Siły zbrojne

Setki najnowszych pocisków PAC-3 dla Emiratów

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą pozyskać do 452 pocisków PAC-3 MSE, za które zapłacą maksymalnie ponad 2,7 mld USD. Zgodę na sprzedaż wydał już Departament Stanu USA. 

Oprócz samych pocisków, jak informują Amerykanie, do ZEA trafić może również związany z uzbrojeniem sprzęt. Jak wspomniano, maksymalny koszt pozyskania prawie pół tysiąca pocisków oszacowano na 2,728 mld USD. Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż 452 PAC-3 MSE, czyli dokładniej takiej liczby, o której zakup prosiły władze ZEA. W przypadku podpisania kontraktu, dostawami zajmą się Raytheon (integrator zestawu Patriot) oraz Lockheed Martin (producent pocisków PAC-3 MSE).

Obecnie Zjednoczone Emiraty Arabskie kupują najnowszą wersję pocisków PAC-3. Do tej pory pozyskały znaczną ilość pocisków rodziny PAC-3, z których ich siły zbrojne korzystały m.in. w Jemenie. Wiadomo na pewno, że ZEA są pierwszym użytkownikiem rakiet rodziny PAC-3 na Bliskim Wschodzie. US Army podała niedawno w komunikacie, że łącznie mają 13 baterii Patriot, siły ZEA są też wspierane przez wojska USA.

Jak podkreślają Amerykanie, sprzedaż pocisków PAC-3 MSE ma oczywiście wesprzeć ich politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe, poprzez zwiększenie bezpieczeństwa "ważnego sojusznika". Co więcej, sprzedaż stanowią część spójnej polityka wyposażania kluczowych sojuszników regionu w nowoczesne systemy, co pozwoli m.in. na zwiększenie interoperacyjności oraz pozwolić ma na sprostanie zagrożeniom przyszłości. Chodzić ma dokładnie o te związane z atakami z powietrza czy z wykorzystaniem systemów rakietowych.

PAC-3 MSE to najnowsza odmiana pocisków rodziny PAC-3 przeznaczonych do zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill), i wprowadzonych w bazowej odmianie do systemu Patriot w końcu lat 90. Wdrożenie rakiet PAC-3 miało na celu zwiększenie zdolności zwalczania pocisków balistycznych. Pociski mają naprowadzanie aktywne radarowe.

image
Fot. Lockheed Martin

Rakiety MSE będą stanowić podstawowe uzbrojenie przyszłej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu US Army. W projekcie budżetu na rok fiskalny 2019 założono zakup 240 pocisków tego typu, w tym 61 z funduszy „operacyjnych”. Część z nich może więc zostać przeznaczona na uzbrojenie jednostek US Army prowadzących działania w Europie.

Przypomnijmy, że na ich zakup zdecydowała się również Polska. Po podpisaniu umowy na pierwszą fazę systemu przeciwrakietowego Wisła Polska stała się piątym użytkownikiem zagranicznym pocisków PAC-3 MSE, i drugim państwem w Europie, które wprowadzi je na uzbrojenie. Łącznie system Wisła ma wykorzystywać 208 bojowych rakiet tego typu.

Koncern Lockheed Martin złożył też ofertę dostawy kolejnej partii PAC-3 MSE dla drugiej fazy programu Wisła. Miałaby to być alternatywa dla pocisku SkyCeptor, rozwijanego przez Raytheon we współpracy z Rafaelem, rozważanego do zastosowania w drugiej fazie Wisły.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.