Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjskie karabinki SR-3M idą na eksport

Fot. Rostec
Fot. Rostec

Jak poinformowała rosyjska państwowa korporacja Rostec, spółka Rosoboronexport dostarczy zmodernizowane karabinki automatyczne SR-3M nieujawnionemu klientowi eksportowemu. Co warte podkreślenia, broń ta jest zasilana specjalną amunicją pośrednią kal. 9 × 39 mm.

Wspomniana broń została opracowana przez rosyjski Centralny Instytut Naukowo-Badwczy Precyzyjnej Inżynierii Maszyn TSNII Toczmasz, który wchodzi w skład Rostec. Powstała w wyniku modernizacji subkarabinka automatycznego SR-3 Wichr, przeznaczonego dla pododdziałów sił specjalnych. Jego masa całkowita z 30-nabojowym magazynkiem i demontowanym tłumikiem dźwięku wynosi 3,2 kg.

Jego lufa ma zaledwie 136 mm długości i jest przystosowana do specjalnych naboi zwykłych SP5 i przeciwpancernych SP6. Dzięki temu karabinek ten charakteryzuje się dużą kompaktowością. Może być wykorzystywany w walce na krótkim dystansie występujących np. w gęsto zabudowanych obszarach miejskich takich jak wąskie uliczki lub wnętrza pomieszczeń. Dodatkowo dzięki zastosowanej amunicji jest zdolny do zwalczania celów chronionych osobistymi kamizelkami kuloodpornymi, a także pojazdów nieopancerzonych.

image
Reklama 

„Główną cechą karabinu szturmowego jest zdejmowany tłumik, który umożliwia przekształcenie karabinu szturmowego do walki na krótkim dystansie w pełnoprawny karabin snajperski w terenie, zdolny do skutecznego trafiania celów z odległości ponad 300 metrów. Niezawodność i łatwość obsługi broni, a także możliwość zainstalowania specjalnego wyposażenia, takiego jak celowniki nocne i snajperskie, sprawiają, że nasza broń jest znana i popularna na całym świecie. Rosoboronexport podpisał nowy kontrakt na dostawę karabinów szturmowych SR.3M z partnerem zagranicznym

- Rostec

SR-3 Wichr to rosyjski subkarabinek automatyczny będący skróconą i pozbawioną integralnego tłumika dźwięku wersją karabinka automatycznego AS Wał. Powstał w latach 90. XX wieku w wyniku dużego zapotrzebowania rosyjskich służb specjalnych na niewielką i łatwą do skrycia broń automatyczną o wysokiej sile rażenia. Jego kolba jest składana na wierzch komory zamkowej, a dodatkowo z lewej strony znajduje się standardowa rosyjska szyna montażowa dla celowników optycznych z rodziny PSO-1. Broń ta jest obecnie wykorzystywana m.in. przez funkcjonariuszy FSO (ochrona prezydenta), FSB i formacje MWD.

Reklama

Komentarze

    Reklama