Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie znowu nad Polską

Samolot rozpozawczo-fotograficzny An-30B - fot. mil.ru
Samolot rozpozawczo-fotograficzny An-30B - fot. mil.ru

Rosyjski samolot rozpoznawczy An-30B po trzech miesiącach powraca na polskie niebo. W dniach od 7 do 11 lipca maszyna będzie obserwować instalacje wojskowe i rozmieszczenie sił zbrojnych na terenie Polski, zgodnie z zapisami porozumienia Open Skies.

Jak podała agencja informacyjna RIA Novosti, rosyjska maszyna obserwacyjno-rozpoznawcza An-30B będzie operować z lotniska Warszawa-Okęcie od 7 do 11 lipca, realizując loty zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Oprócz rosyjskiej załogi na pokładzie będą znajdować się polscy obserwatorzy, którzy mają nadzorować zgodności prowadzonych działań z zapisami traktatu.

Kolejna misja obserwatorów z Federacji Rosyjskiej ma miejsce dokładnie trzy miesiące po ostatniej wizycie w kwietniu bieżącego roku. Celem porozumienia Open Skies, na mocy którego możliwe są te działania, jest wzajemna kontrola sił zbrojnych krajów-sygnatariuszy, oraz ich aktywności. Dokument podpisały 34 kraje, w tym również Polska, USA i Rosja.

Loty obserwatorów mają w założeniu zapewnić przejrzystość i dostęp do informacji na temat rozlokowania i ruchów sił konwencjonalnych. Rosjanie intensywnie wykorzystują obecnie to narzędzie, przede wszystkim do prowadzenia lotów rozpoznawczych nad Polską i innymi krajami Europy Środkowej oraz Skandynawii. Od początku 2014 roku ich częstotliwość jest znacznie większa niż w minionych latach. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. AS

  Jeśli Rosjanie z samolotu znajdą inną dyslokacje oddziału, lub sprzętu od tej podanej wcześniej przez ich wywiad w Polsce teraz to już ich wzorem można się tłumaczyć, że to przebierańcy, a wyrzutnie musieli kupić w sklepie

  1. W

   Polska jest właściwie w NATO,czy już nie jest(to pytanie w związku z ostatnim oświadczeniem gen Breedlove'a nt. "zwiększonej obecności wojskowej"? A może....to już UW-bis (ew. NATO-bis),z tym,że taki globalny w ramach "miru mir",np. z "pełnym pragmatyzmem handlowym" dla francuskiego sojuznika w ramach technologii Mistral dla Rosji. Bardzo zły krok,że rosyjski samolot szpiegowski kontroluje terytorium Polski w ramach 'Open Skies' w oderwaniu od realiów rosyjskiej agresji na Ukrainę i w czasie gdy szpion Snowden dalej bawi wciąż gdzieś w rosyjskiej daczy. Podobnie źle to wygląda,jak niezamknięcie "małego ruchu granicznego" ze zmilitaryzowanym okręgiem kaliningradzkim ,co wzmaga zagrożenie terrorystyczne z tego kierunku; łatwość przenikania rosyjskich sił wspomagających ukraińskich separatystów można było obserwować niedawno na granicy wschodniej Ukrainy z Rosją. Nie do przyjęcia,że po lekcji "rosyjskiej demokracji" w formie aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję (i wcześniej po aferze Snowdena) władze NATO dopuszczają do kontynuowania tego "teatrzyku pojednania". Władze NATO-bo zarządzający bezpieczeństwem kraju od 7 lat wykazują stałe przywiązanie do spolegliwości dla 'wielkiego brata' spoza NATO wypełniając oczekiwania przywódców o międzywywiadowczej współpracy polsko-rosyjskiej, a jednocześnie polscy decydenci wojskowi dopuścili do obniżenia zdolności obronnych polskiej armii (choćby w opinii gen.R.Polko).

 2. mis

  czyli polska musiala by latac nad rosja i czekac na odzew

 3. tery

  nigdy nie słyszałem żeby Polacy latali nad Rosją

  1. ito

   Bo to jest nieistotne. Polecieli, wrócili, pewnie nudno było ( niby miał być to dowcip, czemu mi niewyraźnie?) Jakieś krzaki, jakieś pola, kogo by to interesowało? Jest porozumienie, loty odbywają się w/g harmonogramu- dokładnie tyle latasz ty ile nad tobą- ale "samolot rozpoznawczy NATO nad Rosją to nie brzmi- bo Ruscy są źli i dzicy- brzmi "rosyjski samolot nad Polską" i od razu ta groza, te pioruny i ociekające krwią kły pilotów! A tak naprawdę- buchalterzy prowadzą buchalterię. Żadnej ekscytacji, żadnych wzniosłych i górnolotnych mów- wszyscy po równo odfajkowują swoje i tyle.

 4. Lukaszp

  ...tak, za polską zbrojną: W dniach 2–3 kwietnia polscy obserwatorzy przeprowadzili lot o długości ok. 5500 km w rejonach Moskwy, zachodniej Rosji, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego. Do końca bieżącego roku, w ramach Open Skies Polska planuje przeprowadzić jeszcze 1 lot obserwacyjny nad grupą państw Federacji Rosyjskiej i Białorusi (w IV kwartale roku) i 1 lot nad Ukrainą.

 5. Swiatowid

  Co 3 miesiace aktualizuja mape polskich autostrac, zaskoczeni powolnym tepem budowy! Co jest z tym defence24?! Zawsze trzeba pisac kod po dwa razy czywy sje tam jakacie czy chinczycy wam ro napisali!

 6. Adrian Chwiałkowski

  Dobra mam małe pytanie czy Nasz rząd bądź też jakiś inny rząd europejski odwdzięcza się Rosji podobnymi przelotami?

  1. Igrek

   Odwdzięczają się zawsze

  2. olt

   Dziwne by było gdyby się nie "odwdzięczał" :o Polacy też latają wypożyczonym samolotem od Ukrainców nad Białorusią ,Rosją , Ukrainą i na odwrót..

  3. Amoroso

   Już się nie odwdzięczymy, bo ukraiński an 30 został rozwalony i nie mamy co pożyczyć :D

 7. ffftu

  Nie ma żadnych porozumień za sprawą przejęcia KRYMU !!

Reklama