Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie myśliwce MiG-29 dla Iraku?

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin odbył w Iraku dwudniową wizytę, której celem było m.in. zaoferowanie irackiej armii całej gamy nowego, rosyjskiego uzbrojenia

Razem z Rogozinem w dniach 10 do 11 lutego br. do Bagdadu pojechało ponad 100 rosyjskich urzędników i biznesmenów, którzy zgodnie z oficjalnym komunikatem mieli za zadanie przekonać Irakijczyków „do rozszerzenia wspólnych projektów w sektorze energetycznym, wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego oraz do kontynuowania współpracy wojskowo-technicznej”. Była to prawdopodobnie największa delegacja rosyjska, jaka została wysłana na Bliski Wschód.

Jednym z głównych celów wizyty było zwiększenie eksportu rosyjskiego uzbrojenia. Rosja od dawna stara się zdominować w tej dziedzinie iracki rynek. W końcu 2012 r. udało się podpisać kontrakty warte około 4,2 miliarda dolarów na dostawę m.in. przeciwlotniczych zestawów rakietowo – artyleryjskich Pancyr-S1 oraz śmigłowców Mi-35 i Mi-28NE, a później sprzedać Irakowi 9 samolotów szturmowych Su-25 i dziesięć gąsienicowych wyrzutni rakiet termobarycznych TOS-1A „Buratino”.

Ostatecznie Irakijczycy musieli ograniczyć zakupy uzbrojenia, ze względu na drastyczny spadek cen ropy naftowej. Pomimo tego, obecnie coraz częściej mówi się o negocjowaniu umowy na dostawę do Iraku malej partii samolotów MiG-29. Kontrakt ten będzie początkiem odbudowy irackich sił powietrznych i Rosjanie liczą, że razem z samolotami zostaną również kupione pozostałe elementy systemu potrzebnego do wykorzystania myśliwców – radarów oraz systemu dowodzenia i kierowania.

Reklama

Komentarze (5)

 1. maniuś

  WIDAĆ - konsekwencję PUTINA ? Kto jest przyjacielem , a nie uzurpatorem ? Biznes idzie w parze z bezpieczeństwem . Też nie na darmo o PUTINIE - mówią - - STRATEG ? Można przypuszczać że to samo usłyszymy o IRANIE i ROSJI ? Widać to dokładnie że BLISKI WSCHÓD - - ma już dość HEGEMONA i NATO ?

  1. alex

   To dlatego Iran zakupił w europie 130 samolotów Airbus ??To dlatego podpisał kontrakty gospodarcze z francuzami na 20 miliardow dolarów a z Wołochami na 18 miliardow!!

 2. kkhhgf

  zachodnie nie znaczy lepsze, starsze wersje 29tego są tyle warte co stare wersje 16tki, do muzeum, nowe wersje to co innego, a tam potrzebnyjest prosty sprzęt jak MiG-29/, a nie latający komputer wrażliwy chyba nawet kurz z hamgaru

 3. a-i

  No tak, dopiero "supertechnika" w postaci MiG-29 da początek odbudowie irackich sił powietrznych :) Więc zakontraktowane w 2008 r. i sukcesywnie dostarczane F-16Q trafią zapewne do lokalnych aeroklubów. Oczywiście jeżeli takowe tam istnieją :):)

  1. ficke ficke

   Uwielbiam. Współczsny MiG 29 z Rosji ma tyle wspólnego ze swoim dziadkiem, co współczesny F16 z pierwszą wersją. Czemuż to amerykańskie jest uważane za nowoczesne a rosyjskie miałoby być przestarzałe? Po płatowcu to poznajesz czy jak?

  2. vbn

   Irackie F-16Q do Iranu.

  3. revvvv

   F16IQ to jest trochę zubożona wersja block 52+ jak pamiętam.

 4. M

  Dlaczego Serbia czy Irak w ogóle myślą o Mig-29, które w sposób wręcz miażdzący pokazały że nie są żadnym przeciwnikiem dla F-16, nie wspominając już o droższych konstrukcjach zachodnich?

  1. Listerine

   Chłopaku, wróć do komputera/konsoli i nie pisz bzdur. Współczesna wersja/modyfikacja MiG-29 czyli MiG-35, ma tyle wspólnego z bazową wersją 9.12 ile nowiutkie F-16V z F-16A/B, tj. samą nazwę. Począwszy od radaru AESA (Żuk-A) przez silniki RD-33MKM (tj. nowa seria + FADEC ) na uzbrojeniu kończąc (np nowe RWW-AE czy KAB-500S-E, czyli możliwość prezycyjnego niszczenia celów na ziemi). Gdyby była to naprawdę stara wersja to Rosjanie nie pchaliby milionów w konsolidacje zakładów MiGa czy też na modernizację linii produkcyjnych. Jak myślisz, czy te państwa (Egipt, Syria, Algieria, Egipt, Indie, Rosja, Irak, Serbia i może też Armenia) zamawiają/chcą zamówić różne modyfikacje MiG-29 z niewiedzy, czy też bardzo dobrze wypadają one na próbach/testach? Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie. Jeśli coś się dobrze sprawuję to znaczy że jest OK. PS Kilka lat temu wszyscy krytykowali oraz kpili z Su-34. Kolejna modyfikacja Su-27, każdy egzemplarz inny, za drogi etc. Jak widać nie mięli racji, dzisiaj to chyba najsilniejszy element WKS. Dzięki swojej modułowości może być wykorzystywany jako samolot walki radioelektronicznej, bombowiec taktyczny czy poniekąd samolot rozpoznawczy. Może MiG-29K/SMT/SMT2/35 też pójdzie tą ścieżką ?

 5. Xyz

  Początkiem odbudowy irackich SP były kontrakty na czeskie L-159, koreańskie T-50 i amerykańskie F-16...

Reklama