Reklama

Siły zbrojne

Rosja zwiększa wykorzystanie bezzałogowców

Rosjanie w 2014 roku znacząco zwiększyli wykorzystanie bezzałogowych systemów latających (BSL) w siłach zbrojnych. Ilość lotów wzrosła dwukrotnie, a czas spędzony w powietrzu - aż czterokrotnie. Do jednostek dostarczono niemal 200 nowych maszyn.

Jak podało ministerstwo obrony Rosji, ilość i stopień wykorzystania dronów w ubiegłym roku wzrósł znacząco we wszystkich rodzajach sił zbrojnych w stosunku do roku 2013. Sformowano 14 specjalistycznych pododdziałów do których dostarczono 179 systemów bezzałogowych. Dla porównania, na koniec 2013 roku w służbie znajdowało się około 500 maszyn wszystkich typów. Małe i średnie bezzałogowce trafiały przede wszystkim do formacji artylerii i wojsk zmechanizowanych. Uruchomiono program integracji dronów w strukturze batalionów piechoty, dla zwiększenia zasięgu rozpoznania i świadomości pola walki.

W 2014 roku wprowadzono też nowe typy, takie jak produkowany w Kazaniu Aileron-3SV o masie 5,3 kg. Uruchomiono również w Niżnym Tagile produkcję większych bezzałogowców Outpost, licencyjnej wersji izraelskiego drona Searcher-II firmy IAI. Rozpoczęło działalność Państwowe Centrum Bezpilotowców, służące szkoleniu w zakresie eksploatacji i zastosowania bezzałogowych systemów we wszystkich rosyjskich służbach mundurowych i rodzajach sił zbrojnych.  

Pomimo pewnego opóźnienia względem Zachodu w zakresie technologii, Rosja stara się nadrobić zaległości w kwestii nasycenia sił zbrojnych systemami bezzałogowymi. Drony są intensywnie testowane, nie tylko podczas ćwiczeń i manewrów, ale również w warunkach bojowych na wschodniej Ukrainie. Zaobserwowano dużą aktywność tego typu systemów w Donbasie, szczególnie w celu koordynacji ognia artylerii rakietowej. 

Reklama

Komentarze (6)

  1. zdzich

    Taaak...Dajcie im jeszcze Mistrale "BO TRZEBA WYPEŁNIĆ KONTRAKT"

    1. Edi

      Jak się kasę wzięło i dało słowo to kontrakt trzeba wypełnić niezależnie od okoliczności , chyba że się jest złodziejem i nie zna co to honor.

  2. Orcio

    Taki BSL jak na zdjęciu zestrzelili Ukraińcy. Pokazali zdjęcia w necie zestrzelonej maszyny. Ku zaskoczeniu stwierdziłem, że aparat wyposażóny był w silnik czeskiej firmy MVVS. Pytałęm tę firmę czy dostarczali Rosjanom silniki w celach militarnych- zaprzeczyli.

  3. podbipięta

    Z tymi w produkcji z WB to możemy mówić o kilkuset polskich dronach,więc Moskwa nie zaskakuje.

  4. Leo

    Czym takie coś najskuteczniej zestrzelić jak najmniejszym kosztem?

    1. Hwarang

      Z łuku? Procy? A na poważnie to wiele zależy od pułapu, prędkości etc. Czasem nawet co jest pod ręką. Mysle że rakieta krótkiego zasięgu (np grom) czy nawet broń strzelecka może być skuteczna. Za wiele w twoim pytaniu niewiadomych.

    2. blondynka

      Z procy.

    3. jjj

      impuls elektromagnetyczny...smazy odrazu cala elektronike...szybsze i skuteczniejsze niz bron laserowa

  5. zxxc

    Kiedy my dojdziemy do poziomu zacofanej Rosji? U nas jest tylko chwalenie się: "Polska potęgą w projektowaniu bsl!". Na papierze jesteśmy rewelacyjni, ale jak zajrzy się do poszczególnych JW, to świat realny potrafi zasmucić.

    1. y

      Bo u nas etatowo BSR są tylko w 1 BLWL (nie licząc Wojsk Specjalnych). Na tą chwilę nie ma ich w strukturach wojsk zmechanizowanych i pancernych. Ale nie mamy się co wstydzić. Wykorzystywać BSR zaczęliśmy chyba nawet wcześniej od Rosji i innych państw. Gdyby nie falstart z Aerostarem bylibyśmy dalej. Ale i tak mamy niezły sprzęt, mamy swoje konstrukcje (sprawdzone w boju i na ćwiczeniach - zarówno BSR jak i bezpilotowe cele latające), mamy doświadczenia z wojny (Afganistan - wykorzystywanie sprzętu naszego i amerykańskiego) i mamy rozsądne plany rozwojowe (oby tylko zostały zrealizowane).

  6. Wojtekus

    Tak to prawda, bardzo widoczne one sa nad Ukraina.

Reklama