z bazy Avord.
Lot do odległego o ponad 8000 km Dżibuti wymagał kilkukrotnego tankowania w powietrzu, a trwał 10 godzin i 25 minut. Na miejscu na francuską formację realizującą misję strategiczną oczekiwała obrona celu w postaci systemów obrony powietrznej bazy w Dżibuti oraz kilku myśliwców Mirage 2000-5 z eskadry myśliwskiej 3/11 „Corse” stacjonującej obecnie w bazie lotniczej 188 w Dżibuti. W zaistniałej sytuacji Rafale C zapewniły osłonę myśliwską przeprowadzającym atak rakietowy maszynom Rafale B. Po zakończeniu misji Minotaure samoloty Rafale pozostały w Afryce, aby realizować ćwiczenia w tych nowych dla załóg, mało „francuskich” warunkach.
Warto odnotować, że operacja Minotaure to jedno z serii realizowanych obecnie ćwiczeń strategicznych sił francuskich. Kilka dni wcześniej nad Francją rozegrała się operacja Poker, symulowany atak nuklearny na terytorium kraju z udziałem ponad 50 samolotów. Celem tego typu działań jest potwierdzenie zarówno zdolności do emisji siły w konflikcie pełnoskalowym jak też sprawdzenie możliwości obronnych i skuteczności różnych scenariuszy działania.
Z tego co wiem to w Dżibuti zakładają bazę Chińczycy. Może jest to pokaż w ich stronę?
Ciekawe czemu nie zademonstrowali pokazu siły nad Rosją
Ciekawe dlaczego Rosja nie demonstruje swojej marnej siły nad Francją
bo nie musi !!!!
Francuzi również nie muszą nad Rosją.
Lot trwał 10h . Dystans 8tys km. Więc lecieli z prędkością 800km/h. Myślałem, że szybciej mogliby to ogarnąć.
"Myślałem, że szybciej mogliby to ogarnąć." lecieli z prędkością poddźwiękową i szybciej nie szło, do tego opóźnienia na tankowanie, jakby lecieli szybciej to więcej tankowań i wcale by szybciej nie wyszło tylko drożej i trudniej... na dopalaczach to się przechwytuje samoloty wroga albo wlatuje nad jego terytorium.
Lecieli trasą na około.
Technicznie mogli szybciej. Ale w warunkach ćwiczeń po co ?? Tankowce czekały , więc po co pośpiech ? Wiadomo, że w warunkach potrzeby przepustnice Rafalle można przesunąć.
Odległość 8 tys km/ 10h czyli 800km na godzinę leciały. Jakoś słabo chyba co? Czy jeśli chodzi o tak odległe dystanse to wskazany jest tzw lot ekonomiczny?
Gdyby lecieli szybciej ilość tankowan byłaby większa. Każde tankowanie to dodatkowe niepotrzebne ryzyko. Zbiorniki "tankowców" także są ograniczone. Ktoś to policzył i zoptymalizował.
Symulowany atak bronią atomową na Dżibuti:))
no gdyby tak rosja to by siedzalo.
Gdybyś wiedział cokolwiek w temacie to byś miał świadomość że Ruskie robią takie ćwiczenia nieustannie z tym że podlatują swoimi bombowcami strategicznymi pod kraje NATO bez współpracy z nimi/zaproszenia... "Rosyjskie bombowce Tu-160 po raz trzeci przechwycone przez Typhoony" 4 kwietnia 2019 "Rosyjskie bombowce testują NATO w dobie pandemii" 19 marca 2020 "Raptory przechwyciły rosyjskie bombowce w rejonie Alaski" 21 października 2020
Na Rosję pewnie przyjdzie czas ;)