Siły zbrojne

Rosomaki jadą na Słowację. Nowe otwarcie współpracy państw V4

 • Fot. antyterrorysta.pl

Siły zbrojne Słowacji pozyskają 30 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, w wariancie opracowanym w kooperacji ze słowackim przemysłem zbrojeniowym. Premier Polski Ewa Kopacz podpisała w Siemianowicach Śląskich wraz ze swoim słowackim odpowiednikiem Robertem Fico list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie uzbrojenia. 

Jak poinformowała premier Ewa Kopacz, w ciągu 3 lat siły zbrojne Słowacji pozyskają 30 transporterów. Obecnie trwają negocjacje w sprawie warunków produkcji pojazdu. Premier dodała, że do zakładów w Siemianowicach dzięki realizacji prac związanych z dostawami zmodyfikowanych Rosomaków wpłynie więcej, niż 120 mln zł.

List intencyjny dotyczący m.in. polsko-słowackich kołowych wozów opancerzonych to istotny krok w stronę zacieśnienia współpracy regionalnej w przemyśle obronnym, ale także zwiększenia szans PGZ u naszych południowych sąsiadów. Po ujawnieniu problemów związanych z zakupem przez Czechy transporterów Pandur, szanse KTO Rosomak na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej wzrosły.

Eksport Rosomaków stał się możliwy po sygnowaniu w 2013 stosownej umowy ze spółką Patria. Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że nowy wariant transportera będzie promowany również na rynkach zagranicznych, zarówno w Europie jak i na świecie.

Słowackie siły zbrojne planują łącznie pozyskać około 100 kołowych transporterów opancerzonych, które zastąpią wycofane ze służby wozy SKOT, produkowane w czasach Układu Warszawskiego w polsko-czechosłowackiej kooperacji. Pierwsze 30 sztuk ma zostać zakupionych na potrzeby 2. Brygady Zmechanizowanej - batalionu ISTAR, będącego również elementem słowackiego udziału w Wyszehradzkiej Grupie Bojowej UE. Jak przekonywał wiceminister obrony Czesław Mroczek podczas niedawnego spotkania z prasą, polska oferta jest bardzo atrakcyjna również na płaszczyźnie współpracy przemysłowo-obronnej obu krajów.

W ostatnich dniach czerwca na słowackim poligonie Zahorie odbył się pokaz poligonowy transportera Scipio. Jest to wspólny projekt PGZ i słowackiej firmy EVPU. Na podwoziu KTO Rosomak osadzono bezzałogową wieżę TURRA 30 firmy EVPU, która pierwotnie została opracowana dla modernizacji słowackich wozów BMP-1/BMP-2.

Wieża TURRA 30 uzbrojona jest w działko 2A42 kalibru 30 mm konstrukcji rosyjskiej produkowane na Słowacji, 7,62-mm karabin maszynowy PKT i dwa przeciwpancerne pociski kierowane Konkurs/Fagot. Firma EVPU informuje jednak, ze z łatwością można w tym systemie bezzałogowym zastosować np. amerykańskie działko Bushmaster II czy stosowane przez Polskę rakiety Spike LR. TURRA 30 wyposażona jest w system obserwacyjno-celowniczy z kamerą telewizyjną i termowizyjną, laserowym dalmierzem, systemem stabilizacji i automatycznym śledzeniem znaczonego celu.

Sama wieża posiada opancerzenie na poziomie 1 wg. standardu STANAG 4569, ale może ono zostać zwiększone dodatkowymi modułami pancerza. Dzięki bezzałogowej konstrukcji operator uzbrojenia znajduje się wewnątrz kadłuba, co znacząco zwiększa jego poziom ochrony.

Pod względem uzbrojenia Scipio jest koncepcyjnie zbliżony do docelowego wariantu KTO Rosomak dla Polski, który również ma być wyposażony w wieżę bezzałogową uzbrojoną w działko i ppk, przy czym w polskich Rosomakach będą stosowane armata Bushmaster II na amunicję 30x173 NATO i znacznie nowocześniejsze ppk Spike-LR.

Komentarze (36)

 1. GPAS

  Dlaczego nasze Rosomaki nie będą wyposażone w spike ER ????

 2. Oj

  Alleluja!!! 30 szt po 4 mlnzł/szt gdzie polska zamawia 10-cio krotnie więcej po 5,5mlnzł/szt.!!!! Teraz to dopiero PO będzie trąbić o sukcesach polskiej zbrojeniówki hahaha.

  1. Zenio

   Tylko ze Polska zamawiała gotowe pojazdy. Natomiast pojazdy dla Słowacji to efekt współpracy PolskoSsłowackiej. 4mln zł/szt otrzyma tylko jeden z kooperantów - zakłady w Siemianowicach.

  2. nie zawsze nie

   A może kupują bez wieży

 3. Jan

  35 lat zajmuję się uzbrojeniem i po raz pierszy słyszę, że premier rządu podpisuje list intencyjny o wspólpracy w dziedzinie uzbrojenia

  1. slawbo

   A może już powinieneś zajmować się uzbrojeniem?

 4. Bonifacy

  Polski Rosomak w cenie ok. 5,5 mln, slowacki w cenie 4 mln. Kupujmy te ze słowacką wieżą, po zakupie czterech sztuk jedna wychodzi gratis! I dodatkowo będą chyba płacili w EUR?! A może i polska wieża bezzałogowa obniży cenę końcową o 1,5mln pln.

  1. kilo

   Pytanie czy cena np. 4 mln i dotyczy samego kadłuba bez wieży, km/armaty i kilku innych bajerów "zintegrowanych" czytaj zespawanych z wieżą

  2. asdf

   Rosomak zarabia na jednej bazówce około 1,5-2 mln zł, więc zarobił mnioej by opchnąc towar. Taka umowa, gdzie kazdy wygrywa.

  3. =t=

   Sugerujesz waść, że stosowanie broni na rosyjską amunicję w tandemie z rosyjskimi ppk jest sensownym działaniem? Tak, turra w wariancie 2A42 plus rosyjskie ppk jest czterokrotnie tańsza aniżeli ta sama wieża z Mk44, nie wspominając o zachodnich ppk do niej bo takiego modelu zwyczajnie nie ma - ale możliwość sięgnięcia po zapasy wojenne NATO też ma swoją wartość, zwłaszcza dla armii używającej znaczących ilości ciężkiego sprzętu. Słowacy kupują 30 rosomaków, i mówią docelowo o podwojeniu tej liczby. W Polsce pierwszy kontrakt był na ponad 600, a drugi też na ponad 200, a łącznie już dostarczono jakieś 700. Inaczej się planuje zapasy i inną wagę ma interoperacyjność dla armii która już danego sprzętu ma dwadzieścia razy więcej.

 5. Afgan

  Nawet Słowacja opracowała własnej konstrukcji bezzałogową wieżę. A my już kilka lat się wachlujemy z ZSSW (zdalnie sterowany system wieżowy) i nadal nie możemy wprowadzić na uzbrojenie. Ponadto żaden polski Rosomak nie został dozbrojony w wyrzutnie Spike, chociaż trąbi się o tym już co najmniej 3 lata. Wielka orkiestra polskiej niemocy gra na całego !

  1. ulf

   Bo nasz MON postawił takie wymagania, żeby wieża bezzałogowa była najlepsza na świecie, a zintegrowany ze SPIKE Rosomak pływał i to wszystko miało być jeszcze najtańsze i najlepsze. No to robimy a w między czasie wymagania się zmieniają ;)

  2. Dropik

   Ta wieża to zapewne wariacja na temat : wieża z bmp2 . jeśli tak to nie ma się z czym porównywać

 6. Mietek

  Artykuł u naszych sąsiadów: http://www.aktuality.sk/clanok/278985/foto-do-slovenskej-armady-pustia-rosomaky/

 7. Scrapp

  Nie rozumiem Słowaków. Zamiast przy okazji wymiany sprzętu iść w kierunku standaryzacji amunicji z NATO, pakują do nowej wieży rosyjską armatę 2A42, rosyjski karabin PKT (tu mogliby pewnie łatwo wymienić na polski WKM-B do naboju 12,7x99mm NATO), a do tego stare rosyjskie ppk...

  1. vvv

   Bo ich nie stac i obecnie maja skoty?

  2. Marek

   Rosyjskie ppk, i 2A42 chyba dlatego, że Czechosłowacja, której Słowacja była częścią produkowała na licencji tak właśnie uzbrojone BMP-2. No i oczywiście pewnie brak kasy. Być może w ich przypadku to najlepsze wyjście?

  3. nieżyt

   może jeszcze nie zdecydowali w którą stronę będą strzelać.

 8. KfromKrk

  Kompletnie nie rozumiem jednego - dlaczegóż to właśnie ta wersja o śmiesznej nazwie Scipio ma być wersją eksportową ("Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że nowy wariant transportera będzie promowany również na rynkach zagranicznych, zarówno w Europie jak i na świecie"), skoro raz "nasza" wieża jest dużo lepsza, a dwa dlaczego mamy się dzielić zyskami z jakimiś Słowakami, skoro możemy, jesteśmy w stanie to zrobić sami??? Dzielić się nie wiadomo dlaczego naszymi doświadczeniami z Afganistanu (ponad 600 poprawek Rośka) w zamian niby za co??? Za tę wieżę z poradzieckim archaicznym złomem? Słowacy mają taką siłę przebicia na rynkach, że musimy to robić z nimi? Śmiechu warte.

  1. Viktor

   Bo to Słowacy chcą go kupić?

  2. Bonifacy

   Wydaje sie ze ten niesamowity eksport będzie co najwyżej na Słowację nie zaś na świat. Zresztą Amerykanie również nie sprzedają Abramsa z pancerzem ze zubożonego uranu. A bądź co bądź 2 osobowa wieża z pierwotnego Rosomaka, chyba już zestarzała się przez 10 lat. Może z tego powodu ktoś decyzyjny zdecydował się także na wieżę bezzałogową w polskim wykonaniu?!... Ponadto wiele głosów uważa, że Rosomak jest najzwyczajniej za wysoki na pole bitwy.

  3. VII zmiana

   Kyrk sryrk czy jak ty tam się nazwałeś : skąd wiesz że nasza wieża jest lepsza ?! W tej "lepszej" naszej wieży spędziłem kilka miesięcy i dziękuję Bogu że nie musiałem się ewakuować z palącego się Rosomaka przez górny właz w kamizelce z kompletem magazynków i kupą innego szpeju który musowo mieć na misji ! Wyobraź sobie że główne włazy są zaprojektowane dla pigmeja bez kamizelki kuloodpornej !Poza tym Słowacy chcieli kupić tylko same bazówki bo prawdopodobnie uznali że nasze wieże są gorsze i droższe niż ich własne , o elektrycznej amerykańskiej armacie już nie wspomnę która bez prądy po prostu nie strzela w przeciwieństwie do "sowieckiego złomu" ! W kosowie siedziałem w Hiszpańskiej Piranhii i powiem krótko : Bez komentarza . Ta słowacka wieża ma bardzo mądrze zamontowany system celowniczy o niebo lepiej niż nasza. Dlaczego ? Ano dlatego że nasza ma kamery zamontowane nad wylotem gorącego powietrza które zakłóca dokładny pomiar lasera co jest cholernie wkurwiające np. podczas misji gdzie szybkość i dokładność namierzania celu jest kluczowe !

 9. wojtek

  Czy ktoś może w skrócie wyjaśnić, na czym polegają czeskie kłopoty z Pandurem ?

  1. Marek

   Na tym, że paru cwaniaczków postanowiło sobie przy jego okazji troszeczkę na boku zarobić.

 10. Paw

  Ludzie ciągle narzekacie, ciągle źle. Cokolwiek nasi zrobią to źle.

  1. kto?

   A kto tu narzeka?

 11. Luke

  Bardzo dobra wiadomosc, lepiej 30 sztuk niz 0 sztuk, i tak moze dokupia 30 jak im dobze wypali!

 12. militarysta

  Slowo wyjasnienia - bazowe podwozie KTO Rosomak to koszt od 4 do 5,2mln PLN Wieza Hitfist-30P kosztuje ponad 6 mln PLN. Cena dla Slowakow dotyczy podwozia. Wieze beda slowackie.

  1. wyn

   Skąd ta kwota? Wieża kosztuje circa about 3,5 mln zł

 13. Wojtekus

  Widoczny jest brak plyt ochrony optyki. Jak pamietamy z Donbasu, rosyjscy strzelcy wyborowi ostrzeliwali optyke ukrainskich czolgow z duzym sukcesem. Tego typu pojazdy powinny posiadac lepsze zabezpieczenie optyki, oraz mozliwosc szybkiego wymienienia soczewki lub calej ruchomej, obrotowej glowicy optycznej. Sadze ze polski pomysl posiada lepsze zabezpieczenia. Nalezy wyciagnac wnioski z obecnego konfliktu i jak najbardziej zwiekszyc modulowosc i mozliwosc szybkiego serwisowania wraz z drobnymi naprawami w polu bitwy takimi jak wymiana uszkodzonej soczewki.

  1. vvv

   Wymiana uszkodzonej soczewki w warunkach płowych? Ja pracowem jako inz w PCO i montowanie układów soczewek i ich ogniskowanie robi sie w specjalnych warunkach. To nie jest wymiana szybki w okularach

 14. gg

  Jeśli ta wieża pasuje do bwp to może warto by było się zainteresować?

  1. Rg

   Nie w tym wojsku. Tu nie liczy się koszt-efekt. Tak samo z nową amunicją do RPG-7, programem Wilk. Tu musi być nowe, drogo, za 10-15 lat.

  2. karo

   Nie warto. Za rok będziemy mieć własną, lepszą z HSW.

  3. Myq

   To proponuję się zaciągnąć i służyć na BWP. Zupa pływa, komfort pracy nie istnieje, jeżdżąca trumna, a szczęśliwi nieświadomi chcą w tym muzeum wieże wymieniać....

 15. biznesownik

  Wydaję się, że powinno być 120 mln euro, a nie zł. Tym bardziej, że polska armia płaci nie mniej niż 14 mln zł za sztukę.

  1. mat87

   bez przesady ze 14 mln......

  2. 123

   Synek - 14 mln to nawet Afgański M1M nie kosztował - mniej...

  3. KajaK

   Ale my płacimy razem z wieżą, słowacja kupuje same podwozia, które są tańsze od wieży.

 16. maczek

  zeszłoroczna umowa na 370 bazowych rośków dla wp była warta 1mld 650 mln zł czyli prawie 4.5 mln zł sztuka

 17. Jacek

  30 KTO w ciągu 3 lat ... się szarpnęli ....

  1. sdfgsdfg

   bo tylko w polsce mówi sie ze jest ze wszytskim gorzej niz faktycznie armia słowacka jest cienka i nie ma kasy latają eskadrą migów 29 i szarpneli sie na kilka blackawków to co mieli nabyć 1000 rośków?

 18. Zgred

  A po co maja Czesi kupować rosomaki wykastrowane w Polsce, żeby mogły latać i pływać. Kupią sobie u Finów pełne wersje.

  1. vvv

   Jestes ignorantem. Nasz rosomak a patria apc z Fin to tak naprawdę nie ten sama apc. Nasz jest sprawdzony bojowo i po kilkuset poprawkach

 19. wojtek

  4 mln pln za sztuke? Lata temu krazyly informacje, ze bazowy rosomak to koszt jakichs 5 mln pln. Mamy tu do czynienia z sukcesem czy moze z propaganda sukcesu?

  1. antek

   Może cena nie zawiera opłaty licencyjnej dla Finów

  2. Zygwin

   Oczywiście propagandą, Siemanowice pospawają kilka elementów i wyślą do montażu na Słowację.

  3. Ani

   Raczej ciężko sobie wyobrazić, żeby Polacy mieli dokładać do interesu. Skoro wieża jest produkcji słowackiej, to pewnie stąd się bierze niższa cena. No cóż, albo to polska armia była dymana na kasę...

 20. DK

  Bardzo ciesze się że Słowacja doceniła ROSOMAKI i chce je od nas kupować. Już kupili 30, a może kupią kolejne 70.

  1. Gymly

   Chyba czegoś nie doczytałeś. Niczego od nas nie kupili. Mają pozyskać 30 sztuk opracowanych wspólnie z tamtym przemysłem. Czyli Patria zrobi projekt, Rosomak pospawa korpusy, a całość złożą u siebie Słowacy.

 21. laki

  Zaraz, zaraz coś mi tu nie gra, dla nas Rośki były po 11 miln, a dla słowaka po 4 miln, niech ktoś mi powie że to pewmie te nowe wieże ??

  1. hp7

   Cena nie została podana. SAME zakłady z Siemianowicach będą miały dodatkowe 120 mln zł obrotu. RESZTA pieniędzy rozejdzie się po podwykonawcach z Polski i Słowacji.

  2. Zetor

   Raczej chodzi o to, że Siemianowice będą dostarczać niektóre komponenty, niektóre tak jak obecnie będą z zagranicy, a same pojazdy budowane będą w ramach offsetu na Słowacji. I tak oto zagadka ceny jednostkowej została rozwiązana

 22. tak to chyba wygląda

  Dobra wiadomość, gratulacje dla Rosomak S.A.

  1. Li

   Dołączam się do gratulacji.

 23. Obywatel

  Dobra wiadomość. Gratuluję. Oby więcej.

 24. Maryan

  Pociski Konkurs i Fagot oraz km-y PKT są produkowane na Słowacji?

 25. rabarbarus

  Wieża bardzo fajna. Wizualnie bije polską na głowę. Natomiast jej uzbrojenie, z pociskami Konkurs jest już nieco archaiczne. Słowacja powinna do kompletu zakupić Spike.

  1. Kurzciel

   Polska wieża jest o wiele lepiej opancerzona. STANAG 3 albo 4. No i ze Spike, nie Konkurs/Fagot..

  2. Maryan

   Nie inspiruj się wyglądem