Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie szukają kandydatów do Specnazu

W Rosji rozpoczęto otwarty nabór kandydatów do służby w specnazie. Na zdjęciu żołnierze z 16 brygady specjalnego przeznaczenia podczas przygotowań do parady w Moskwie – fot. мультимедиа.минобороны.рф
W Rosji rozpoczęto otwarty nabór kandydatów do służby w specnazie. Na zdjęciu żołnierze z 16 brygady specjalnego przeznaczenia podczas przygotowań do parady w Moskwie – fot. мультимедиа.минобороны.рф

Ministerstwo Obrony Rosji planuje przeprowadzić nabór do oddziałów Specnazu w ramach otwartego konkursu.

Informacja może wzbudzić zdziwienie u ludzi, którzy oddziały Specnazu kojarzą ze szkoleniem i doborem kandydatów opisanym w książce „Akwarium”. Tymczasem w Rosji Specnazem określa się wszystkich żołnierzy wojsk specjalnych, a nie tylko tych, którzy podlegają pod GRU - Główny Zarząd Rozpoznawczy.

Obecnie Minoborona jawnie poszukuje kandydatów do wojsk specjalnych wśród żołnierzy kontraktowych z całych sił zbrojnych, którzy później przejdą szkolenie zgrupowani w kilku wyznaczonych miejscach. Będzie to pierwsza tego rodzaju akcja w rosyjskiej armii. Prawdopodobnie dotychczasowe procedury zawiodły i teraz w nowy sposób muszą być szukani kandydaci zarówno do wojsk specjalnych, jak i do wojsk powietrzno-desantowych oraz piechoty morskiej. Akcja ma się rozpocząć 17 maja br. a chętni żołnierze będą zbierani w punktach zbornych w Iwanowie, Noworosyjsku, Pskowie i w Tule.

Jak dotąd do służby kontraktowej w rosyjskiej armii zgłosiło się 237 tysięcy osób, a w tym roku planuje się przyjęcie jeszcze 43 tysiące ochotników. Celem jest osiągnięcie w 2017 r. poziomu 500 000 żołnierzy kontraktowych.

Podczas naboru, namawiając do służby, wykorzystuje się m.in. nazwę jaką podobno w Rosji określa się tych żołnierzy, którzy brali udział w zdobywaniu Krymu – „życzliwi ludzi” („wieżliwije ljudzi”). Na zachodzie przyjęły się inne określenia, w tym: „zielone ludziki”.

Reklama

Komentarze (7)

 1. ddd

  ruskie myślą tylko kategoriami "zniszczyć ich", wielkie mocarstwo w rozsypce, co remontują stare wraki...żal...

  1. pinokio

   to za ciebie tak mysla inni ,ty tylko powtarzasz glupoty.

 2. jang

  patronem wojsk będzie Amorek Z gołą dupką ale uzbrojony

 3. cerg

  Lata lecą a pewne rzeczy się u ruskich nie zmieniają, np groteskowe nakrycia głowy. Tutaj - hełmy, jakieś groteskowo wielkie, noszone na czubku głowy. To ma być wojsko czy grupa przedszkolaków na występie, przebranych za podgrzybki?

  1. oto

   Śmiej się. Proponuję zajrzeć w zdjęcia historyczne- np. jak wyglądali żołnierze niemieckich i CK grup szturmowych w czasie I WW. No boki zrywać... póki nie okazało się, że właśnie wleźli ci do okopu.

  2. sagan

   studenci na przeszkoleniu wojskowym biegaja w orzeszkach to jest dopiero groteska

 4. badej

  500 000 etatowych terrorystów w 2017? Coraz lepiej!

 5. Uważny

  Proponuję szukać ich w sklepach survivalowych - od razu kupią sobie na miejscu pełne wyposażenie,

 6. ef 16

  no GROMU to oni nie zdobędą, co najwyżej 2 liga, ot takie zielone ludziki

 7. uruk

  Swego czasu jak na ironię jednostki te były szkolone przez instruktorów z BRD do walk w mieście-Niemcy mają historyczne doświadczenie jak powiedział Lenin-kapitaliści sprzedadzą nam sznurek na którym ich powiesimy

Reklama