Reklama

Siły zbrojne

Rosja: nie możemy gwarantować bezpieczeństwa tureckich samolotów w Syrii

Fot. Hava Kuvvetleri Komutanlığı
Fot. Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Rosyjscy wojskowi nie mogą gwarantować bezpieczeństwa tureckiego lotnictwa nad Syrią po tym, jak kraj ten zamknął swoją przestrzeń powietrzną - powiedział kontradmirał Oleg Żurawlow, cytowany w poniedziałek przez dziennik „Kommiersant”.

Oświadczył on, że rząd syryjski z powodu "gwałtownie zaostrzającej się sytuacji w przestrzeni powietrznej nad prowincją Idlib (na północnym zachodzie Syrii) był zmuszony ogłosić o jej zamknięciu". W tych warunkach — dodał kontradmirał - "dowództwo rosyjskiej grupy wojsk w Syrii nie może gwarantować bezpieczeństwa lotów tureckiego lotnictwa w niebie nad Syrią".

Władze Turcji oficjalnie ogłosiły w niedzielę, że jej siły rozpoczęły ofensywę wojskową w Idlibie przeciwko siłom reżimu prezydenta Baszara el-Asada w odpowiedzi na ataki na tureckich żołnierzy. Armia syryjska podała tego dnia, że w Idlibie siły tureckie strąciły dwa samoloty syryjskie i zbombardowały pas startowy wojskowego lotniska Najrab w prowincji Aleppo, również w północno-zachodniej części kraju.

W związku z zestrzeleniem samolotów armia syryjska poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej w całej północno-zachodniej części kraju, gdzie położony jest Idlib. Zapowiedziała, że każdy samolot, który naruszy przestrzeń powietrzną, będzie traktowany jak obiekt nieprzyjacielski. Jak podała kancelaria prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, uda się do Rosji w czwartek z jednodniową wizytą. Informację o czwartkowym spotkaniu Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem potwierdził w poniedziałek rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

Uzgodniono, że po obu stronach potrzebne są dodatkowe działania w celu normalizacji sytuacji w północno-zachodniej Syrii

Służba prasowa Kremla

Tego samego dnia w Ankarze odbyły się kolejne rozmowy o sytuacji w Idlibie z udziałem delegacji z Rosji. Według komunikatu tureckiego MSZ stronie rosyjskiej przekazano, że "należy natychmiast doprowadzić do trwałego zawieszenie broni, a siły rządowe Syrii, wspierane przez Moskwę, muszą wycofać się do granic określonych w umowie o deeskalacji, zawartej między Turcją a Rosją w 2018 roku".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (14)

 1. halny

  Tureckie MON ogłosiło, że Syryjski S300 został przez nich zniszczony. No ciekaw jestem czy to propaganda czy prawda ...

  1. Bogdan

   Tureckie bezzałogowcy (TB-2 / Anka-S) wykonując naloty w nocy z niedzieli na poniedziałek na syryjskie pozycje w Idlebie zaatakowali również skutecznie syryjski system obrony przeciwlotniczej - w tym przeciwlotnicze zestawy typu Pancyr S-1 (Sa-22) i rosyjskich baterii S-300, syryjska oficjalna agencja informacyjna SANA zdementowała tę informację.

  2. GB

   Nie ma potwierdzenia.

 2. Orthodox

  No i jest jak miało być. Wujek Putin pozwolił pomachać szabelką małemu Erdogankowi i basta. Szkoda tylko niewinnych żołnierzy z obu stron. Asadowi pogratulować sprzymierzeńca.

  1. Wania

   No chyba nie bardzo, skoro pozwala Turcji na swobodne bombardowanie czego chce bez uprzedzenia sojusznika. Tak samo jest z atakiem rakietowym USA i koalicji, i bombardowaniami Izraela. Ilość samolotów nad Syria latających bez porozumienia z wojskami Assada za to po uzgodnieniu z Rosją jest imponująca. Rosja sprzedaje sojusznika na każdym kroku dla swoich interesów.

  2. Karol

   i to bardzo dobrzy przykład jak troll działa na forum!

 3. ubawiony

  Rosja niech lepiej pochowa Pancyry, bo znowu parę oberwało

  1. AdamoKILLER

   To bie rosyjskie, a syrijskie zostaly zniszczone. Potwiwrdzony jedynie jeden przypadek zniszczenia rosyjskiego zestawu PancyrS2 mial miejsce w zachodniej Syrii, gdzie został zniczony orzez samoloty Izraelskie, które nie dosyć że urywają się za samilotami pasażerskim to zastały "Pancyra" bez amunicji. nNedoszkolona załoga zamiast wycofać pozd w celu podrania nowej amucji, poprostu opuściła zestaw, który bez obsługi (widoczny był wyłaczony radar) i bez amunicji był jak na widelcu dla Izraelskich F-16I.

  2. żenujące tłumaczenia

   wymyśl coś jeszcze, by usprawiedliwić słabość ruskich systemów ;) może ten system miał akurat zwolnienie lekarskie bo dopadła go grypa? ;)

  3. Davien

   Moze juz skoncz opowiadac te bajki powtarzane ze Sputnika, A członek tejrze załogi biegł do środka bo telefonu zapomniał jak twierdzili Rosjanie???:0 Dla twojej wiedzy: pancyr moze być sterowany zdalnie z zewnatrz a drony czy amunicje krążaca zwalcza się działkami kierowanymi przez system optroniczny, ale jak polowali na pieski preriowe i wystrzelali 1200 sztuk amunicji...

 4. Andrzej Pestka

  W dyskusjach prowadzonych na forach internetowych, w tym niestety również na Defence 24 można zauważyć rosnącą aktywność wiadomej proweniencji grup propagandystów. Obecnie głównym ich zadaniem jest szerzenie antyamerykanskich nastrojów w polskim społeczeństwie i wywoływanie wojennej histerii. Wykorzystują przy tym typowe metody socjotechniczne, w tym: kłamstwo, selekcja faktów, zdanie większości, tworzenie stereotypów, powtarzanie sloganów, wskazywanie wroga, ośmieszanie. Ma to celu odciągnięcie uwagi komentatorów od meritum i sprowadzenie dyskusji na inny poboczne wątki, często w ogóle nie związane z danym tematem. Propagandyści skierowani do prowadzenia akcji na forum Defence 24, koncentrują się często na zamieszczaniu wpisów, które powodują chaos informacyjny, a w efekcie dezorganizują toczone dyskusje. Wprowadzane są również i to coraz częściej elementy trollingu i hejterstwa, co z kolei ma na celu zniechęcenie przynajmniej części użytkowników od dalszej aktywności na forum Defence 24. W związku z powyższym coraz istotniejsza staje się kwestia skutecznego egzekwowania standardów społeczności przez Administrację...

  1. tipo

   Szanowny Panie Andrzeju Pestka, swoim wpisem nawiązuje Pan do czasów stalinowskich w Polsce z lat 1948-1956 kiedy to komunistyczne służby wietrzyły spiski wg słów Stalina ,że w raz z rozwojem komunizmu zaostrza się walka klasowa. Proszę Pana czasy te jak i system socjalistyczny minęły w Polsce już dawno i w każdym cywilizowanym kraju są ludzie którzy myślą i utożsamiają się z daną doktryną. I to jest normalne jeżeli żyjemy w wolnym kraju. Np ja wierzyłem w mit Stanów Zjednoczonych w okresie komuny i ze szczerym sercem kibicowałem Amerykanom w rozprawie z imperium zła jakim był ZSRR. Dziś kiedy widzę jak USA i Zachód samowolnie sam sobie nadaje prawa do panowania nad światem i narzuca innym krajom swoją wolę, zdecydowanie kibicuję wszystkim którzy w jakikolwiek sposób upominają się o swoje w tym Rosji i jestem z tego dumny ,że nie sprzedałem się do końca Amerykanom. Pewnie by Pan chciał abym wyjechał do Rosji? ale niestety jako obywatela pseudobogatej Polski w ramach UE po prostu na taki wyjazd mnie nie stać ( a niby w Polsce jest taki dobrobyt)

  2. Adam S.

   @tipo: "Np ja wierzyłem w mit Stanów Zjednoczonych w okresie komuny i ze szczerym sercem kibicowałem Amerykanom w rozprawie z imperium zła jakim był ZSRR.". Niestety prezydent Putin uważa rozpad tego imperium zła za największą katastrofę XX wieku i z całych sił pracuje nad jego odtworzeniem. Nic się nie zmieniło, Panie Tipo. Proszę sobie przypomnieć Pańskie szczere serce, bo znów bardzo jest potrzebne.

  3. Wisiu

   W punkt.

 5. Adam S.

  Czy Rosjanie nie mogą choć raz powiedzieć czegoś ludzkim głosem? Na przykład: " Wasze ataki spotkają się z militarną odpowiedzią", albo "zapewnimy bezpieczeństwo wojsk rosyjskich w Syrii wszystkimi dostępnymi środkami" albo po prostu "zestrzelimy wasze samoloty" Nie, oni "nie gwarantują bezpieczeństwa", polisę OC anulują Turkom, ubezpieczyciele nieszczęśni. Agresja? Jaka agresja? My nie strzelamy, my "nie gwarantujemy bezpieczeństwa". Żałosne.

 6. Przemek742

  To bardzo jasny sygnał i przekaz. Wkrótce zaczną spadać tureckie samolociki..

  1. GB

   Póki co to Rosja straciła Su-24 i jakoś nie zestrzeliła żadnego tureckiego samolotu...

 7. GB

  Chińczycy podliczyli iż w walkach powietrznych piloci F-16 zestrzelili 65 maszyn produkcji radzieckiej/rosyjskiej, a piloci samolotów radzieckich/rosyjskich 0 F-16... Fajny stosunek zwycięstw do strat. Pokazuje jak dobrym samolotem jest w sumie lekki F-16, a jak beznadziejnie słabe samoloty produkcji radzieckiej/rosyjskiej...

  1. BG

   Natomiast zdaniem Wietnamczyków najlepszy system opl w historii to radziecki S-75, podliczyli oni że za jego pomocą strącili 1546 amerykańskich maszyn różnych typów (m.i. F-4, F-105, B-52)

  2. Naczelny informator WP

   No niesamowite, że F16 należące do tureckiego lotnictwa, mającego miażdżącą przewagę na syryjskim, jest w stanie rozwalić suke.

  3. BUBA

   eee tam to tylko dla zmylenia przeciwnika.

 8. Przemek742

  Sygnał jest jasny, wkrótce zaczną spadać tureckie samolociki.

  1. Pamiętliwy

   Czemu cię to tak cieszy ?

  2. Davien

   Jak na razie to spadaja same syryjskie wiec jak Syria ma za duzo maszyn to może próbowac, ale szybko zostanie bez lotnictwa.

  3. czytelnik D24

   No jestem ciekaw czy za słowami pójdą czyny czy to tylko kolejne rosyjskie kłapanie dziobem.

 9. Strażnik Teksasu

  Wszystko w rękach Erdogana. Jeśli nie spanikuje, to wyśle do Allaha rosyjską armię walczącą w Syrii. Współczesne wojny wygrywa się w powietrzu a Turcja ma na wyposażeniu znacznie lepsze samoloty niż Rosja. Swoją drogą, czy ktokolwiek przypuszczał, że dojdzie do turecko-rosyjskiej konfrontacji w Syrii? Żyjemy w coraz ciekawszych czasach.

  1. realnie myślący

   Wtedy tureckie truchło będą z Syrii w czarnych workach wywozić nie w liczbie 33, a setkami..

  2. Polish blues

   Tylko Erdo musiałby wykonać jakiś gest - np. zwrócić pod jakimś pozorem S-400 - ale czy w warunkach dyktatorskiej obawy przed utratą twarzy może sobie na to pozwolić - trudno powiedzieć. Autokratów zawsze otacza armia lizusów i klakierów, którzy poprą najbardziej idiotyczny pomysł "wodza" tylko po to, zyskać jego przychylność lub nie stracić pańskiej łaski. Ci, którym Erdogan mógłby zaufać siedzą w więzieniu albo leżą na cmentarzu.

  3. tery86

   Który Turecki myśliwiec jest lepszy od Rosyjskich Su-30 które stacjonują w Syrii? Pomijając fakt że Rosjanie w każdej chwili mogą tam przeżyć Su-35.

 10. michalspajder

  Fajnie to brzmi. Syryjski rzad oglosil strefe zamknieta, wiec rosyjskie wojsko nie moze gwarantowac bezpieczenstwa dla statkow powietrznych Turcji. Hehe, wiadomo, gdzie Asad, a gdzie Putin, szczegolnie po jednej z wizyt cara w bazie wojskowej w Hmejmim, gdzie najpierw przywital sie z rosyjskim personelem, a dopiero potem z prezydentem Assadem:-)))) A dla Turcji taka wiadomosc jest niesamowicie wazna, Erdogan bedzie mial zgryz. Juz na kleczkach wraca do USA po pomoc i szantazuje slaba UE.

 11. Kiks

  Kto je zapewni ruskim? Pancyr? :D

 12. Uszczelniacz Erdo

  Lotnictwo tureckie jednostronnie zgłosiło chęć pomocy w uszczelnianiu strefy zamkniętej dla lotnictwa i będzie aktywnie pomagało zestrzeliwać każdy naruszający ją samolot, śmigłowiec, dron, UFO itd itp

 13. krul

  Aj przydałyby sie F35.

 14. zeus89

  Ja nie rozumiem. Tam trwa regularna wojna właściwie, a oni zamykają przestrzeń powietrzną. A nie no to nie wlecę skoro zamknęli.

Reklama