Reklama

Siły zbrojne

Realizacja programu Homar

HIMARS
Autor. Lockheed Martin

26 maja br., Polska przekazała stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie (Letter of Request) dotyczące pozyskania 486 wyrzutni na potrzeby ponad 80 baterii systemu „Homar”. Jest to kontynuacja procesu pozyskiwania przez wojska rakietowe i artylerii zdolności rakietowych, obejmujących rażenie celów przeciwnika w obszarze działań operacyjnych (do 300 km).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podała Agencja Uzbrojenia, realizacja programu "Homar" będzie odbywać się na podobnych zasadach, jak realizacja programu "Wisła", czyli będzie obejmowała podpisanie poszczególnych umów wykonawczych zarówno z podmiotami amerykańskimi, w tym na dostawy amunicji, jak i polskimi, z czego podpisanie umów dla pierwszego nowodostarczanego dywizjonu przewidywane jest na przełomie roku, a zakończenie procesu kontraktowania powinno nastąpić do końca 2023 r. lub na początku 2024 r.

W ramach umów zawartych ze stroną amerykańską pozyskany zostanie sprzęt wojskowy na potrzeby ponad 80 baterii systemu "Homar", obejmujący przede wszystkim 486 wyrzutni M142 HIMARS, a także pakiet logistyczny i szkoleniowy. Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne.

Reklama

Czytaj też

Korzystając z doświadczeń wynikających z realizacji I fazy programu "Wisła" oraz wcześniej realizowanych programów artyleryjskich planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw: wozów dowodzenia, wozów zabezpieczenia technicznego, wozów amunicyjnych oraz wozów ewakuacji technicznej.

Realizacja programu "Homar" zakłada również transfer technologii, który będzie realizowany w oparciu o współpracę przemysłową, zapewniając maksymalną, możliwą polonizację systemu poprzez zastosowanie polskich elementów, obejmujących przede wszystkim integrację wyrzutni M142 HIMARS z polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ oraz jej integrację z podwoziami Jelcz. Planowane jest także pozyskanie technologii dotyczącej wybranego pocisku rakietowego wykorzystywanego przez systemy HIMARS oraz przeprowadzenie polonizacji dywizjonowego modułu ogniowego "Homar" zakontraktowanego w 2019 r.

Czytaj też

Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest od 2025 r.

Umowa na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wyrzutni rakietowych "Homar", w „konfiguracji amerykańskiej", została podpisana w lutym 2019 r. W jej efekcie do Sił Zbrojnych RP trafi 18 wyrzutni bojowych i 2 do szkolenia M142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej (LCRR). Zamówienie obejmuje również pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne oraz wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Dostawy elementów tego systemu rozpoczną się w br., a same wyrzutnie trafią do Polski w 2023 r.

Wyrzutnie rakietowe "Homar" zapewnią niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz Wojsk Lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System "Homar" będzie wykorzystywał amunicję rakietową (naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej) zdolną do precyzyjnego rażenia celów na dystansach do 70 km, przy wykorzystaniu amunicji GMLRS oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km, za pomocą pocisków rakietowych ATACMS.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

  1. Ramno2039

    Ludzie uważają że to olbrzymie zamówienie bo myślą że chodzi o 500 wyrzutni tj 500 samochodów terenowych na których jest wyrzutnia a tak naprawdę PIS liczy to tak że chodzi o 81 samochodów na których znajduję się 6 miejsc na rakiety. 81 samochodów razy 6 (jedna wyrzutnia na kyórej znajduje się 6 kiejsc na załadowanie rakiet) To zwykłe zamówienie i kraje bardziej biedniejsze jak Rumunia zakupiły 54 baterii u nas decydenci by mówili że kupili 324 sztuk wyrzutni a to kłamstwo. Polska wysłała zapytanie na ok 81 baterii a Rumunia już posiada 54 sztuki baterii. Tak się miesza ludzią w głowach ludzie myślą że kupujemy 500 baterii a buzik to prawda

    1. Kogi

      Jedna bateria to 6 samochodów z wyrzutniami plus samochód dowodzenia, a każda wyrzutnia ma 6 prowadnic na rakiety..

  2. Weneda 1977

    Ciekawe jak się zakończy ten program mam nadzieję, że sprawnie i szybko będzie realizowany.

    1. dreed

      A ja mam nadzieję, że nigdy nie zostanie zrealizowany bo to czyste marnotrawstwo pieniędzy. Przy takich ilościach negocjuje się zakup LICENCJI NA PRODUKCJĘ wyrzutni i pocisku a nie zamawia prawie 500 wyrzutni w trybie międzyrządowym, który nie jest elastyczny. Skończy się tym, że zamówimy wyrzutnie a pociski będziemy sprowadzać bo jakaś firemka nie zechce sprzedać licencji. Tak jak było z Wisłą i armatą Bushmaster. Wiedzą, że chcemy prawie 1000 takich armat i mamy pod tą armatę skrojoną ZSSW więc nas olali ciepłym moczem. Żadnej licencji i już. Teraz Błaszczak szykuje podobną minę.

    2. Kogi

      dreed a skąd wiesz ile taka licencja kosztuje, co by obejmowała i czy rząd USA w ogóle by się zgodził na jej sprzedanie? Skąd wiesz że nie było rozmów o licencję, ale może propozycja została odrzucona w przedbiegach? Istnieje tylko kilka państw, którym USA pozwala na produkowanie ich zaawansowanej broni, a często jest to na zasadzie współpracy już na etapie jej tworzenia i projektowania.

  3. ja!

    Czy chęć pozyskania ..."486 wyrzutni na potrzeby ponad 80 baterii systemu "Homar"." ...oznacza pozyskanie 81 pojazdów z których każdy wyposażony jest w zestaw 6 wyrzutni rakiet? Jeżeli tak to po co to eskalowanie sukcesu, Można zgodnie z prawdą powiedzieć żę chodzi o 81 zestawów z wyrzutniami rakiet. Rumunia już dawno załatwiła sobie ponad 50 bez takiej pompy.. Szklanka jest dalej do połowy pusta?

    1. Thomas84

      486 wyrzutni to 486 pojazdów .

    2. ja!

      Czyli salwa to 2916 rakiet??? POTĘGA. Tylko skąd brać tyle rakiet

  4. żelazny2

    W pierwsze kolejności powinno się zawrzeć umowę na licencję amunicji, żeby nas Amerykanie znowu nie wykiwali. Wyrzutnie rakietowych pocisków to jest banalna sprawa, te nawet sami byśmy opracowali do GMLRS. Przy okazji wizyty w Korei mogli by ponegocjować wspólne opracowanie nowej amunicji do MLRS/HIMARS.

  5. Grażewicz

    Chyba marudom pomyliły się lata mamy 2022 a nie 2012 i to co było niemożliwe teraz jest możliwe. Będziemy mieli te HIMARS y jak przekop mierzei, Bałtyk Pipe i 13 emeryturę o 500 + nie wspomnę.

  6. Extern.

    Oby z produkcji u nas amunicji do tych Himarsów, nie wyszło takie samo nic jak z wcześniej podobno dogadanej produkcji u nas działek Bushmaster do ZSSW-30. To jest absolutnie krytyczna dla nas kwestia. Zarówno jeśli chodzi o autonomiczne przez nas wykorzystanie tej broni, bez proszenia się przy każdej partii kongresu USA o zgodę na sprzedaż amunicji, jak i o sam prosty fakt że jak Amerykanie zaangażują się na dalekim wschodzie, to nawet jeśli by chcieli, to nie koniecznie będą po prostu mogli amunicję na bieżąco do nas dostarczać. Jeśli więc w krytycznej sytuacji chcemy mieć pewność że będziemy mogli użyć tej broni przynajmniej GMLRSy (najlepiej w wersji ER) musimy sami produkować.

  7. DoPrzodu

    Czyli na to wyglada ze z 500 sztuk pozyskamy 486. No to niezły cyrk i pełen szacun ze to się dzieje. Zwłaszcza ze mądrze realizują założenia obronne. Niech to się dzieje i ogarniają w końcu ta zbrojeniówkę tak jak powinno być i żeby nie przyszło im do głowy spocząć na laurach jak wojna się skończy i zaprzestania modernizacji. Bo jak to się potocznie mówi zło nie śpi i jak chcesz pokoju to szykuj się na wojnę.

    1. Xzibit

      Jak te 500 sztuk już będzie to będzie można kogokolwiek zachwalać a w tej chwili to jest tylko czcze gadanie i wysyłanie pytań do USA.

    2. Grzyb

      Piękny wpis. Pozdrawiam!

    3. Facetoface

      XZ-owszem jest to zapytanie ale jak życie pokazuje to tylko już krok.

  8. POLAK

    ZAKUP WISŁY .-12 bateri Narew -25 Homar -300 F35-64 F16-64 F16-48 JASS-300 JASSM ER-150 JASSME XR-80 REAPER-8 Bayraktar-50-80

  9. ja!

    Póki co potężne zakupy dla WP tkwią w strefie wirtualnej. Od paru lat zamawiamy ....... i nic. Nasza armia już wirtualną potęgą jest. Jak długo jeszcze???????????????