Reklama

Geopolityka

Rwanda ostrzelała kongijski samolot Su-25 [WIDEO]

Zdjęcie poglądowe rosyjskiego Su-25
Zdjęcie poglądowe rosyjskiego Su-25
Autor. Fedor Leukhin/wikipedia/CC BY-SA 2.0

Kongijski samolot wojskowy Su-25 został ostrzelany przez Rwandę z powodu rzekomego naruszenia przestrzeni powietrznej. Samolot wylądował z małymi uszkodzeniami – poinformowała agencja AP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

We wtorek 24 stycznia władze Rwandy poinformowały, że kongijski samolot wojskowy Su-25 miał naruszyć przestrzeń powietrzną Rwandy, związku z tym kraj ten podjął „działania obronne" wobec samolotu wojskowego z Konga – jak podano w oświadczeniu. Według informacji AP powołującego się na państwowego nadawcę Rwandy, który miał udostępnić niezweryfikowane wideo, widać na nim pocisk wystrzelony w kierunku samolotu, po czym pocisk eksploduje w powietrzu w pobliżu samolotu, który kontynuował lot. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne filmy lub zdjęcia samolotu w trakcie, ostrzału, a także po jego wylądowaniu- widać na nich uszkodzenia maszyny.

Czytaj też

Z kolei władze Konga oświadczyły, że rwandyjski atak na ich samolot miał miejsce w kongijskiej przestrzeni powietrznej w pobliżu międzynarodowego lotniska w Gomie i że samolot nie wszedł w rwandyjską przestrzeń powietrzną. Władze zapewniły, że samolot Su-25 zdołał jednak wylądować na lotnisku Goma w Północnym Kivu we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Władze Konga uważają, to za celowy akt agresji, który równa się aktowi wojny.

Reklama

Czytaj też

W grudniu Rwanda poinformowała, że inny samolot z Konga na krótko również naruszył jej przestrzeń powietrzną. Nieuzbrojony kongijski samolot także wylądował na rwandyjskim lotnisku w listopadzie podczas misji rozpoznawczej w pobliżu granicy, co według Konga było wypadkiem.

Czytaj też

ONZ i zachodnie mocarstwa oskarżyły Rwandę o wspieranie M23 (Ruchu 23 Marca) we wschodnim Kongo, które zajęło kilka miast i wsi w odnowionych walkach w zeszłym roku. Rwanda zaprzecza wspieraniu M23, oskarżając kongijską armię o zmowę z rwandyjską rebelią Hutu, która działa we wschodniej DRK od czasu ludobójstwa Tutsi w Rwandzie w 1994 roku.

Czytaj też

Regionalni przywódcy wynegocjowali w listopadzie ubiegłego roku porozumienie, na mocy którego kierowana przez Tutsi grupa miała wycofać się z niedawno zajętych pozycji do 15 stycznia w ramach starań o zakończenie walk, które zmusiły do przesiedlenia co najmniej 450 tys. ludzi. Mimo zapowiedzi zawieszenia broni i wycofania wojsk, we wschodniej części DRK nadal trwają walki między kongijską armią a rebeliantami M23.

Su-25 to samolot szturmowy, przeznaczony do bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych. Jest napędzany dwoma silnikami odrzutowymi umieszczonymi w kadłubie.Może przenosić łącznie ponad 4,3 t uzbrojenia, które obejmuje przede wszystkim bomby i niekierowane rakiety różnych typów. Bardziej zaawansowane uzbrojenie, to pociski powietrze-ziemia Ch-23 i Ch-25ML oraz powietrze-powietrze R-60 i R-73. Stałe uzbrojenie stanowi dwulufowe działko GSz-30-2 kal. 30 mm o szybkostrzelności 3000 strz/min z zapasem 250 nabojów, które znajduje się w dolnej części kadłuba po lewej stronie.

Czytaj też

Nie jest to tak potężne uzbrojenie jak w przypadku amerykańskiego A-10 Warthog, ale Su-25 spełniają bardzo podobną rolę maszyn bezpośredniego wsparcia pola walki. Podobnie jak w przypadku amerykańskiego odpowiednika zastosowano więc opancerzenie, m.in. kabiny pilota, oraz układ aerodynamiczny, który nie zapewnia wysokiej prędkości ale zwrotność i dobre własności podczas lotu na małym pułapie. W konflikcie ukraińskim obie strony intensywnie wykorzystują samoloty Su-25, co doprowadziło do co najmniej jednego powietrznego starcia tych maszyn.

Reklama

Komentarze

    Reklama