Siły zbrojne

Rosja straciła zmodernizowanego BMP. Forsował przeszkodę wodną

BMP-1 Basurmianin
Fot. Uralwagonzavod

Przeprawa przez cieki wodne stanowi ważny element działań na Ukrainie, a zapewnienie ochrony pojazdom podczas niej ma kluczowe, niezależnie od tego czy wozy będą pokonywać przeszkodę wodną samodzielnie czy po moście pontonowym. Czym kończy się brak należytej ochrony, przekonali się niedawno Rosjanie tracąc sporą cześć sprzętu przeprawowego. I nie tylko.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

W skład kolumny pojazdów, które zostały zniszczone podczas opisywanej przeprawy, wchodziły zarówno pojazdy transportujące mosty pontonowe, jak i wozy, które mogą samodzielnie pokonywać przeszkody wodne. Były to m.in. amfibie z rodziny PTS, bojowy wozy piechoty BMP-1AM Basurmanin czy ciężki sprzęt inżynieryjny jak IMR-2. Według autora wpisu w serwisie Twitter zniszczony miał być także samobieżny most towarzyszący PMM-3. Za przeprawę odpowiadały zestawy mostu pontonowego PP-2005.

Oznacza to kolejną zniszczoną kolumnę pojazdów wojskowych w niedługim odstępie czasu. Pokazuje to, że Rosjanie nie mogą skutecznie zabezpieczać przepraw wodnych, zarówno tych złożonych, czyli tych z użyciem mostów pontonowych jak i zwykłego przeprawiania się metodą pływania samodzielnego lub przy pomocy amfibii (PTS). Wozy podczas takiej przeprawy pojazdy mają bardzo ograniczone pole manewru, są zatem podatne na ostrzał przeciwnika. Na zdjęciach nie widać systemów służących do obrony przed napadem powietrznym, które najpewniej ich nie było lub wycofały się z miejsca ataku. W przypadku pierwszego założenia świadczyłoby to o naprawdę nonszalancji Rosjan pod kątem zabezpieczenia ruchu swoich wojsk.

Czytaj też

Podczas tej przeprawy siły rosyjskie straciły najnowszą odmianę BMP-1, o której pojawieniu się na Ukrainie informowaliśmy już jakiś czas temu. Zatem Ukraińcy mogą zapisać na swoje konto kolejny typ/podtyp sprzętu wojskowego, który zniszczyli. Wóz, o którym mowa to BMP-1AM Basurmanin, będący modernizacją tych wysłużonych już maszyn.

Czytaj też

BMP-1AM Basurmanin to niskokosztowy program, obejmujący przede wszystkim zastąpienie starej wieży z archaiczną armatą 2A28 Grom kalibru 73 mm bezzałogowym modułem bojowym BPPU-1, stosowanym na standardowych obecnie w rosyjskiej armii kołowych transporterach BTR-82A. Jest on wyposażony w dzienno-nocny przyrząd celowniczy TKN-4GA-01 (z termowizorem i systemem automatycznego śledzenia celów) i uzbrojony w stabilizowaną 30 mm armatę automatyczną 2A72 i sprzężony z nią 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Prócz uzbrojenia zastosowano nową radiostację, system nawigacji oraz produkowany w Rosji silnik UTD-20S1 produkowany przez zakłady Barnaultransmasz z Barnał właśnie, którym zastąpiono dostarczane wcześniej z Ukrainy UTD-20.

Most pontonowy PP-2005 bazuje na wojskowej ciężarówce KAMAZ-63501. W Polsce jego odpowiednikiem nadal jest przestarzała PP-64 Wstęga.

Komentarze (2)

 1. Gruders

  U nas wcale nie jest lepiej. Pokazówki na ćwiczeniach nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Nasze siły zbrojne mentalnie są zbliżone do rosyjskich. Kto sluzy, ten wie o co kaman. Stara gwardia tkwi mentalnie w UE, młodzi albo mają dość walki z betonem albo skupiają się na robieniu kariery.

  1. X

   Co to jest UE ?

  2. Gnom

   Gruders - jak tkwia w UE a nie UW to chyba dobrze, nie?

 2. Gruders

  U nas wcale nie jest lepiej. Pokazówki na ćwiczeniach nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Nasze siły zbrojne mentalnie są zbliżone do rosyjskich. Kto sluzy, ten wie o co kaman. Stara gwardia tkwi mentalnie w UE, młodzi albo mają dość walki z betonem albo skupiają się na robieniu kariery.