Reklama

Siły zbrojne

Rozbił się samolot szkoleniowy Sił Powietrznych Zimbabwe

Zdjęcie podglądowe - SF260 Libijskich Sił Powietrznych
Zdjęcie podglądowe - SF260 Libijskich Sił Powietrznych
Autor. Rob Schleiffert/wikipedia/CC BY-SA 4.0

3 lutego doszło do katastrofy samolotu szkoleniowego SF260 Sił Powietrznych Zimbabwe. Według oficjalnych informacji samolot uderzył w linię energetyczną i rozbił się w rejonie Mlezu College w pobliżu Gweru. Wyniku katastrofy zginęły dwie osoby - przekazało Nehanda Radio.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

3 lutego bieżącego roku w Zimbabwe doszło do katastrofy samolotu szkoleniowego Sił Powietrznych Zimbabwe - SF260. Do wypadku doszło w rejonie Mlezu College w pobliżu Gweru. Samolot rozbił się wyniku uderzenia w linię energetyczną zabijając instruktora i ucznia. Zdarzenie miało miejsce podczas rutynowego szkolenia.

Do podobnej katastrofy także z udziałem SF260 doszło w listopadzie 2022 roku, gdzie zginęły dwie osoby tuż pod Gweru w rejonie Somabula. Do innej katastrofy doszło również z udziałem tego samolotu we wrześniu 2014 roku.

Reklama

Samoloty SF-260, pierwsze sześć sztuk, zostały zamówione przez Zimbabwe w 1997 roku, które dotarły 1998 roku. Siły Powietrzne Zimbabwe mogą obecnie posiadać około 27 tych maszyn. Na wyposażeniu jest także chiński Hongdu JL-8 w liczbie 10 sztuk. Głównymi samolotami bojowymi Sił Powietrznych Zimbabwe jest 7 - Chengdu J-7; 2 - Hawker Hunter oraz 3 - MiG-23, a także 6 - Mi-35.

Czytaj też

SF-260 to włoski lekki samolot, który był powszechnie sprzedawany jako wojskowy samolot treningowy i akrobacyjny. Produkcja tych samolotów trwała od 1964–2017. Razem z prototypami wyprodukowano łącznie 976 samolotów. Samolot jest używany przez m.in Czad, Etiopię, Indonezję, Włochy, Libię, Mali, Filipiny, Tunezję, Ugandę czy Urugwaj.

Reklama

Komentarze

    Reklama