Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie odebrali MiGi-31

Rosyjskie siły powietrzne odebrały pierwszą w tym roku partię myśliwców przechwytujących MiG-31. Maszyny te przeszły modernizację do standardu BM zwiększającą ich możliwości zwalczanie celów powietrznych.

Dostawa miała miejsce 5 lipca, a w komunikacie rosyjski producent podkreślał, że samoloty przeszły wcześniej wszystkie wymagane testy naziemne i w powietrzu. Dostawa ta według komunikatu wypełnia zobowiązania zaciągnięte wobec rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Liczba przekazanych samolotów nie jest znana jednak można zakładać, że chodziło ponownie o dwie maszyny, ponieważ tyle zwykle liczy typowa rosyjska dostawa nowych bądź zmodernizowanych samolotów. MiG-31 nie jest produkowany od pierwszej połowy lat 90. i jego obecne dostawy to tylko gruntownie odświeżone i zmodernizowane do standardu BM maszyny.

Czytaj też

Rosja szczególnie aktywnie zaczęła używać MiGów-31 od początku tego roku. Zdaniem strony ukraińskiej chodzi o powodowanie stałego zagrożenia atakami pociskami Kindżał. Wprawdzie tylko kilkanaście MiGów-31 zostało przebudowanych do zdolnej do przenoszenia ich wersji K, ale kiedy MiG-31 jest w powietrzu to nie da się określić z jaką wersją mamy do czynienia.

Reklama

Intensywniejsze wykorzystanie MiGów-31 zaowocowało już stratami. 15 maja 2024 w czasie bombardowania bazy Belbek na Krymie doszło do udokumentowanego zniszczenia dwóch samolotów tego typu.

Czytaj też

MiG-31 nie mógł odpalać Kindżałów, ale jest groźną maszyną zdolną do zwalczanie ukraińskich samolotów z dużej odległości, dochodzącej nawet do 300 km. Stworzono go jednak jako maszynę do przechwytywania dużych i ciężkich celów takich jak bombowce strategiczne, samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznawcze, nie niewielkich myśliwców takich jak F-16 czy MiG-29. Niestety, wersja MiG-31BM powstała w celu rozszerzenia zdolności tej konstrukcji i umożliwienia jej działania także jako klasycznego samolotu przewagi powietrznej. Radar MiGa-31 BM może śledzić 24 cele i prowadzić rakiety na osiem z nich. Maszyna może też wykorzystywać najnowsze pociski powietrze-powietrze R-37, które lepiej nadają się do likwidacji celów typu myśliwiec.

Reklama

MiG-31 nie służy też wyłącznie do walki przeciw Ukrainie, ale wykorzystywany jest także do pilnowanie granicy Rosji z Chinami, granic z NATO i obszarów północnych. Jest to bowiem konstrukcja bardziej o charakterze strategicznym niż taktycznym. Obecnie w czynnej służbie Rosjanie posiadają 80-90 MiGów-31 różnych wersji w dziewięciu eskadrach liniowych plus dwie testowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama