Reklama

Siły zbrojne

Setki najnowszych pocisków PAC-3 dla Emiratów

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą pozyskać do 452 pocisków PAC-3 MSE, za które zapłacą maksymalnie ponad 2,7 mld USD. Zgodę na sprzedaż wydał już Departament Stanu USA. 

Oprócz samych pocisków, jak informują Amerykanie, do ZEA trafić może również związany z uzbrojeniem sprzęt. Jak wspomniano, maksymalny koszt pozyskania prawie pół tysiąca pocisków oszacowano na 2,728 mld USD. Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż 452 PAC-3 MSE, czyli dokładniej takiej liczby, o której zakup prosiły władze ZEA. W przypadku podpisania kontraktu, dostawami zajmą się Raytheon (integrator zestawu Patriot) oraz Lockheed Martin (producent pocisków PAC-3 MSE).

Obecnie Zjednoczone Emiraty Arabskie kupują najnowszą wersję pocisków PAC-3. Do tej pory pozyskały znaczną ilość pocisków rodziny PAC-3, z których ich siły zbrojne korzystały m.in. w Jemenie. Wiadomo na pewno, że ZEA są pierwszym użytkownikiem rakiet rodziny PAC-3 na Bliskim Wschodzie. US Army podała niedawno w komunikacie, że łącznie mają 13 baterii Patriot, siły ZEA są też wspierane przez wojska USA.

Jak podkreślają Amerykanie, sprzedaż pocisków PAC-3 MSE ma oczywiście wesprzeć ich politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe, poprzez zwiększenie bezpieczeństwa "ważnego sojusznika". Co więcej, sprzedaż stanowią część spójnej polityka wyposażania kluczowych sojuszników regionu w nowoczesne systemy, co pozwoli m.in. na zwiększenie interoperacyjności oraz pozwolić ma na sprostanie zagrożeniom przyszłości. Chodzić ma dokładnie o te związane z atakami z powietrza czy z wykorzystaniem systemów rakietowych.

PAC-3 MSE to najnowsza odmiana pocisków rodziny PAC-3 przeznaczonych do zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill), i wprowadzonych w bazowej odmianie do systemu Patriot w końcu lat 90. Wdrożenie rakiet PAC-3 miało na celu zwiększenie zdolności zwalczania pocisków balistycznych. Pociski mają naprowadzanie aktywne radarowe.

image
Fot. Lockheed Martin

Rakiety MSE będą stanowić podstawowe uzbrojenie przyszłej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu US Army. W projekcie budżetu na rok fiskalny 2019 założono zakup 240 pocisków tego typu, w tym 61 z funduszy „operacyjnych”. Część z nich może więc zostać przeznaczona na uzbrojenie jednostek US Army prowadzących działania w Europie.

Przypomnijmy, że na ich zakup zdecydowała się również Polska. Po podpisaniu umowy na pierwszą fazę systemu przeciwrakietowego Wisła Polska stała się piątym użytkownikiem zagranicznym pocisków PAC-3 MSE, i drugim państwem w Europie, które wprowadzi je na uzbrojenie. Łącznie system Wisła ma wykorzystywać 208 bojowych rakiet tego typu.

Koncern Lockheed Martin złożył też ofertę dostawy kolejnej partii PAC-3 MSE dla drugiej fazy programu Wisła. Miałaby to być alternatywa dla pocisku SkyCeptor, rozwijanego przez Raytheon we współpracy z Rafaelem, rozważanego do zastosowania w drugiej fazie Wisły.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. mario

    jakich negocjatorów w programie FMS? Ludzie to jest forum militarne! Choć troszkę elementarnej wiedzy by się zdało. Cena zakupu poprzez FMS to jest cena jaką płaci aktualnie amerykański rząd powiększona o marżę administracyjną - nie ma żadnych możliwości negocjacji tej ceny, bo rząd USA już ją ze swoimi producentami wynegocjował. Obniżenie podanej ceny z odpowiedzi na zapytanie jest możliwe jedynie przez rezygnację z części planowanego zakupu umieszczonego w zapytaniu - to dlatego za Patrioty Polska zapłaciła mniej niż maksymalna cena zakupu podana w odpowiedzi na zapytanie, a Rumunia dokładnie tyle ile miała podane, bo z niczego nie zrezygnowała.

  2. Mateusz

    tanio kupili... mają dobrych negocjatorów...

  3. Heyeb

    Napiszcie czym różni się amerykański pocisķ od eksportiwego zagranicznego PAC-3 MSE

    1. prawieanonim

      Niczym. Nie ma dwóch różnych wersji tego pocisku.

    2. delta

      niczym

    3. Davien

      Niczym, oba pociski sa dokładnie takei same, to nie Rosja że sprzedaje sojusznikom małpie wersje.

  4. Gustlik

    ZEA, 83 tyś km2 - 13 baterii Patriot. Polska 312 tyś km2 i ile baterii czegokolwiek?

Reklama