Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Armia 2021: Nowy Kałasznikow dla rosyjskich pilotów

Fot. Kałasznikow
Fot. Kałasznikow

Jak poinformował rosyjski koncern Kałasznikow, wyprodukowano pierwszą partię prototypową zmodyfikowanej wersji subkarabinka automatycznego AM-17. Miałaby być ona przeznaczona dla pilotów myśliwców wielozadaniowych Su-35 i Su-57 i już wkrótce ma przejść próby państwowe.

Informacja ta została upubliczniona w komunikacie prasowym spółki w czasie trwającego właśnie Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2021. Te największe rosyjskie wydarzenie tego typu odbywa się w tym roku w dniach 22-28 sierpnia w Moskwie. Jeszcze w czasie trwania forum Armia-2020 Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zleciło inżynierom tej spółki opracowanie nowego wariantu karabinka na potrzeby załóg wozów bojowych i pilotów samolotów bojowych. Głównym jego założeniem była możliwość przenoszenia w osobistym plecaku pilota. 

Następnie do końca tego roku planowane jest przeprowadzenie prób państwowych tej konstrukcji w celu jej kompleksowego przebadania i przetestowania, a następnie wdrożenia do służby liniowej w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Potencjalne zainteresowanie tą konstrukcją mają wyrażać już klienci zagraniczni. Broń ma charakteryzować się kompaktowością i niewielką masą przy zachowaniu cech karabinka automatycznego, dzięki czemu nadaje się do operowania w ograniczonych przestrzeniach.

Początkowo karabinek AM-17 był projektowany pod amunicję kal. 5,45 × 39 mm, ale według najnowszych informacji ujawnionych przez Kałasznikowa obecnie pracuje się nad dostosowaniem go także do innych rodzajów amunicji takich jak 7,62 × 39 mm oraz 5,56 × 45 mm. Po raz pierwszy subkarabinek AM-17 wraz z jego wyciszoną wersją AMB-17 ze zintegrowanym tłumikiem został publicznie zaprezentowany w trakcie forum Armia-2017. 

Niewielki automat AM-17, a także jego cicha modyfikacja AMB-17 ze zintegrowanym tłumikiem zostały po raz pierwszy zademonstrowane na forum Armia-2017. W założeniu ma być docelowym następcą legendarnego już subkarabinka AKS-74U, a oparty został na zaprezentowanym w 2016 roku karabinku szturmowym AM. Nowy rosyjski subkarabinek AM-17 charakteryzuje się modułową konstrukcją, a jego masa wynosi zaledwie 2,5 kg. Wykonany jest z polimerów wzmacnianych elementami stalowymi oraz wyposażony w lekką, niską obudowę zamka z metalu. Przez całą jej długość przebiega szynka montażowa, a ponadto jest przystosowany do wykorzystywania klasycznych magazynków systemu Kałasznikowa.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama