Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska armia testuje nowe granatniki automatyczne

AGS-40
Autor. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowała agencja TASS, zakończono produkcję pierwszej partii najnowszego granatnika automatycznego AGS-40 Bałkan. W najbliższym czasie mają one przejść kompleksowe badania i testy w rękach rosyjskich żołnierzy, które zdecydują o ich ewentualnym wdrożeniu do służby liniowej i rozpoczęciu produkcji seryjnej.

Reklama

Informacje przekazało biuro prasowego rosyjskiej państwowej korporacji zbrojeniowej Rostec. Dyrektor przemysłowego klastra uzbrojenia (części Rostecu) Bekkchan Ozdojew powiedział, że dokumentacja konstrukcyjna granatnika Bałkan została oficjalnie zatwierdzona przez rosyjski resort obrony. Ostatnim elementem pozwalającym na seryjne dostawy tych systemów do rosyjskiej armii jest zakończenie trwających obecnie prób i uzyskanie pozytywnych ocen w wybranych pododdziałach.

Reklama

Czytaj też

Reklama

AGS-40 Bałkan to rosyjski granatnik automatyczny kal. 40 mm. Za jego powstanie i rozwój odpowiada Centralne Biuro Projektowo-Badawcze Broni Sportowej i Myśliwskiej (TsKIB SOO) i Stowarzyszenie Badań i Produkcji (GNPP) "Pribor". Został zaprojektowany jako następca sowieckiego AGS-17 Płamja i rosyjskiego AGS-30 Atlant, które są obecnie l eksploatowane przez rosyjską armię. Według deklaracji konstruktorów w porównaniu do poprzedników jego zasięg skuteczny wydłużono o 25%, a siłę ognia zwiększono aż o 50%. Osiągnięto to dzięki zmianie kalibru z 30 na 40 mm, a także zastosowaniu nowoczesnej amunicji.

Czytaj też

Najnowszy granatnik może razić skutecznie cele w odległości do 2500 metrów (dla porównania w przypadku AGS-17 i AGS-30 to odpowiednio 1700 i 21000 metrów). Jego szybkostrzelność teoretyczna wynosi 400 strzałów na minutę, a ogień może być prowadzony w trzech trybach - krótkiej serii (5 strzałów), długiej serii (10 strzałów) oraz ognia ciągłego. Jeśli chodzi o amunicję to wykorzystuje on bezłuskowe granaty odłamkowe 7P39 kal. 40 mm oraz granaty ćwiczebne 7P39P i 7P39U. Dodatkowe wyposażenie stanowi rozkładany trójnóg-podstawa, celownik teleskopowy PAG-17 oraz siedzisko dla operatora systemu. Masa własna wynosi 32 kg, a z zamontowanym magazynkiem bębnowym z 20 granatami 46 kg.

Czytaj też

W rosyjskiej armii granatniki automatyczne są od lat wykorzystywane jako broń wsparcia bezpośredniego pododddziałów piechoty na polu walki, a także uzbrojenie pomocnicze różnego rodzaju wozów bojowych. Granatniki AGS-30 znalazły się m.in. na uzbrojeniu części opancerzonych samochodów patrolowych GAZ -2330/2331 Tigr jako uzbrojenie główne zainstalowane na obrotnicy na stropie pojazdu. Dodatkowo mają one trafić na uzbrojenie zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-2 i bojowych wozów desantów BMD-2M uzbrojonych w bezzałogowe moduły wieżowe Bierieżok. Główną zaletą tego typu konstrukcji jest możliwość rażenia celów zmasowanym ogniem pośrednim.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Reklama