Siły zbrojne

Rosyjski Tigr z działkiem 30 mm

Samochód pancerny Tigr-M, będący podstawą dla opisywanego projektu. Fot. Mike1979 Russia / CC BY-SA 3.0
Samochód pancerny Tigr-M, będący podstawą dla opisywanego projektu. Fot. Mike1979 Russia / CC BY-SA 3.0

Firma WPK poinformowała o projekcie zdalnie sterowanego samochodu pancernego Tigr uzbrojonego w armatę automatyczną kalibru 30 mm.

Producent samochodów opancerzonych rodziny Tigr, firma WPK, poinformowała o próbach nowej wersji swojego produktu - badany egzemplarz jest sterowany zdalnie, jego uzbrojeniem jest armata automatyczna kalibru 2A72 30 mm. Jak podaje agencja TASS, prowadzone są obecnie testy drogowe i ogniowe tego pojazdu.

Zdaniem dyrektora WPK Aleksandra Krasowickiego, wyposażenie zdalnie sterowanego Tigra ma pozwolić - oprócz jazdy i prowadzenia ognia przez kierującego nim zdalnie operatora - również na autonomiczną identyfikację i śledzenie celów. Prace nad nową wersją finansowano ze środków własnych producenta.

Moduł bojowy jest identyczny z tym, jaki zastosowano w bezzałogowym systemie lądowym Uran-9.

Udany montaż uzbrojenia tego kalibru na samochodzie o masie poniżej 9000 kg zapewniłoby mu siłę ognia równą znacznie cięższym pojazdom. Nie jest to jednak pierwsza próba tego typu. Podobne prace, związane z instalacją zmodyfikowanej armaty automatycznej 30 mm wykorzystywanej na śmigłowcach AH-64 Apache prowadzi firma Oskosh Defence, która przetestowała już zdalnie sterowany moduł uzbrojenia zamontowany na pojeździe klasy MRAP.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.