Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski system antybalistyczny rozlokowany w Syrii

Zestaw S-300VM. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Zestaw S-300VM. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Rosjanie dostarczyli do Syrii drogą morską i rozlokowali system obrony powietrznej S-300WM, który jest szczególnie skuteczny przeciw pociskom balistycznym. Uzupełni on stacjonujące tam od zestrzelenia przez tureckie lotnictwo rosyjskiego bombowca Su-34 kompleks rakietowy S-400. 

Jak poinformował serwis informacyjny Fox News, powołując się na źródła w administracji USA, Rosjanie rozlokowali w Syrii system SA-23 Gladiator (jest to kod NATO oznaczający zarówno system S-300W4 jak i S-300WM, noszący eksportowe oznaczenie Antey – 2500). Jego komponenty zostały dostarczone droga morską do syryjskiego portu Tarsus. Brak jest danych o miejscu rozmieszczenia systemu. Zależne jest to przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z kompleksem rosyjskich sił zbrojnych, czy też przeznaczonym dla Syryjczyków.

System S-300WM jest zbazowany na podwoziu gąsienicowym, gdyż został zaprojektowany jako obrona przeciwlotnicza i przeciwbalistyczna towarzysząca wojskom lądowym. Może zwalczać zarówno cele aerodynamiczne, jak i balistyczne na dystansie do 200 km. Najnowszy wariant, dostarczany rosyjskim siłom zbrojnym od 2013 roku, wyposażony jest w pociski o zasięgu do 400 km i nosi oznaczenie S-300W4. Są one przeznaczone przede wszystkim do zwalczania pocisków balistycznych. Jednostki wyposażone w wersję S-300W4 stacjonują m.in. w Południowym Okręgu Wojskowym, z którego najprawdopodobniej pochodzą zestawy dostarczone do Syrii.

Część komentatorów łączy pojawienie się systemu S-300WM z załamaniem się rozejmu w Syrii. Jednak transport drogą morską i przygotowanie do niego jednostki złożonej z co najmniej kilkunastu pojazdów, zapasów części oraz amunicji, musiały zostać zapoczątkowane znacznie wcześniej.

Nie jest też jasne w jakim celu Rosjanie wzmacniają swoją obronę powietrzną i to przede wszystkim w zakresie przeciwbalistycznym, gdyż dżihadysci nie dysponują rakietami balistycznymi ani lotnictwem. Może to wskazywać na plan wzmocnienia lub poszerzenia strefy, której będą musiały unikać samoloty koalicji kierowanej przez USA. Docelowo może chodzić o wzmocnienie pozycji sił Asada i uchronienie ich przed potencjalnymi atakami w obronie sił będących sojusznikami Zachodu w walce z Państwem Islamskim.   

Reklama

Komentarze (12)

 1. ulan

  Bedzie chronil inne systemy OPL i baze przed "omylkowym" atakiem USA lub Izraela. To dopiero poczatek. Syryjczycy beda miec 3 warstwowy system np. Tor, Buk, S-300, ale obslugiwac go beda glownie Rosjanie. To zniecheci USAF do harcow i atakowania SAA. Ruskim da mozliwosc zwalczania lotnictwa koalicji bez wywolywania napiec USA-FR, bo bedzie to pod flaga Syrii, ktora to broni sie przed naruszaniem jej przestrzeni. Proxy War.

  1. kod bestii

   Do tego dodać należy systemy radarowe z rosyjskich okrętów, których USA nie będzie mogło zaatakować, ale które wskazania i to od strony amerykańskich pleców, będą przekazywać do OPL w Syrii, tak, by ta nie musiała demaskować się włączeniem radarów. Pozwoli to wykrywać też cele "stealth". Podobnie należy założyć, że do rosyjskiej bazy w Iranie, której "nie ma", w razie zaognienia sytuacji Rosja też podrzuci S-300/400 jeśli już tego nie zrobiła i to pozwoli patrzeć na plecy Amerykanów lecących nad Syrię z drugiej strony.

 2. SMUTNE USA

  żeby to sie tak nie skończyło: ----------- According to the Oklahoman newspaper Post, citing U.S. military sources that the F-22 Raptor crashed in the north of Jordan, sources tell about the possibility of shoot down the F-22 Raptor aircraft by a Syrian missile Syrian everything and happened near the Syrian border, while a military expert John Blu Reed told the newspaper that the shoot down of the F-22 Raptor confirmation that Syria has a defense system updated the S-300, S 400 missiles or rockets, U.S. expert also stated that U.S. relations – Russia will be even more strained if it is confirmed that Russia has provided to Syria missiles S 400. On the other hand according to reports from the United States, according to the Los Angeles Times of America, the Syrian defense forces have shot down four missiles launched by the Americans type Tomahawk, sources tell us that it was the defense systems (Pantsir-S1) anti-aircraft missiles that have made that American missiles struck, and centered in the middle, the sources of Washington state that four missiles were launched to test the degree of defense of the Syrian forces, the sources have also confirmed that one of the main reasons in stopping aggression against Syria is the overthrow of the American F-22 Raptor crashed yesterday in the north of Jordan, also also deal with the part of the Syrian air defense missiles to the four Tomahawk, remember that Jordan is still home to its territory five F-22, and this was one of the main reasons to postpone the trial of aggression against Syria.News of Aug-31-2013.

  1. Jaca

   Wklejasz stary propagandowy news o zestrzeleniu w 2013r. samolotu F-22 co już dawno zostało wyjaśnione i wyśmiane. Informacja o rzekomym zestrzeleniu F-22 pojawiła się w libańskiej telewizji sponsorowanej przez Hezbollah.  Informator powoływał się na portalu gazety "Los Angeles Times" w którym jakoby pojawiła się informacja, iż syryjski system przeciwlotniczy zestrzelił cztery Tomahawki i samolot F-22 Raptor. Źródła informacyjne gazety uważają, że Pentagon wystrzelił 4 rakiety ażeby, jak pisze "Los Angeles Times”, "poczuć syryjskie tętno". Problem w tym, że w tym dniu czyli 31 sierpnia 2013r. na stronie "Los Angeles Time" trudno było znaleźć powyższą informację. Do dzisiaj USAF użytkowa 183 operacyjnych Raptorów.

 3. JEREMI

  PO CO ROSJANOM DWIE RODZINY SYSTEMU S300??? JAKIE SA ROZNICE?? W PARU ZDANIACH NIECH KTOS PO CHLOPSKU WYTLUMACZY....PROSZE...

  1. Davien

   S-300V to system antybalistyczny i bezposredniej ochrony wojsk, S-300PMU to system przeciwlotniczy

  2. samouk

   @JEREMI Po co 2 różne ? Kolejny uzupełnia, zastępuje poprzedni, jest jego wersją rozwową. A w Syrii ? Potrzebują osłony kolejnego trzeciego rejonu, pewnie no fly zone dla wrogich działań "USA" & ferajny.

  3. Piotrek

   S-300 właściwie S300P i późniejsze S300PM wykorzystywane są przez Wojska Obrony Przeciwlotniczej. S-300W i późniejsze S-300W4, S-300WM służą w Wojskach Lądowych na szczeblu Armii. Wszystkie pojazdy w S-300W są gąsienicowe i jest jeszcze bardziej mobilny niż S-300. Oczywiście obydwa systemy zestrzeliwują rakiety i samoloty. Oczywiście można pisać, że to złom, ale jak dotąd nikt w Syrii nie chce tego sprawdzić!

 4. Media kłamią jak Davien

  A kiedy to tureckie wojska zestrzeliły Su-34?

 5. STek

  Cóż, USA nie chciały rozmawiać normalnie, po ludzku, no to będziemy rozmawiali inaczej. Rosja też ma swoją granicę cierpliwości...

  1. Alosza

   O tym z kim i jak się rozmawia decyduje siła gospodarki. Obawiam się, że w Rosji silna jest tylko wąska grupa skorumpowanych oligarchów którzy i tak mieszkają w Europie lub USA a w Rosji mają swoich niewolników pracujących na ich dochody. Tak, że widzisz kolego Rosjaninie grożenie, że będziecie z kimś rozmawiać jest równie zabawne co wasze próby pokonania świata zachodniego w czasach Regana

 6. antyUSA

  I słusznie! Pora ogłosić światu, że na loty nad Syrią trzeba mieć zgodę syryjskiego rządu Asada, jedynego legalnego uznawanego przez ONZ!

 7. ppp

  Rosja instaluje S-300VM w Syrii.. bo może. Ma tam bazy, z których nikt już ich nie wygoni. Nie po dobroci. To ważny sygnał (kolejny) dla USA i Arabii Saudyjskiej. Trwa w tym rejonie bardzo ciekawe odwracanie sojuszy. Blok Rosja/Syria/Iran/Turcja kontra USA. Zwróćcie uwagę, że w rejonie USA nie ma już 100% sojuszników. Bo ani Turcja, ani Izrael nie popierają USA bezrefleksyjnie, tylko dogadują się z Rosją. Na Arabię Saudyjską też nie mogą liczyć, bo to niby sojusznik a wspiera wrogów USA. A jedyna siła, która mogła by być wiernym sojusznikiem USA, czyli Kurdowie, zostali skutecznie do tego sojuszu zniechęceni przez... USA.

  1. cvb

   "Może" bo ma tam bazę? A my nie możemy, bo graniczymy z ruskimi i nasze wyrzutnie zakłócą równowagę sił w regionie. Pora żeby teraz NATO wzorem niedawnej ruskiej histerii na bazę w Redzikowie, podjęło stosowne działania i wzmocniło odpowiednio tamtą flankę NATO.

  2. fgh

   To może NATO dla odmiany dogada się z Ukrainą i zainstaluje wyrzutnie łapiące zasięgiem Moskwę, bo... ...bo może? Dobry plan? A tak niedawno Moskwa ryczała, że budowa czegokolwiek w Polsce zagraża równowadze militarnej w regionie, bo ruska wysepka - Kaliningrad z nami graniczy. Jak widać stawianie takich wyrzutni przy granicy NATO i to nie na swoim terenie im nie przeszkadza. Więc jest precedens z ich strony i teraz NATO może spokojnie stawiać co chce w każdym chętnym kraju nienależącym do NATO - Ukraina czy Gruzja.

 8. xd

  ustalcie jakąś wersję bo cała masa tutejszych specjalistów twierdzi że ten ruski złom ma tolerancję ze 100km więc nie ma się czego bać a wy piszecie że najwspanialsze najdoskonalsze pilotowane przez samych asów samoloty usa będą zmuszone omijać syrię

  1. Gienek - prawdziwy ekspert

   Choćby F 22 zatrzymał się w powietrzu nad tym złomem S 300, to i tak ruskie go nie zestrzela, bo w tych rurach pewnie nic nie ma, no może są jakieś gumowe atrapy pocisków.

 9. 45

  Mają to wysyłaja.A nuż widelec odstrzela niewidzialnego F-22. A teraz poważniej przetestuja sobie ten system na lotnictwie amerykańskim. Nie muszą odpalać rakiet.Przetestuja go w warunkach bojowych a potem zaoferują na sprzedaż.Forsa nie śmierdzi.

  1. Egon

   Ta. Systemem antybalistycznym odstrzelą F-22. Zaraz potem Pancyrem zestrzelą satelite i z T-90 zatopią lotniskowiec.

  2. Lepszy od 45

   Gorzej jak amerykanie zechcą przetestować F 22 i zniszczą ten ruski złom S 300.

 10. stop_glupocie

  Jest jasne jak słońce - bo za chwilę będzie no-fly -zone tylko nie tak jak chciał Davien i jego kompania tylko tak jak chce Rosja. No ale oni mają sam złom wg funboyow. A do czego zdolny jest ten system wiedzą tylko Rosjanie - reszta może się tylko domyślać tak jak ma to miejsce. Bo Rosja w Syrii nie odpuści - dla własnego bezpieczeństwa. Do tego myślę że rosjanie wiedzą dużo więcej niż mówia i jeszcze mają pare asów w rękawie bo grają naprawdę ostro. A hegemon tupie nóżkami bo parę brudów może wypłynąć. Jak zachowa się NATO jak Rosja ujawni oficjalne finansowanie i wspieranie ISIS przez Amerykanów, jak pokaże dowody na inne operacje Sorosa ? Oni te ruchy już przewidzeli - ale co poniektórzy piszą że nikt nie jest zaskoczony - jak sam nawet autor jest zaskoczony że planowali to wcześniej - oni mają zaplanowane 10 kroków do przodu a reszta tylko reaguje i dokładnie gra w ich grę. Co jeszcze mają w Syrii to nikt nie wie i do czego ma to służyć. A do czego S400 na Krymie? po co ćwiczenia z desantem. A ciekawe że autor nie pisze żę każda wyrzutnia jest chroniona przez Pancyry - i nie wiadomo gdzie dokładnie się znajduje bo są one mobilne chronione, ukryte i obsługiwane przez profesjonalistów. Ale to przecież "ruski" złom - hahaha.

  1. olo

   Taki no fly a USA zbombardował celowo assadowską armię i jakoś te S-400 nie zadziałało. To USA zrobi na błagania ONZ drugą Jugosławię i się skończy. Potrzeba tylko zielonego światła dla armii od prezydenta a ten Burak ma z tym problem. Za chwilę będzie któryś z Jastrzębi czy to demokratów czy republikanów i bedzie pozamiatane.

  2. Kiks

   Złom może nie, ale nie takie och ach jak to ruscy pieją. Po prostu rozsądnym nie jest śpieszno do konfliktu. Na to zawsze będzie czas. A tobie jak widać marzy się wojenka. Cisnąć ruskich finansowo i gospodarczo. To działa. Powoli, ale działa.

  3. Davien

   Sorry ale ty chcesz robic no-fly zone pociskami antybalistycznymi??? Ciekawe w jaki sposób, jakbys nie zauwazył to jest system antybalistyczny, gorszy do zwalczania samolotów od S-400.. Jak zwykle nawet na rosyjskim sprzęcie się nie znasz:))

 11. yaro

  "Podobno" (słowo uwielbiane przez naszych fan boyow made in usa) Rosja w Syrii nie ma żadnych szans bo koalicja pod wodzą USA rozniesie te ich systemu w drobny mak. To ja mam pytanie czy Rosjanie pozmieniali się na rozumy z chełbią modrą która jest w naszym Bałtyku? czy może jednak jednak jest w tym logika?

  1. fx

   Ciekawe jakie balistyki będą zestrzeliwać własne ?

  2. Davien

   To jest system głównie antybalistyczny więc tez nie wiem po co oni go tam wysłali, bo jak na razie w Syrii to tylko Rosja uzywa pocisków manewrujacych. Przeciwko samolotom ten system jest gorszy od S-400. PS wie ktos może cos o tym pocisku o zasięgu 400km do S-300 W-4 bo jedyne co znalazłem to nazwa 9M83MB ale to jest pocisk do S-500.

 12. edi

  27 000 000 Rosjan głoduje a Putin pakuje kolejne mld $ w wojnę której wygrać nie można tak jak w Afganie czy to Ruskie czy USA. Syrii nikt już nie poskłada do kupy nawet jakby USA odstrzeliło ludobójcę Assada i powstałby rząd jedności patrze Libia. Żeby opanować ten kraj potrzeba 100 000 żołnierzy na stałe a na to Rosji nie stać może tylko bombardować i mordować w 90% cywilów.

  1. katoliban

   Dziwne, że od momentu gdy amerykanie i inni sprawiedliwi odstrzeliwali "ludobójce" momentalnie rozpoczynały się poważne problemy. Libia, Irak, Syria... lista państw zniszczonych przez nowoczesne i bogate kraje jest coraz dłuższa a efekty są straszne o ile nie przerażające. W Polsce 29% dzieci żyje w skrajnej biedzie i nikt się nimi nie przejmuje ale przejmujesz się losem rusków? Proszę Cie.

Reklama