Siły zbrojne

Rosja: Kompleksowy sprawdzian gotowości bojowej. Macierewicz zwołał odprawę

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował o rozpoczęciu sprawdzenia gotowości bojowej wojsk Południowego Okręgu Wojskowego, a także części sił na zachodzie i północy kraju. W stan gotowości postawiono też pododdziały dowództwa Sił Powietrzno-Kosmicznych i wojsk powietrznodesantowych. Informacje z Rosji skłoniły ministra Antoniego Macierewicza do zwołania specjalnej odprawy w resorcie obrony. 

Od godziny 7:00 czasu moskiewskiego w stan „pełnej” gotowości postawiono Południowy Okręg Wojskowy, a także elementy Zachodniego i Północnego OW oraz Floty Północnej. Sprawdzenie gotowości obejmuje też dowództwa wojsk powietrznodesantowych (WDW) oraz dowództwa Sił Powietrzno-Kosmicznych.

Sprawdzenie gotowości ma na celu między innymi ocenę zdolności rozmieszczania przez pododdziały Południowego Okręgu Wojskowego zgrupowań, przygotowanych do reakcji w sytuacji kryzysu. Z kolei pododdziały innych okręgów będą szkolić się w ewentualnym wzmocnieniu sił na kierunku południowo-zachodnim. W trakcie ćwiczeń będą też badane zdolności elementów mobilizacyjnego rozwinięcia wojsk.

Wojska powietrznodesantowe mają ćwiczyć między innymi przygotowanie do działań na terenie zajętym przez przeciwnika, natomiast marynarka wojenna – m.in. działania Floty Kaspijskiej i Floty Czarnomorskiej. Obydwa te zgrupowania już obecnie dysponują okrętami z pociskami manewrującymi systemu Kalibr.

Komentatorzy wskazują, że przeprowadzanie tego typu ćwiczeń pozwala na przygotowywanie w krótkim czasie dużych zgrupowań wojsk. To z kolei stanowi potencjalne zagrożenie, gdyż tego typu manewry, przeprowadzane bez uprzedzenia, mogą zostać wykorzystane w celu przygotowania do podjęcia szybkich, zaskakujących agresywnych działań zbrojnych.

W związku z informacjami o sprawdzeniu gotowości bojowej armii rosyjskiej, na polecenie szefa MON Antoniego Macierewicza została zwołana odprawa szefów Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Poinformował o tym rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz. 

Jak zaznacza rzecznik MON, według Rosjan w ćwiczeniach ma uczestniczyć łącznie 100 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, są przemieszczani na odległość od 500 do 200 km. Sytuacja jest monitorowana przez polskie Siły Zbrojne.

Sprawdzenie gotowości bojowej armii Federacji Rosyjskiej można traktować jako kolejną prowokacyjną próbę wywarcia presji na Zachód przed spotkaniem grupy 20 najbogatszych państw (G20).

rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz

Misiewicz dodał również, że polski attaché w Moskwie otrzymał zaproszenie z rosyjskiego Ministerstwa Obrony na spotkanie w tej sprawie. 

JP/PAP/MON

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.