Reklama

Siły zbrojne

Ruszyła akcja antyterrorystyczna na wschodzie Ukrainy

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Na wschodzie Ukrainy rozpoczęła się akcja antyterrorystyczna zapowiedziana w niedzielę przez p.o. prezydenta tego kraju Ołeksandra Turczynowa. W rejonie Słowiańska, gdzie separatyści kontrolują miasto i lotnisko, zaobserwowano czołgi i transportery opancerzone. 

We wtorek rano na północy obwodu donieckiego rozpoczęła się operacja antyterrorystyczna. Będzie ona prowadzona etapami, odpowiedzialnie i w sposób wyważony. Jej celem jest obrona obywateli Ukrainy oraz zachowanie jedności terytorialnej państwa.

Oświadczył Ołeksandr Turczynow w parlamencie

Jego zdaniem operacja musi być prowadzona w sposób bardzo wyważony. Turczynow zapewnił, że nikt nie będzie strzelał do nieuzbrojonych cywili, nawet jeśli zachowują się agresywnie i łamią prawo. Celem działań są jedynie uzbrojeni i agresywni separatyści, oraz "agenci GRU i innych służb specjalnych sąsiedniego państwa".

Dowodem na ich obecność są nie tylko słynne "zielone ludziki" z Krymu, ale także liczni żołnierze i funkcjonariusze służb specjalnych zatrzymywani np. przez ukraińską Straż Graniczną.  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, jak informują jej szefowie, stale zbiera materiały na temat działalności rosyjskich służb na terenie wschodniej Ukrainy. Są wśród nich np. nagrania rozmów oficerów GRU, rosyjskiego wywiadu wojskowego i separatystów ze Słowiańska, dotyczące pomocy, posiłków i dostaw uzbrojenia. 

Pojawiają się również informacje o całkowicie jawnej obecności żołnierzy Specnazu (rosyjskich wojsk specjalnych) w Doniecku i Słowiańsku. Mieli oni nie kryć swoich naszywek ani przynależności do rosyjskich sił zbrojnych.

Niestety działania wywiadowcze i obieg informacji są znacznie skuteczniejsze od fizycznego przeciwdziałania powtórce "krymskiego scenariusza". Obecnie okupowane są budynki administracji, milicji i służby bezpieczeństwa w dziewięciu miastach obwodu donieckiego. W Słowiańsku bojownicy całkowicie zablokowali drogi, kontrolują budynki państwowe, patrolują ulice i otrzymali posiłki oraz zaopatrzenie w postaci broni i amunicji. Zajęli też lotnisko i jak stwierdzili - nie wyląduje tu żaden śmigłowiec ukraińskiej armii. Nie chcemy Banderowców we wschodniej Ukrainie.

Nie robią na nich wrażenia nawet informacje o oddziałach pancernych i zmechanizowanych operujących kilkadziesiąt kilometrów na północ od miasta. Być może słusznie... W internecie pojawił się film, na którym w rejonie słowiańska ludzie blokują samochodem terenowym poruszający się samotnie czołg T-64B ukraińskich sił zbrojnych. Załoga wyraźnie nie wie co ma zrobić i w końcu zatrzymuje pojazd i zaczyna negocjować z napastnikami.

Z tej sytuacji wynika, iż działania ukraińskich sił zbrojnych są co najmniej źle zorganizowane i dowodzone. Czołg nie powinien poruszać się samotnie, w obcym terenie i bez wsparcia własnej piechoty. Użycie jednostek pancernych i batalionu zmechanizowanego wojsk powietrznodesantowych nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem w sytuacji jaką obserwujemy w Donbasie. Niezbędne jest precyzyjne i skoordynowane działanie, które jak dotąd jest domeną separatystów i "zielonych ludzików".

Reklama

Komentarze (13)

 1. Feldkurat Karz

  Gołym okiem widać, że Ukraińcy dostali rozkaz "Robić porządek, ale bez rozlewu krwi", wojskowo praktycznie niewykonalny, gdy przeciwnik jest zdeterminowany i uzbrojony. Zapewne dlatego, że dyplomacja Ukrainy (i UE/USA???) obawia się, że to by zaszkodziło rozmowom w Genewie. Być może Rosja mocno szuka pretekstów do zerwania rozmów, zanim się na poważnie zaczęły.....

 2. szczery

  Sytuacja moim zdaniem prowadzi tylko do jednego a mianowicie to konfliktu o skali globalnej a dlaczego juz to wyjasniam . Po 1. Usa oraz Wielka brytania nie moga pozwolic na to aby wojska rosyjskie przekroczyly granice Ukrainy poniewaz gwarantowaly im to w traktacie Budapesztanskim . Wiem nie jeden z czytajacych powie ale na Krymie do tego doszlo tak ale Krym jest specyficznym miejscem pod wzgledem historycznym dla obydwu narodow . Stany mimo tego ze nie beda uczestniczyly w akcjach militarnych na Ukrainie z pewnoscia beda tam dostarczac bron oraz beda przekazywac informacje wywiadowcze o ruchach armii rosyjskie co sie nie spodoba Putinowi I doprowadzi do akcji odwetowych na roznych plaszczyznach . Po 2 Swiat nie bedzie patrzyl na to jak wojska Putina zabijaja ludzi w suwerennym kraju I go destabilizuja zaczelo sie na sankcjach ale nie pomagaja mysle ze nastepne powinny byc sankcje wymierzone w sektor aurowcow naturalnych z ktorych Rosja napedza swoja machinne wojenna .sankcje te spowoduja nie bywaly kryzys w rosji ktory bedzie moim zdaniem na reke Putinowi ktory obarczy cala odpowiedzialnoscia za wszystko zachod I doprowadzi do z radykalizowania nastrojow w kraju I dalszych wrogich dzialan znamy to z historii np. Niemiec przed druga wojna sw. Ktora rowniez byla w kryzysie. Po 3 Jezeli powstana bazy Nato w polsce lub krajach hylego bloku wschodniego Putin rowniez wykorzysta to jako pretekst do dzialan w obronnie swoich obywateli tzw . Szaro gesienie Nato przy granicy z rosja jak to nazwal nie moze miec wedlug niego miejsca co zabrzmialo jak grozba.po 4 Putin obiecuje odbudowac zsrr co juz wskazuje na konfrontacjie z panstwami Nato . Moglbym tak wymieniac wiele przykladow ale moral jest jeden zaspalismy jako zachod zostalismy uspieni przez putina . Myslelismy ze nic nam nie grozi ze europa jest bezpieczna przestalismy sie zbroic a rosja szla w kierunku dozbrajania co swiadczy o zapedach imperialnych wladz na kremlu . Musimy sie obudzic powrocic do powszechnej sluzby wojskowej zwiekszyc wydatki na obronosc znamy to wszystko z histori I doswiadczenia jak to sie konczy Polska powinna byc przygotowana na kazda ewentualnosc a na dzien dzisiejszy niestety tak niejest . Pozdrawiam wszystkich

  1. Jac

   Nie wiem czy wiesz ale według SIPRI 3 największe kraje kraje zachodniej Europy, czyli Wielka Brytania, Francja i Niemcy od 1992 d0 2013 wydały około 3,5 razy więcej pieniędzy na zbrojenia niż Rosja (ściślej chodzi o budżet wojskowy). Mało tego, każdy z tych krajów osobno wydał więcej niż Rosja. Oczywiście są to opracowania na podstawie danych które udało się uzyskać tej organizacji, więc wydatki Rosji mogły być większe, jednak nie spodziewałbym się drastycznych zmian. Wobec tego rozbrojenie Europy nie jest czymś oczywistym. Choć niewątpliwie rosyjskie wydatki mają tendencję wzrostową, podobnie sytuacja wyglądała w Wielkiej Brytanii jednak od 2010 ograniczono wydatki w wyniku problemów finansowych. Wydatki Francji i Niemiec są z grubsza na stałym poziomie.

 3. józef z bergamotu

  @Darek.S po prostu nie chcesz zauważyć, że problemem są ludzie którzy obecnie rządzą w Kijowie. Mieszkańcy Ukrainy nie chcą walczyć za nich ani za ich przestępcze plany zmierzające do faktycznego zniewolenia. Niestety oś zła przebiega teraz w innym miejscu. Mam nadzieję, że tacy ludzie jak Turczynow i Jaceniuk znajdą się w więzieniu zanim wywołają krwawą wojnę.

  1. assad

   Problemem nie są ludzie, którzy nie chcą walczyć, ale legitymizacja władzy. To stwarza problem dla dowódców jednostek wojskowych i milicji. Nie do końca mogę zrozumieć Twoje zacietrzewienie na nowe władze, w tym Turczynowa i Jaceniuka. Ta władza ma szansę wyprowadzić Ukrainę na umiarkowaną niezależność i szansę normalnego życia dla obywateli, oczywiści pod warunkiem, że Putin i jego ekipa nie rozegrają ich po swojemu.

 4. Darek S.

  Ręce idzie załamać. No cóż, zostaje Ukraińcom poprosić Putina, może pozwoli im mieszkać na terenach byłej Ukrainy. Dla mnie Państwo Ukraina to przeszłość. Były to krótkie epizody w historii i już nie powrócą. Przykre jest tylko, że już niedługo Rosjanie swoje czołgi będą mieli rozmieszczone nie tylko w Kaliningradzie, ale również we Lwowie. Nie wierzę, aby Putin zatrzymała się na Wschodniej Ukrainie. Ukraińcy nie są w stanie obronić nie tylko Wschodniej Ukrainy, oni nie są w stanie obronić niczego. Bez sensu, żeby próbować przyjmować taki kraj do Unii Europejskiej. Gdzie im do Turcji, której do Unii nie przyjęliśmy. Na mocy porozumień z Łukaszenką Putin może w każdej chwili wprowadzić swoje czołgi do Brześcia nad Wisłą, czy do Grodna. Nam pozostaje już tylko szybko wybudować kilka elektrowni atomowych, najlepiej w okolicy Kaliningradu i przystąpić do budowy broni jądrowej. Jak dla mnie nie ma alternatywy od broni jądrowej. To obecnie jest jedyny gwarant bezpieczeństwa. Nikt nie odpali żadnej głowicy jądrowej w obronie Estonii, nikt tego również nie zrobi w obronie Polski. Jeżeli sami tych głowic mieć nie będziemy jesteśmy tak samo bezpieczni, jak Polska w 1938 roku.

  1. z prawej flanki

   - tak ,najlepiej jedná elektrownie postawimy nad jeziorem Śniardwy drugá nad Mamarami a trzeciá w Mragowie i najszybciej do końca roku ; potem jeszcze tylko dwa/trzy latka i staniemy sié mocarstwem atomowym..,Panie Darek i pomyśleć źe do chwili "popelnienia" tego komenta w cześci d/t rodzimego atomu - raczej na powaźnie traktowalem Twoje wypowiedzi. No ,rozpédzil Komentator swojá wyobraźnié daleko poza barieré dzwiéku i naszá rzeczywistość. P.

 5. Miroo

  Trzymam kciuki za Ukraińców w tej rozgrywce...

 6. tom

  Powinni ostro ich potraktować. To rosyjskie siły a nie jakieś widzimisie ukraińców. To są defakto wojska rosyjskie na ukraińskiej ziemi. Czekają i to ich zgubi

 7. stempel

  Nie wiem, może mi się chronologia pokręciła, ale czy w tytule nagrania nie jest przypadkiem 2004 rok?

 8. marian

  jak sie czyta te komentarze i widzi zachowanie władz ukrainy, to moim zdaniem lepiej się nie wtracac tylko szybciej naprawiac błędy popełnione przez polityków wzgledem naszych sił zbroinych. te powiwzania nowych kacyków ukraińskich z przekretami amber-gold , to się w głowie nie miesci!!!

  1. orbis

   to jest portal militarny dla rozumnych! nawiedzony oszołomie wracaj do Gazety Polskiej

 9. Bolek

  Z tym czołgiem to jakaś lipa, i tak: - kto o zdrowych zmysłach wypuszcza jeden czołg? - jak jest jakiś problem, to naturalne zachowanie czołgisty, do bambuły i dekiel zamknąć. - jadą chłopaki na wojnę a na czołgu komplet pokrowców. - czołg też jakiś taki za czysty, jakby film kręcili za garaże! Coś to wszystko wygląda na robot Władymir Pictures.

  1. Dawid

   A tam... 4 pancerni jednym czolgiem cala wojne wygrali :)

  2. rapid

   też tak uważam że być może to nagranie jest ustawione , przegrupowanie odbywa się w określonych szykach , a jeśli miał jakieś odosobnione zadanie to powinien być w stałej łączności , w razie problemów dowódca koordynujący zadania ma określone procedury

 10. MK

  Czy nikt nie zwrócił uwagi na datę tego filmu?

 11. echo

  Jakie ruskie mądre! Nagle szantaż emocjonalny: "I do kogo będziecie strzelać?" Ale sami to potrafią!

 12. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

  oj tam ,oj tam ; a pancerni to ze swoim Rudym i psem cala wojne w samopoas przejeździli a jeszcze Berlin na sam koniec tylko z druźyna Szawelly zdobyli... . Nie chce mi sie juź inaczej tych doniesień z Ukrainy komentować ; przypominaja wlaśnie czarny humor z Monty Pythona...

 13. Karolek

  Dla Turczynowa to co sie dzieje to chyba zbyt wiele. "Pod Słowiańskiem separatyści zatrzymali czołg"! ?!? "W internecie pojawił się film, na którym w rejonie słowiańska ludzie blokują samochodem terenowym poruszający się samotnie czołg T-64B ukraińskich sił zbrojnych" - dla takiego T64 to kilka sekund i terenowca nie ma. Przeciez nikt im pieniedzy nie bedzie oddawal! Jeszcze jak blokuje publiczna droge...

  1. oka

   Nie przyszlo ci Karolku do glowy ze ukraincy nie chca strzelac do ukraincow czy rozjezdzac ich czolgami?

Reklama