Reklama

Siły zbrojne

Seryjna produkcja lekkich bomb kierowanych SDB-II

Departament Obrony USA zakontraktował dostawę partii małowymiarowych bomb kierowanych typu SDB-II. Zawarta umowa jest pierwszą, na podstawie której systemy tego typu będą produkowane seryjnie.

Zgodnie z komunikatem Pentagonu zakres umowy obejmuje dostawę 144 bomb SDB II wraz z urządzeniami do szkolenia żołnierzy, zajmujących się m.in. uzbrajaniem samolotów w systemy uzbrojenia tego typu. Zakres umowy obejmuje również przekazanie urządzeń służących do przechowywania bomb oraz danych potrzebnych do ich wykorzystania.

Fot. Raytheon.

Bomby kierowane SDB-II są wyposażone w wielosensorową głowicę naprowadzającą, z aktywnym radiolokatorem, kamerą na podczerwień oraz półaktywnym laserowym układem kierowania. Skuteczny zasięg zrzutu tego systemu uzbrojenia określany jest na ponad 70 km. SDB-II są zdolne do zwalczania celów stacjonarnych i ruchomych, a wielosensorowy system naprowadzania ma w założeniu zwiększyć ich zdolność do działania w warunkach zakłóceń.

Cechą charakterystyczną bomb SDB-II są ich wymiary i masa (93 kg), relatywnie niewielkie w stosunku do większości lotniczych środków precyzyjnego rażenia, co pozwala na zwiększenie liczby systemów przenoszonych przez pojedynczego nosiciela. I tak, w miejsce jednej bomby JDAM w komorze uzbrojenia myśliwca stealth F-35 można umieścić cztery SDB-II, a „klasyczny” samolot uderzeniowy F-15E Strike Eagle może przenosić nawet 28 bomb tego typu.

Wartość kontraktu wynosi 30,95 mln USD, a jego wykonawcą będzie koncern Raytheon. Dostawy mają się odbyć do maja 2017 r. 

Komentarze