Reklama

Siły zbrojne

Siemoniak we Francji o modernizacji armii. Będzie współpraca przemysłów obronnych?

Jeden z okrętów francuskich Oceanicznych Sił Strategicznych - fot. www.defense.gouv.fr
Jeden z okrętów francuskich Oceanicznych Sił Strategicznych - fot. www.defense.gouv.fr

Minister Siemoniak wyraził nadzieję na owocną współpracę polskiego i francuskiego przemysłu obronnego w kwestii obrony powietrznej i antyrakietowej, a także modernizacji marynarki wojennej. 



Czytaj też: Marokański FREMM rozpoczął próby morskie

Minister Siemoniak spotkał się 19 kwietnia br. ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves Le Drianem. Przebywał również w bazie okrętów podwodnych Ile Longue, gdzie odbyła się prezentacja francuskich Oceanicznych Sił Strategicznych - okręty podwodne SNLE (z napędem atomowym). Jest to tyle istotne, że polska zainteresowana jest pozyskaniem do 2030 r. trzech okrętów podwodnych, o kontrakt na które stara się francuska stocznia DCNS. Nie przypadkowo zatem ministrom towarzyszyli dowódca polskiej Marynarki Wojennej adm. Tomasz Mathea i szef realizującego zakupy dla wojska Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak.

Strona francuska potwierdziła wcześniejsze deklaracje daleko idącej współpracy technologicznej z polskim przemysłem zbrojeniowym, z czego zadowolenia nie krył minister Siemoniak. "Chcemy, aby przy tak dużych zakupach dla wojska, polski przemysł i polska nauka mogły jak najwięcej skorzystać. Liczymy na to" - cytował słowa ministra rzecznik MON Jacek Sońta na twitterze.

sonta_tweety

Minister Siemoniak odwiedził również we Francji Szkołę Morską w bazie Lanveoc-Poulmic niedaleko Brestu w Bretanii.

Czytaj też: Grecja chce wynająć fregaty FREMM

Ministrowie dyskutowali także na takie tematy jak wojskowe relacje bilateralne i wielostronne obu państw, przegląd bieżącej sytuacji w Mali, współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz zaangażowanie w ćwiczenia wielonarodowe (Steadfast Jazz 2013).

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama