Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie wciąż umacniają się przed ukraińskim natarciem na Chersoń

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

W rejonie Chersonia wojska rosyjskie nadal ściągają żołnierzy i uzbrojenie z zachodniego brzegu Dniepru na drugi brzeg, oczekując ukraińskiego natarcia w kierunku miasta - informuje we wtorkowej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.p

Reklama

Analitycy powołują się na doniesienia armii ukraińskiej, która w niedzielę podała, że Rosjanie przygotowują się do przewiezienia z zachodniego brzegu Dniepru kolejnych jednostek artyleryjskich i uzbrojenia. Dzień później ukraińskie dowództwo operacyjne Południe poinformowało, że Rosjanie przygotowują ewakuację kolejnych oddziałów i sprzętu z zachodniego brzegu i zgromadzili jednostki pływające, by ułatwić ewakuację. Związani z Rosjanami kolaboranci zaczęli umacniać pozycje w Czornobajiwce, ostatniej miejscowości wzdłuż trasy M14 biegnącej na północ od Chersonia.

Czytaj też

"Obecnie linia frontu przebiega mniej niż 20 km na północny zachód od Czornobajiwki. Aktywne działania na rzecz wzmocnienia obrony w tym miejscu wskazują na obawy przed rychłą ofensywą ukraińską. Jednoczesna ewakuacja zasobów militarnych z zachodniego brzegu i przygotowania do obrony kluczowych obszarów wokół Chersonia wskazują, że Rosjanie poważnie niepokoją się o swoją kontrolę nad zachodnim brzegiem" Dniepru - zauważa think tank.

Reklama

Czytaj też

Analitycy przekazują doniesienia armii ukraińskiej o tym, że Rosjanie ewakuując się na wschodni brzeg Dniepru zdalnie minują obszary w pobliżu linii frontu, prowadzą przeorganizowanie oddziałów, prawdopodobnie dołączając nowozmobilizowanych rezerwistów. Źródła rosyjskie mówią o wyposażaniu inżynieryjnym pozycji na północny zachód od Chersonia.

Czytaj też

Przedstawiciele władz okupacyjnych w obwodzie chersońskim ogłosili, że poszerzają strefę ewakuacji do 15 km od Dniepru. Twierdzą przy tym, że powodem są rzekome przygotowania armii ukraińskiej do ataku na zaporę kachowskiej elektrowni wodnej, który spowoduje zalanie tych obszarów. Jednakże Ukraina w żadnym wypadku "nie skorzystałaby na zniszczeniu zapory, więc ta retoryka zapewne ma na celu przyspieszenie ewakuacji i stworzenie zasłony informacyjnej dla wycofywania się Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru" - oceniają analitycy ISW.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. wojtas

  Jak to w końcu jest? Mają Ukraińcy kontrolę ogniową nad przeprawami przez Dniepr, czy nie mają?

 2. Valdi

  Przypomnijmy 7 brygad lekkich 🇺🇦🇺🇦 broni Zaporoża naprzeciw 🐺🐺🐺 7 brygad ruskiej cywilizacji 😱😱 pikanterii dodaje Fakt że dodatkowa ruska dywizja 5 cio brygadowa broni Melitopola💀💀💀 puenta? 🇺🇦🇺🇦🇺🇦potrzebne są 2 ciężkie dywizje do tego manewru 👍👍

 3. Macorr

  Ja wiem że zajęcie prawego brzegu otwiera nowe możliwości dla Ukraińców ale w żaden sposob nie powinni oni się z tym spieszyć. Bardziej liczyłbym na ruszenei ofensywy zaporoskiej, i wtedy wykończyc przerzucane na odsiecz w panice przez Dniepr orkowe oddziały tam gdzie nastapiłaby ich duża koncentracja...

  1. Pucin:)

   @Macorr - też liczę na kierunek zaporoski >>.Melitpol >>> Berdiańsk i Mariupol.

  2. Andreas

   Valdore. Czyżbyś już następny raz zmienił nick ?. 😁😁😁

  3. Macorr

   @Andreas do mnie pijesz? Ja pod tym nickiem komentuje co najmniej od 2017 roku. Widocznie jesteś tu od wczoraj.. Na szczęście dla mnie nikt go nie przejął mi po wprowadzeniu wymogu logowania....

 4. Prezes Polski

  To w końcu umacniają się czy ewakuują? Bo jedno drugiemu przeczy. Obstawiam, że żadnej ewakuacji nie ma. Po prostu przygotowują się do długotrwałej i wyniszczającej obrony. Obawiam się, że Ukraińcy stracili swoją szansę. Próba czołowego ataku dużymi siłami obecnie grozi poważną bitwa z dużymi stratami. A taktyka, która jest stosowana powszechnie w tej wojnie, czyli atak małymi siłami rzędu np. kompanii w celu przetestowania obrony przeciwnika, a może wyparcia go z pojedynczych pozycji, do niczego nie doprowadzi.

  1. Stealthy

   Przecież wyraźnie powiedziano że ewakuują władze Chersonia na prawy brzeg a na ich miejsce sciagaja zmobilizowane mieso armatnie na lewy brzeg Jordanu tfu chcialem powiedzieć Dniepru. Wedlug mnie tam będzie jatka.

 5. Extern.

  Pewno Ukraińcy zrobią jak poprzednio, napompują balonik z Chersoniem, a uderzą zupełnie gdzie indziej.

 6. StaryGrzyb

  Tak to jest z propaganda. Juz Rosnanie uciekaja a sie okazuja ze sciagaja tam posilki.

  1. Anty 50 C-cali

   Tak to jest z -problemami z rozumieniem po polsku. Rosnanie? zdaniem usa-instytutu "sciagaja posilki", ale na WSCHODNI brzeg Dniepru, z "z"achodniego.....Jak braki w zaopatrzeniu 150-200 tysięcy gardeł , to ochota do kozaczenia wysiada? Patrz na film jak "v"zwoliciele kradli wodę zgrzewkami z sklepu - pod Kijowem. Wiesz, "przegrupowali" się w geście dobrej woli, spod "o jedno lotnisko za daleko" w Hostomlu!

  2. Jaszczur

   Anty 50 cali - misiu kolorowy tydzień czy dwa tygodnie temu ISW a za nim wszystkie media w tym i tu obecne mówiły że jest ewakuacja z zachodniego brzegu i opuszczają Chersoń.... Nawet zdjęcia satelitarne były... Nie rozumiem po co takie rzeczy pisać skoro każdy nawet laik wojskowości wie że takich przyczółków się nie oddaje bez walki do ostatniej kropli krwi

  3. Anty 50 C-cali

   Jaszczurze - ja to piję do "srednwieczy np "wojna 30 letnia" StaregoGrzyba. Dlaczego tak głęboko, a w takim Iranie, w 1980 "sciagaja" posiłki - do 200 000 podobno, do listopada. Patriotycznie nastawionych naiwnych, i efekt takiego pospolitego ruszenia? Trzecia najkrwawsza wojna, po dwu światowych. Po co takie rzeczy?! Bo wtedy, w erze "bez netu" ginęli, teraz laik wojskowości nie "z"Rozumie dlaczego spod Charkowa wiali "bohaterzy" OMON, wmieszani między nowiutkie T-90M.

 7. Ali baba

  Ja obstawiam że Ukraińcy uderzą dopiero jak ziemię złapię mróż , chyba że Rosjanie się wcześniej wycofają

 8. Anty 50 C-cali

  NaTchnienie Azji...aJaTollah - Z stadionu Łużniki skośnymi z złości oczkami "Z"obaczył potencjalnych 200 000 , na front. Nawet jak miejsc tam podobno na 80+ tysięcy. Jak by tak od razu wtedy rozdali "zaproszenia" do woja....A tak SZUkrainy, tymi wrednymi batalionami, atakuje a to na południe od Dawidowego Brodu a to dalej na północ, na zachód od Łysyczańska....wcielonego, przecie, do ZBiRa-----. Poprawa pozycji, w oparciu o rzeki, to dobre dla piechociarza. Co utrzymuje, pono, teren.

Reklama