Siły zbrojne
Rosyjska modernizacja nie zwalnia. Plany na 2021 rok [ANALIZA]
Rosyjskie siły zbrojne otrzymają w 2021 roku ponad 4700 sztuk nowego oraz wyremontowanego sprzętu wojskowego i na zakup tego uzbrojenia planuje się wydać dwie trzecie budżetu wojskowego Rosji. Dzięki tym planom już na początku 2022 r. wskaźnik wyposażenia jednostek stałej gotowości w najnowszą broń ma przekroczyć 71%.
Rosyjska agencja TASS przekazała dane na temat planów zakupów sprzętu wojskowego, jakie mają być zrealizowane w rosyjskiej armii w 2021 roku. Wynika z nich, że do końca grudnia br. roku siły zbrojne Rosji mają otrzymać ponad 4700 sztuk nowego i wyremontowanego sprzętu wojskowego.
Rakietowe wojska strategicznego przeznaczenia
W przypadku rakietowych wojsk strategicznego przeznaczenia przełoży się to na oddanie 13 wyrzutni z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi „Jars” i rakietami hiperdźwiękowymi „Awangard”. Dodatkowo specjalnie dla tych systemów ma zostać zakończona budowa odpowiedniej infrastruktury w Kozielsku, Jasnym, Użurze, Nowosybirsku i Joszkar-Oli. W ten sposób poziom nowoczesnej technologii w strategicznych siłach jądrowych ma zostać podniesiony do 88,3%.
Mobilne wyrzutnie „Jars” mają zostać przekazane do jednego z pułków Barnaulskiej dywizji rakietowej, natomiast silosowa wersja tych pocisków wejdzie na uzbrojenie kozielskiej dywizji rakietowej. W przypadku rakiet hipersonicznych „Avangard”, to ma je otrzymać jeden z pułków jasieńskiej dywizji rakietowej stacjonujący w okolicy Orenburga. Pułk ten podjął służbę bojową pod koniec 2019 roku i do końca 2021 roku ma być już uzupełniony do pełnego składu, posiadając sześć w pełni operacyjnych, stacjonarnych wyrzutni - silosów.
Ważnym elementem w modernizacji rakietowych wojsk strategicznego przeznaczenia ma być modernizacja infrastruktury do testowania najnowszych systemów rakiet międzykontynentalnych. W najbliższych dwunastu miesiącach ma być m.in. dokończone doposażanie poligonu testowego w pobliżu miejscowości Sewero-Jenisejski w kraju Krasnojarskim pod potrzeby prób nowego pocisku międzykontynentalnego „Sarmat”.
Wojennomorskoj Fłot
Opisując plany modernizacyjne rosyjskich sił zbrojnych, agencja TASS na drugim miejscu nie wymieniła wojsk lądowych, ale marynarkę wojenną. Jest ona bowiem bezpośrednio powiązana ze strategicznym systemem odstraszania zabezpieczając dla ich potrzeb atomowe okręty podwodne.
W 2021 roku mają zostać oddane aż cztery takie jednostki pływające. Rosyjska marynarka wojenna ma bowiem otrzymać dwa atomowe okręty podwodne z rakietami balistycznymi projektu 955A typu „Boriej-A” („Kniaź Oleg” i „Generalissimus Suworow”) oraz dwa uderzeniowe, atomowe okręty podwodne z rakietami manewrującymi projektu 885M typu „Jasień-M („Kazań” i „Nowosibirsk”).
W sumie w rosyjskich stoczniach jest realizowana obecnie budowa aż szesnastu okrętów podwodnych z napędem atomowym jednocześnie. Poza sześcioma „Boriejami-A” i ośmioma „Jasieniami-M”, do 2027 roku mają zostać dostarczone jeszcze dwa atomowe okręty podwodne projektu 09851 i projektu 09852, Mają być one przede wszystkim nosicielami bezzałogowych strategicznych pojazdów podwodnych z głowicą atomową typu „Poseidon”.
Jeżeli chodzi o siły nawodne to rosyjska marynarka wojenna ma otrzymać w sumie 28 jednostek pływających. Wśród okrętów bojowych najprawdopodobniej będzie: jedna fregata „Admirał Golowko” (projektu 22350 typu „Admirał Gorszkow”), dwie korwety „Rietiwyj” i „Riezkij” (projektu 20380 typu „Strieguszczyj”) oraz jeden niszczyciel min „Jakow Baliajew” (projektu 12700 typu „Aleksandrit”).
Czytaj też: Rosyjska armia stawia na żołnierzy kontraktowych
Z mniejszych jednostek pływających do Wojennomorskowo Fłota mają być przekazane w 2021 roku: jeden okręt oceanograficzny „Jewgienij Gorigliedżan” projektu 02670, jeden duży, hydrograficzny katamaran projektu 23370G, dwa kutry antydywersyjne projektu 21980 typu „Graczonok”, kuter – poławiacz torped nowego projektu TL-2195, okręt wsparcia logistycznego „Wsiewołod Bobrow” projektu 23120 oraz szereg innych pomocniczych kutrów i łodzi.
Do końca 2021 roku do swoich flot ma również powrócić „znaczna liczba” naprawianych okrętów i jednostek pomocniczych, po nawet wieloletnich remontach i modernizacjach. Wśród nich ma być m.in. uderzeniowy, atomowy okręt podwodny „Tambow” projektu 671RTMK typu „Szczuka”, który był przekazany na stocznię w 2015 roku oraz uderzeniowy, atomowy okręt podwodny „Leopard” projektu 971 typu „Szczuka-B” (według NATO typu Akula), który na stoczni „Zwiezdoczka” znajduje się od czerwca 2011 roku. Zakończy się także modernizacja i naprawa podwodnego pojazdu załogowego AS-36 „Biestier” należącego do Floty Północnej.
W przypadku sił nawodnych do rosyjskiej marynarki wojennej ma powrócić duży okręt desantowy projektu 775 „Alieksandr Szabalin”.
Siły Powietrzno-Kosmiczne i lotnictwo morskie
W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy Rosjanie planują wprowadzić do swojego lotnictwa wojskowego ponad sto nowych i zmodernizowanych aparatów latających. Będą wśród nich cztery najnowsze myśliwce wielozadaniowe piątej generacji Su-57 (pierwszy taki samolot wszedł do służby w jednym z pułków lotniczych Południowego Okręgu Wojskowego w grudniu 2020 roku). Rosjanie pochwalili się przy tej okazji, że liczba myśliwców Su-57 wzrośnie do 22 sztuk w 2024 roku i do 76 sztuk w 2028 roku (czyli wprowadzane mają być nie cztery – ale ponad dziesięć sztuk rocznie).
Agencja TASS nie poinformowała o wprowadzaniu w 2021 roku innych typów nowych samolotów bojowych. Zwiększona ma zostać jedynie flota samolotów szkolnych Sił Powietrznych, która ma zostać uzupełniona o lekkie samoloty szkolne z napędem tłokowym Jak-152 przeznaczone do wstępnego szkolenia w locie. Jeżeli chodzi o samoloty bojowe to Rosjanie zaznaczyli jedynie że w 2021 roku:
- rozpoczną się testy państwowe zmodernizowanego, strategicznego bombowca rakietowego Tu-160M, po których wejdzie on do służby. Na samolocie, który wykonał swój pierwszy lot w lutym 2020 roku, wprowadzono nową awionikę, systemy nawigacyjne, łączności pokładowej, dowodzenia, radar pokładowy oraz system walki radioelektronicznej.
- zostanie podpisany z korporacją „Rostech” kolejny kontrakt na budowę zmodernizowanych bombowców frontowych Su-34M. W ramach wcześniejszej umowy na różnych etapach produkcji jest około 20 samolotów Su-34 dla Sił Powietrzno-Kosmicznych;
Lepsza sytuacja ilościowo będzie w przypadku śmigłowców. W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy planuje się bowiem:
- wprowadzić do wojsk najnowsze śmigłowce wielozadaniowe Mi-38 produkowane przez holding Russian Helicopters (wchodzący w skład korporacji „Rostiech”);
- zakończyć przygotowanie do produkcji seryjnej w pierwszej połowie tego roku ciężkiego wojskowego śmigłowca transportowego Mi-26T2W;
- wprowadzić do wojsk pierwsze dziesięć śmigłowców transportowo-bojowych Mi-8AMTSZ-WN, zabezpieczających desantowanie.
Jednocześnie poinformowano, że zakłady lotnicze „Rostwiertoł” rozpoczęły seryjną produkcję śmigłowców szturmowych Mi-28NM, zmodernizowanych z uwzględnieniem doświadczeń uzyskanych w czasie działań bojowych w Syrii. Obecnie planuje się, że 98 takich helikopterów zostanie dostarczonych rosyjskim siłom zbrojnym do 2027 roku. W wyniku modernizacji śmigłowce te otrzymały m.in. nowy silnik, awionikę z unowocześnionym systemem celowania i poszukiwania oraz możliwością interakcji z dronami. Helikoptery Mi-28NM otrzymają również nowe rakiety „powietrze-ziemia” Hermes o zasięgu do 25 km.
Wojska lądowe
Według TASS rosyjskie wojska lądowe mają być uzupełnione przez ponad 400 pojazdów opancerzonych, z których większość to będą maszyny po remontach. Wymienia się pośród nich czołgi: T-72B3M, T-80BWM i T-90M „Proryw”, bojowe wozy piechoty BMP-3 i zmodernizowane BMP-2 (z bojowym modułem bezzałgowym „Bierieżok”) oraz kołowe transportery opancerzone BTR-82A. W przypadku nowej generacji czołgów T-14 „Armata” produkowanych przez zakłady „Uralwagonzawod” mówi się jednak jedynie, że „powinny ruszyć seryjne dostawy” tych pojazdów oraz, że na „wielu uczelniach wojskowych rozpoczęto już szkolenie ich załóg”.
Głównymi beneficjentami dostaw mają być pancerne i zmodernizowane jednostki wojskowe Zachodniego Okręgu Wojskowego w rejonach Moskwy, Niżnego Nowogrodu, Smoleńska, Iwanowa i Jarosławia. Mają one otrzymać aż 200 czołgów, transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty, bojowych wozów wsparcia czołgów „Terminator” i maszyn inżynieryjnych, a także systemy szkoleniowe do szkolenia ich załóg. Przykładowo stacjonująca w Obwodzie Moskiewskim 2. Gwardyjska Dywizja Zmechanizowana „Tamańska” ma otrzymać 18 samobieżnych przeciwpancernych zestawów rakietowych „Chrizantema-S”.
Z kolei jednostki artyleryjskie Południowego Okręgu Wojskowego mają otrzymać najnowsze, samobieżne armatohaubice „Koalicja-SW”, zmodernizowane wyrzutnie pocisków termobarycznych TOS-1A „Sołnciepiek” (ze zwiększonym zasięgiem i celnością), jak również rozpocząć eksperymentalną eksploatację nowego rodzaju amunicji dla najnowszej wersji samobieżnej, wieloprowadnicowej wyrzutni pocisków termobarycznych - TOS-2 „Tosoczka”.
Rosjanie mają dodatkowo nadzieję rozpocząć produkcję seryjną rozwiązań opracowanych w ramach pracy rozwojowej „Nabrosok” przez Centralny Instytut Badawczy „Buriewiestnik”. Ma to pozwolić na wprowadzenie do jednostek: haubicy samobieżnej na podwoziu kołowym "Malwa", samobieżnego moździerza „Drok” kalibru 80 mm, samobieżnego kołowego systemu artyleryjskiego „Fłoks” kalibru 120 mm oraz systemu artyleryjskiego „Magnolia” kalibru 120 mm (na bazie arktycznego dwuczłonowego pojazdu gąsienicowego), co ma „znacznie poprawić skuteczność bezpośredniego wsparcia ogniowego jednostek lądowych na polu walki”.
Wojska powietrzno-desantowe
W przypadku wojsk powietrzno-desantowych Rosjanie planują rozpoczęcie dostaw:
- najnowszych powietrznodesantowych pojazdów opancerzonych o podwyższonym poziomie ochrony „Tajfun-WDW” (wyposażonych w zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia z automatyczną armatą kalibru 30 mm i karabinem maszynowym PKTM kalibru 7,62 mm);
- nowego systemu łączności i dowodzenia, który ma skrócić czas przekazywania i otrzymywania informacji na wszystkich szczeblach podejmowania decyzji co najmniej o połowę.
Wojska przeciwlotnicze
W 2021 roku Rosjanie planują dostawę dwóch pułkowych zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dalekiego zasięgu S-400 „Triumf” oraz 18 rakietowo-artyleryjskich, samobieżnych zestawów przeciwlotniczych „Pancyr-S”. Równie ważnym zadaniem ma być planowane na ten rok:
- zakończenie procesu badań najnowszego systemu przeciwlotniczego S-500 „Promietiej” i jego wprowadzenie na uzbrojenie;
- rozpoczęcie przezbrojenie przeciwlotniczych pododdziałów rakietowych Centralnego Okręgu Wojskowego, stacjonujących na Terytorium Krasnojarskim i Chakasji, w najnowszy system przeciwlotniczy S-350 „Witiaź” (do końca 2027 roku planuje się dostarczenie 12 dywizjonów S-350W);
- zakończenie budowy radaru stacjonarnego wczesnego ostrzegania „Woroneż” w Workucie i oddanie go do eksperymentalnej służby bojowej;
- rozpoczęcie prac nad budową radaru „Jachroma” w Sewastopolu oraz oddzielnych posterunków radarów pozahoryzontalnych w Kaliningradzie i Zeja. Radar ten ma działać w czterech pasmach (metrowym, centymetrowym, decymetrowym i milimetrowym) z zabezpieczonym kątem obserwacji 270 stopni.
- wprowadzenie partii próbnej maszyn rozpoznania i dowodzenia dla taktycznych systemów przeciwlotniczych „Gibka-S”;
Nowe rodzaje uzbrojenia wojskowego
Poza „tradycyjnymi” choć nowej generacji systemami uzbrojenia Rosjanie poinformowali również o planach wprowadzania zupełnie nowych klas uzbrojenia bezzałogowego i zdalnie sterowanego. Dzięki szeroko pojętej robotyzacji, do końca roku w rosyjskich wojskach mają się pojawić m.in.:
- wielozadaniowe bezzałogowe statki powietrzne dalekiego zasięgu i dużej autonomiczności, uzbrojone w kierowane pociski „powietrze-ziemia”, zdolne do atakowania celów stacjonarnych i mobilnych
- małogabarytowa amunicja kierowana dla dronów uderzeniowych UAV, której rozwój już się zakończył, która przechodzi obecnie eksploatację próbną i której produkcja seryjna ma się rozpocząć jeszcze w tym roku;
- egzemplarze próbne samobieżnej, zdalnie sterowanej platformy naziemnej „Markier”;
- wielofunkcyjny kompleks MRK-RCBZ, w skład którego wejdą naziemne platformy robotyczne i bezzałogowe statki powietrzne. Ma on być zdolny do realizowania całego zakresu prac związanych z przeprowadzeniem rozpoznania radiologicznego, chemicznego i biologicznego (RCB) i uczestniczyć w eliminowaniu skutków użycia przez wroga broni masowego rażenia w czasie wojny oraz wypadków i katastrof RCB w czasie pokoju.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie