Siły zbrojne
Rosja: nowy wóz dowodzenia OPL już wkrótce w służbie
Jak poinformował rosyjski holding Ruselectronis zajmujący się systemami elektronicznymi w ramach państwowej korporacji zbrojeniowej Rostec, jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie produkcji zautomatyzowanych wozów dowodzenia obroną przeciwlotniczą Magister-SW.
System ten jest rozwijany przez spółkę NPP Rubin wchodzącą w skład koncernu Vega będącego z kolei częścią wspomnianego holdingu Ruselectronics. Prototyp tego systemu w ostatnim czasie przeszedł pomyślne testy państwowe prowadzone przez rosyjską armię. W związku z tym Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o przyjęciu tego systemu na uzbrojenie pododdziałów przeciwlotniczych rosyjskich wojsk lądowych oraz złożeniu zamówienia na pierwszą partię tych pojazdów. Wozy te najprawdopodobniej zastąpi przestarzałe już i wyeksploatowane posowieckie kompleksy PPRU-1 Owod-M-SW osadzone na podwoziu gąsienicowego transportera opancerzonego MT-BLu.
Oprogramowanie i rozwiązania techniczne zastosowane w Magister-SW umożliwiają skuteczniejszą walkę z istniejącymi i przyszłymi środkami napadu powietrznego wroga. Podczas opracowywania wzięto pod uwagę doświadczenia z wojskowej eksploatacji systemów z kompleksu Barnauł-T. Zunifikowany moduł zawiera jakościowo nowe środki rozpoznania przestrzeni powietrznej, spełniające współczesne wymagania dotyczące zasięgu i dokładności wykrywania celów powietrznych. To stacja optoelektroniczna, przenośne optoelektroniczne urządzenie obserwacyjne, niewielkich rozmiarów detektor radarowy i elektroniczna stacja rozpoznawcza
Nośnikiem nowego zautomatyzowanego systemu kierowania obroną powietrzną Magister-SW jest zmodyfikowane podwozie bojowego wozu piechoty BMP-3. W miejsce uzbrojenia i innych systemów na wieży zainstalowane zostały sensory optoelektroniczne, stacje radarowe i systemy łączności niezbędne do wykonywania postawionych zadań. Przeznaczeniem tego systemu jest z kolei rozpoznanie przestrzeni powietrznej oraz kierowanie i nadzór nad bateriami OPL - artyleryjskimi i rakietowymi systemami obrony przeciwlotniczej na szczeblu taktycznym wojsk lądowych.
W skład systemu wchodzi specjalnie zaprojektowana w tym celu stacja rozpoznania wizualnego z dużą głowicą optoelektroniczną wyposażoną w liczne sensory z funkcjami automatycznego wykrywania, rozpoznawania i śledzenia celów powietrznych. Aby zwiększyć skuteczność tego systemu, opracowana została specjalna baza danych charakterystyk optycznych różnych celów powietrznych oraz charakterystyk promieniowania zakłóceń naturalnych. Wszystko to pozwala na zaawansowane i skuteczne wykrywanie środków napadu powietrznego z dużego dystansu.
Optoelektronikę uzupełnia niewielkich rozmiarów system radarowy, który łączy w sobie możliwości radaru zwykłego radaru obserwacyjnego i wysoką dokładność pomiaru współrzędnych z radarowymi systemami śledzenia celów powietrznych. Z kolei przy pracach nad ujednoliconym modułem sterującym, szczególną uwagę zwrócono na zwiększenie możliwości skrytego działania, a co za tym idzie także przeżywalności zgrupowania obrony powietrznej. System ten może być zintegrowany z istniejącymi i przyszłymi systemami obrony powietrznej, a w tym przeciwlotniczej, a także przeciwrakietowej i przeciwdronowej.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie