Siły zbrojne

Zmodernizowane T-72 w rosyjskim desancie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie Wozduszno-Diesantne Wojska (WDW - wojska powietrzno-desantowe) zostaną w najbliższym czasie powiększone o pięć batalionów czołgów. Będą to najprawdopodobniej pododdziały o strukturze i zadaniach wypracowanych na podstawie doświadczeń nabytych po wcześniejszym, eksperymentalnym wykorzystaniu T-72B3 w dwóch dywizjach desantowo-szturmowych.

Z końcem 2018 roku po batalionie czołgów T-72B3 otrzymała bowiem 7. Dywizja Desantowo-Szturmowa z Noworosyjska i 76. Dywizja Desantowo-Szturmowa z Pskowa.

Na wyposażenie nowych batalionów wejdą najprawdopodobniej najnowsze czołgi T-72B3M.

O planach utworzenia kolejnych batalionów pancernych w WDW poinformowali przedstawiciele Komisji Obrony Dumy Państwowej. Ponadto, rosyjskie siły desantowe wzbogacą się o kolejną brygadę specjalnego przeznaczenia i łączności (utworzone wskutek rozbudowy dotychczas istniejących pułków).

Pojawienie się czołgów w WDW znacznie wzmacnia potencjał uderzeniowy tych formacji i możliwości samodzielnego działania z dala od zasadniczych sił. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych czołgów rosyjskie jednostki powietrzno-desantowe zyskają również zdolność do samodzielnego prowadzenia operacji przeciw siłom o małym i średnim potencjale.

Do efektywnego wykorzystania nowych pododdziałów niezbędne jednak będzie znaczne wzmocnienie i modernizacja posiadanych sił transportowych. Obecnie ocenia się, że Rosja dysponuje możliwością przerzucenia drogą powietrzną jednej dywizji.

Wbrew pozorom, liczne kraje nadal utrzymują wojska aeromobilne, zdolne do szybkiej reakcji na nagle zaistniałe zagrożenia (w tym w odległych miejscach) lub dające pewien margines czasowy na reakcję sił głównych (pod warunkiem ich umiejętnego wykorzystania).

Taktyka działania WDW raczej nie będzie przypominać znanych z historii operacji desantowych, a przeprowadzony z ich udziałem atak będzie nagły (ukryty np. pod pozorem dyslokacji sił w rejon ćwiczeń), tak by w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko niepowodzenia oraz wydłużyć czas reakcji strony przeciwnej. Ponadto coraz większe nasycenie tych wojsk ciężkim sprzętem raczej wyklucza walkę z nimi sił lekkich lub doraźnie zorganizowanych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.