Reklama

Siły zbrojne

Rosja testuje głęboko zmodernizowane BMP-2

Mimo głębokich zmian B-18 bazuje dalej na dobrze znanym podwoziu bojowego wozu piechoty BMP-2.
Mimo głębokich zmian B-18 bazuje dalej na dobrze znanym podwoziu bojowego wozu piechoty BMP-2.
Autor. 𝔗𝔥𝔢 𝔇𝔢𝔞𝔡 𝔇𝔦𝔰𝔱𝔯𝔦𝔠𝔱/ Twitter

W ostatnich dniach w Internecie pojawił się film, na którym widać prawdopodobnie test rosyjskiego bojowego wozu piechoty B-18, będącego głęboko zmodernizowanym BMP-2. Czyżby oznaczało to przyspieszenie prac mających na celu wdrożenie „nowej jakości” do rosyjskich oddziałów zmechanizowanych?

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Obecnie podstawę rosyjskich wojsk zmechanizowanych stanowią bojowe wozy piechoty BMP-2, które w ostatnich latach były modernizowane do standardu BMP-2M, który miał bardziej przystawać do wymogów współczesnego pola walki. Jednak docelowo wszystkie wozy rodziny BMP, zwłaszcza BMP-1/2 miały zostać zastąpione przez bojowe wozy piechoty nowego typu, Kurganiec-25. Prace nad nim jednak nie wydają się zbliżać do końca, zważywszy, że od 2015 nie ma większych zapowiedzi jego szybkiego wdrożenia do służby, jak w przypadku czołgu T-14 Armata czy samobieżnej armatohaubicy 2S35 Koalicja-SW. Do dzisiaj najpewniej nie zdecydowano, w jakiej konfiguracji będzie jego moduł wieżowy.

Pojazd Kurganiec-25 z wieżą Bumerang-BM podczas defilady w Moskwie. Fot.:mil.ru
Pojazd Kurganiec-25 z wieżą Bumerang-BM podczas defilady w Moskwie. Fot.:mil.ru

Prace nad nim prawdopodobnie dalej są w fazie demonstratora technologii i Rosjanie w związku z tym od jakiegoś czasu prowadzą prace nad wdrożeniem głęboko zmodernizowanych wariantów swoich bojowych wozów piechoty. Widzimy to w postaci pojazdów B-18 i B-19, będącymi pochodnymi BMP-2/3. Prace nad drugim zostały zakończone rok temu i został wprowadzony do służby, czego dowodem był jego udział w ćwiczeniach Zapad 21, wraz z robotami Uran-9. W przypadku B-18 jego wdrożenia jeszcze się nie doczekaliśmy, jednak film zamieszczony poniżej może świadczyć o już zaawansowanych testach konstrukcji.

Reklama
YouTube cover video

Głównymi zmianami, jakie widzimy, jest całkiem inny system wieżowy, jakim jest bezzałogowa wieża Epoka (Epocha) oraz znacznie wzmocniony poziom ochrony załogi ze względu na zastosowanie dodatkowego pancerza specjalnego na pojeździe. Najpewniej za tym poszły zmiany w napędzie i podwoziu, aby mogło utrzymać znacznie większą masę. Pierwszy raz ten bwp  zaprezentowano na targach Armia 2017, jednak nie wzbudził większego zainteresowania. Możliwe, że ostatnie próby stanowią zapowiedź jego wdrożenia do armii rosyjskiej, która potrzebuje setek nowych bojowych wozów piechoty do zastąpienia tych utraconych na Ukrainie. Możliwe, że w ten sposób Rosjanie chcą pogodzić dwa cele, jakim jest wdrożenie nowocześniejszego bwp do swojej armii oraz szybkie uzupełnienie strat poniesionych na Ukrainie. Pojazd ten bazuje na podwoziu BMP-2, których Rosjanie mają dużo w składnicach sprzętowych, zatem elementy, które zostałyby wymienione i tak zostaną zastąpione takimi, które pozwolą uzyskać lepsze osiągi pojazdu.

Czytaj też

Czytaj też

Epocha to bezzałogowy rosyjski system wieżowy wyposażony w armatę automatyczną LSHO-57 kal. 57 mm zasilaną nietypową amunicją 57 x 93 mm. Jest ona czasem określana jako amunicja hybrydowa, gdyż stanowi coś pośredniego pomiędzy nabojem armatnim a granatnikowym. Ma to swoje uzasadnienie w historii broni, w jakiej została zastosowana. Armata LSHO-57 wykorzystana jako główne uzbrojenie w wieży Epoka zaczynała swoją historię jako granatnik automatyczny AGS-57 mm przeznaczony dla jednostek powietrznodesantowych, gdzie ostatecznie nie przyjęła się.

Czytaj też

Specyficzną cechą LSHO-57 jest relatywnie krótka lufa długości 40 kalibrów pozbawiona hamulca wylotowego oraz możliwość prowadzenia zarówno ognia bezpośredniego jak i stromotorowego. Zasięg skutecznego ognia sięga 6 km a wśród dostępnych rodzajów amunicji znajdują się zarówno podkalibrowe pociski przeciwpancerne jak i amunicja odłamkowo-burząca czy zapalająca. Ze względu na relatywnie duży kaliber możliwe jest też zastosowanie amunicji programowanej. Z armatą sprzężony jest standardowy karabin maszynowy 7,62 mm, natomiast do eliminacji silnie opancerzonych lub szczególnie niebezpiecznych celów przeznaczonych jest łącznie 12 przeciwpancernych pocisków kierowanych Kornet lub Bułat.

Czytaj też

Tego typu system wieżowy zintegrowano z bojowym wozem piechoty BMP-3, które określono mianem B-19. Wozy takie wzięły udział w ćwiczeniach Zapad 21. Planuje się także integracjętej wieży z bojowymi wozami piechoty nowej generacji w postaci Kuragańca-25 i T-15.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Ma_XX

  jeszcze trochę i będzie wersja z wieżą od T-34 :D

  1. Orthodoks

   Ale 76 czy 85?

 2. kukurydza

  Wygląda na to, że ruSSnia postanowiła pogodzić się, że mają kiepskie armaty automatyczne i jeszcze gorszą amunicję do nich. Przedtem staralis się gonić ideał, stąd montaż tak 2A72 (przeciw innym BWP i celom w powietrzu) jak 100mm działa bezodrzutowego (przeciw umocnieniom i sile żywej na otwartej przestrzeni, plus wyrzutnia PPK). Jednak kaliber bezodrzutówki okazał się ogranicznikiem dla PPK, a 30x165 to wyskrobek niewiele przewyższający 23mm w roli ppanc, i daleko temu do NATOwskiej amunicji z podobnych systemów. Teraz najwyraźniej zakładają że do celów "twardych" z zasady będą walić PPK, a armata może mieć żałosny zasięg, być wrażliwa na wiatr, i być bardziej granatnikiem niż prawdziwą armata, byle miała większy niż zachodnie kaliber... cóż, internetowi fanboje już wychodzą z szoku po ośmieszeniu w Ukrainie, i tak będą sie zachwycać.

  1. OptySceptyk

   Działko 2a72 nie było przewidziane jako podstawowy środek ppanc, ale to niewiele zmienia. Na zachodzie jest mało pojazdów (czołgów nie liczę), które wytrzymają ostrzał tym działkiem z np. kilometra, półtora. Ale przyznam, że tego działko-granatnika to nie rozumiem za bardzo, chyba tylko jako środek do wrzucania pocisków do okopów, bo chyba do niczego więcej. Pewnie za mało o nim wiemy na razie, żeby się jakoś autorytatywnie wypowiadać.

  2. Davien One

   OptySceptyk, każdy pojazd z STANAG 5 i wyzej wytrzyma ostrzał z 2A72 z odległosci powyzej 200m A to działko LSHO-57 ma jeszcze gorszą penetrację od 2A72

  3. OptySceptyk

   @Davien Tyle, to ja wiem, tylko, że tych pojazdów to nie ma zbyt wiele. Transportery z reguły mają mniej, a i nie każdy bwp ma numerek 5

 3. OptySceptyk

  Głupio pytać, ale czy ten bwp pływa? :)) Co do samej modernizacji BMP2 , ma to duży sens dla ruSSkich. Produkcja BMP3 podobno jest już niemożliwa, więc trochę poprawią BMP2 i do przodu.

 4. szczebelek

  Dlatego wznawiają produkcję bmp2, bo podwozia potrzebne do b-18 palą się na Ukrainie... Wątpię by to był plan budowy tych podwozi pod program b-18, a raczej tańszy sposób by mieć cokolwiek. Tak samo T14 niet, ale 800 t62 to potęga, która wystraszy NATO....

  1. Jaszczur

   To że sami na NATO nie są w stanie pójść to pewnie już o tym domyślił się nawet taki "strateg" jak Putin hahaha czysto militarnymi środkami nie są w stanie pokonać Ukrainy na relatywnie krótkim froncie to co dopiero całe NATO w tym USA .... A to co Ukraina dostaje od NATO to 1/50-siąta siły NATO

Reklama