Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie zwycięzcami czołgowego biathlonu

T-72B3 na Biathlonie Czołgowym 2013. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
T-72B3 na Biathlonie Czołgowym 2013. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak podaje Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej w Biathlonie Czołgowym, będącym częścią V Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych 2019, na podium stanęły dwie rosyjskie załogi, zajmując dwa pierwsze miejsca w tych zawodach.

W indywidualnym wyścigu poszczególnych załóg, który trwał łącznie 6 dni, wzięło udział łącznie 69 załóg czołgowych z 23 drużyn narodowych poszczególnych państw biorących udział w zawodach w tym: Angoli, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Chin, Iranu, Kazachstanu, Kirgistanu, Kuby, Kuwejtu, Laosu, Mongolii, Mjanmy, Rosji, Serbii, Sudanu, Syrii, Ugandy, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Wenezueli, Wietnamu i Zimbabwe. Strona rosyjska przygotowała łącznie blisko 100 czołgów T-72B3 na potrzeby tych zawodów. Ostatecznie zwycięzcami okazały się dwie rosyjskie załogi, które zdobyły pierwsze i drugie miejsce. Złote medale przypadły załodze rosyjskiej załodze numer 2, a srebrne medale rosyjskiej załodze numer 1.

Rosyjska załoga numer 2, która uzyskała pierwsze miejsce, ustanowiła rekord prędkości 78 km/h i rekord czasu pokonania trasy wyścigu, który wyniósł 17 minut i 30 sekund. W skład załogi wchodzili: dowódca sierżant Michaił Żiłin, działonowy sierżant Bat Czydypow i kierowca-mechanik sierżant Iwan Osiejew. Rosyjska załoga numer 1, która uzyskała drugie miejsce, pokonała trasę wyścigu w 18 minut i 55 sekund. W skład załogi wchodzili: dowódca starszy sierżant Konstantin Wiertunow, działonowy starszy sierżant Ilij Iszimow i kierowca-mechanik starszy sierżant Igor Szilienin. Obie załogi służą na co dzień w pododdziałach czołgowych Wschodniego Okręgu Wojskowego SZ FR.

Chińska załoga, która uzyskała trzecie miejsce, przebyła trasę wyścigu w 18 minut i 57 sekund. W skład załogi wchodzili: dowódca starszy sierżant Wang Jincheng, ładowniczy młodszy sierżant Han Czinke i kierowca-mechanik sierżant Liu Jang. Dla wszystkich czołgistów z trzech załóg, które stanęły na podium, Biathlonu Czołgowego przewidziane są specjalne medale, a także cenne nagrody takie jak samochody czy motocykle.

Do ciekawostek tych zawodów należy udział po raz pierwszy w historii Biathlonu Czołgowego całkowicie kobiecych załóg, które operowały co ciekawe na rosyjskich czołgach podstawowych T-80UE-1 i miały wykazać bardzo wysokimi umiejętnościami w ich prowadzeniu. Tradycyjnie też nie obyło się bez poważnych awarii czy po prostu wpadek... Irańskiej załodze w czasie trwania zawodów zapalił się silnik czołgu, najprawdopodobniej z powodu nieotworzenia dolotu powietrza do chłodnicy po zakończeniu przeprawy wodnej... Załoga reprezentująca Zimbabwe z kolei, najprawdopodobniej przez przypadek w czasie pokonywania wzniesienia pomyliła biegi i przy zdobywaniu samego szczytu włączyła niespodziewanie bieg wsteczny...

V Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe 2019, których elementem jest biathlon, odbywają się w dniach 3-17 sierpnia pod przewodnictwem Rosji łącznie w dziesięciu krajach: Azerbejdżanie, Armenii, Białorusi, Indiach, Iranie, Kazachstanie, Chinach, Mongolii, Uzbekistanie i Rosji, a także na wodach Morza Kaspijskiego i Bałtyckiego oraz Zatoki Perskiej stanowiąc jedne z największych międzynarodowych zawodów wojskowych tego typu na świecie.

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. klawiatura

    U nas nie ma kto jezdzić bo sami generałowie, a oni nie jeżdzą tylko ich trzeba wozic.

    1. wszystkie nasze sprawne czołgi szykują do defilady.

  2. remix

    jakie panstwa takie zalogi...

    1. xx0

      Najważniejsze że są Chiny, supermocarstwo. Na swoich (!!!!) czołgach. No i np. Białoruś (czy nawet) Kazachstan ma naprawdę bardzo dobre załogi. I w gronie tych państw odbywa się rozgrywka od lat. Wszyscy oni, a juz na pewno Rosjanie i Chinczycy, cwicza wiecej niż u nas.

  3. Hym108

    gdybysmy my poszli przynajmniej w pierwszej 5 bysmy byli

  4. Szach mat w jednym ruchu.

    Angola Kuba mają czołgi?

    1. -CB-

      A dlaczego mają niby nie mieć? Angola ma T-72, T-80 i T-90 (zdaje się nadal używają też T-55 i T-62), a Kuba T-55, T-62 i T-72.

  5. Tankista

    W skład załogi nie mógł wchodzić ładowniczy bo T-72 ma automat ładowania.

    1. Automat, który trzeba obsłużyć.

  6. Kiks

    Doborowy "team". No pierwsza liga.

  7. Pirat

    Ttle mają czołgów to mogą je wszystkie wyjeździć do końca.

  8. Maciek

    Doborowe towarzystwo wzięło udział w tych zawodach.

  9. pd

    dwie sekundy różnicy ,lekke przesada

  10. de łiczer

    Ciekawe czy któraś załoga używała amunicji burzącej, ponoć pomocna w strzelaniu do celu...

  11. Kapustin

    Zrezygnowano z losowego przydziału maszyn do drużyn. 1armia pancerna pokazała tyly i to jest pewien wskaźnik kultury technologicznej