Siły zbrojne

Rosja wzmacnia kontyngent w Syrii

Tajfun-U. Fot. Wikipedia/Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Tajfun-U. Fot. Wikipedia/Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Rosyjskie ministerstwo obrony podało w piątek, że do strefy zdemilitaryzowanej w Syrii, zlokalizowanej przy granicy z Turcją, wysłano dodatkowo 300 funkcjonariuszy policji wojskowej. Do Syrii skierowano też 20 pojazdów opancerzonych typu GAZ Tigr i Tajfun-U.

Rosyjscy wojskowi zostali przetransportowani w czwartek z lotniska w Osetii Północnej. Wcześniej pełnili służbę w Czeczenii. Dostawy sprzętu wojskowego zostały wyekspediowane z kolei z lotnisk w obwodzie rostowskim i Kraju Krasnodarskim - zaznaczono w komunikacie. Samochody opancerzone typu Tigr i wozy przeciwminowe typu Tajfun-U trafiły do bazy lotniczej Humajmim w pobliżu lotniska wojskowego w Latakii. Stanowi ona bazę rosyjskich sił powietrznych i główny ośrodek działań wojsk rosyjskich, od 2015 r. czynnie uczestniczących w syryjskiej wojnie domowej.

Komunikat rosyjskiego resortu obrony został opublikowany w piątek rano, w kilka godzin po doniesieniach z Waszyngtonu, wskazujących, że Pentagon zamierza wzmocnić wojskową ochronę eksploatowanych złóż ropy naftowej w północno-zachodniej Syrii. "Chodzi o to, by uniemożliwić przejęcie kontroli nad polami naftowymi niedobitkom Państwa Islamskiego" - wskazano.

image
Pojazd opancerzony Tigr. Fot. Wikipedia/Vovan/CC BY 3.0

Wzmocnienie rosyjskiego personelu wojskowego w Syrii zostało uzgodnione podczas wtorkowego spotkania przywódców Rosji i Turcji. Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem, że jego kraj i Rosja osiągnęły porozumienie przewidujące wycofanie się syryjskich bojowników kurdyjskich na odległość 30 km od granicy z Turcją w północno-wschodniej Syrii w ciągu 150 godzin. Porozumienie to przewiduje, że rosyjska policja wojskowa i syryjska straż graniczna wejdą do strefy przygranicznej, by ułatwić wycofanie z niej kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG). Ma to zająć około sześciu dni.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył po spotkaniu z Erdoganem w Soczi, że osiągnięte porozumienie jest "ważne, jeśli nie historyczne", bo pozwoli rozwiązać ostrą sytuację, jaka powstała na syryjsko-tureckiej granicy. Na mocy porozumienia siły YPG, które stanowią kluczowy element Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), jakie od lat walczyły przeciwko Państwu Islamskiemu u boku sił USA, opuszczą też miasta Tal Rifat i Manbidż.

Przypomnijmy,że Tigr jest produkowanym przez firmę GAZ samochodem opancerzonym, o napędzie 4x4, w zależności od wersji może być zabudowany z nadwoziem trzy-,pięciodrzwiowym lub dwudrzwiowym z rampą załadunkową. Pojazd oferowany jest z możliwością montażu jednego z pięciu silników (3 jednostki Cummins, 1 YaMZ i 1 GAZ) oraz jednej z trzech pięciobiegowych, automatycznych skrzyń biegów (Chrysler, Allison, GAZ JSC).  Może być uzbrojony w karabin kal. 7,62 mm, 12,7 mm lub wyrzutnię granatów 30 mm. Może przewozić do 11 osób. Z kolei Ural-Tajfun-U to ciężarówka o podwyższonej odporności na miny i odłamki (MRAPP-Mine Resistant Ambush Protected). Napędzana jest wysokoprężnym silnikiem YaMZ o mocy 450 KM, który napędza 6 kół. Może spełniać zarówno zadania transportowe, ewakuacji medycznej jak i rozpoznania ABC

PAP/Defence24.pl

Źródło:
PAP

Komentarze