Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wybrano podwykonawców dla australijskich Reaperów

MQ-9 Reaper w barwach RAAF, ilustracja: General Atomics
MQ-9 Reaper w barwach RAAF, ilustracja: General Atomics

Koncern General Atomics Aeronautical Systems Inc. poinformował, że dokonany został wybór lokalnych dostawców podzespołów dla bezpilotowych statków powietrznych MQ-9 Reaper, które pozyskają Australijskie Siły Obronne.

Decyzję o zakupie Reaperów ogłoszono w listopadzie ub. r. W Królewskich Australijskich Siłach Powietrznych zastąpią one bezzałogowe samoloty Heron 1 wyprodukowane przez Israel Aerospace Industries (IAI), które wycofano ze służby w sierpniu 2017 r. Decyzja, która dokładnie wersja maszyny (MQ-9A czy MQ-9B) zostanie zamówiona przez Australię, ma natomiast zapaść w tym roku.

Udział zewnętrznych kooperantów jest bardzo duży tak ilościowo, jak i jakościowo. Według oficjalnego komunikatu, w programie weźmie udział 11 australijskich przedsiębiorstw. Wiodącym partnerem Amerykanów ma być Cobham Aviation Services Australia, który odpowiadać ma za bieżące naprawy i remonty oraz za logistykę. TAE Aerospace prowadzić będzie bieżącą konserwację i remonty silnika Honeywell TPE331 i wyprodukuje inne komponenty związane z tą jednostką napędową. Komponenty kompozytowe wyprodukuje Quickstep Technologies a za ich ewentualne naprawy odpowie Airspeed, który dostarczy też zewnętrzne pylony. Raytheon Australia wytworzy z kolei systemy obrazowania elektrooptycznego w paśmie widzialnym oraz w podczerwieni, przeprowadzi też integrację wybranego wariantu uzbrojenia. Od Sentient Vision Systems pochodzić będą autonomiczne systemy wykrywania, w tym wszystkie systemy WiDAR (Wide Area Motion Imagery), natomiast Collins Aerospace będzie dostarczycielem systemów kierowania ogniem Fast Attack (FasTAK). Ultra Electronics Australia ma produkować wyposażenie do walki elektronicznej. Z kolei Flight Data Systems  będzie odpowiadać za pozyskiwanie danych o lotach, monitorowanie i ich analizę. Proces szkolenia - od materiałów po całość planów szkoleniowych i symulatory - ma znajdować się w gestii CAE Australia .

Terminy dostaw i wartość kontraktu nie zostały podane, jednak "Biała Księga" Zintegrowanego Programu Inwestycji Obronnych (DIIP) wyznacza czas trwania programu pozyskiwania bezzałogowców klasy MALE dla Australii na lata 2019-2038, a budżet który ma na to zadanie zostać przeznaczony to ok. 1,45 mld USD. W listopadzie ub. r. minister obrony Australii Christoper Pyne poinformował, że zakupionych zostanie pomiędzy 12 a 16 egzemplarzy MQ-9 Repaer. 

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (1)

  1. lbn

    12 do 16 to liczba robiąca wrażenie.

Reklama