Reklama

Siły zbrojne

Radary dla czeskich wyrzutni RBS-70 NG

Radar ReVisor sił zbrojnych Republiki Czeskiej. Fot. military-retia.eu
Radar ReVisor sił zbrojnych Republiki Czeskiej. Fot. military-retia.eu

Czeskie ministerstwo obrony planuje zakup dwóch stacji radiolokacyjnych ReVISOR produkcji krajowej firmy Retia, za sumę 140 mln koron (5,6 mln USD). Będą one stosowane do śledzenia i wykrywania celów dla zakupionych w październiku systemów rakietowych bardzo krótkiego zasięgu Saab RBS-70 NG. 

Radary ReVISOR służą do wykrywania i śledzenia obiektów latających w zasięgu do 30 km i na pułapie sięgającym 5 km z polem widzenia 360 stopni. Antena radaru działającego w paśmie X znajduje się na mechanicznie wynoszonym maszcie. System posiada możliwość włączenia do cyfrowych sieci dowodzenia i wymiany danych oraz zintegrowane pozycjonowanie GPS i system identyfikacji „swój-obcy” (IFF). Stacja zbazowana jest standardowo na jednoosiowej przyczepie, ale może też być przenoszona przez pojazd terenowy.

Możliwości radaru ReVISOR współgrają z systemem rakietowym Saab RBS-70 NG, który przy wykorzystaniu pocisków BOLIDE może zwalczać cele na dystansie 8 km i pułapie 5 km. Obie nowe stacje radiolokacyjne ReVISOR trafią do 252. dywizjonu przeciwlotniczego, należącego do 25. pułku przeciwlotniczego w Strakonicach, który eksploatuje już cztery radary tego typu. 252. dywizjon przeciwlotniczy wchodzi w skład Sił Szybkiego Reagowania NATO (NATO Response Force) i składa się z czterech baterii, z których dwie posiadają na uzbrojeniu zestawy RBS-70 NG. Dwie pozostałe używają nadal posowieckich wyrzutni samobieżnych Strieła-10M, które w ciągu najbliższej dekady mają być sukcesywnie zastąpione przez szwedzkie zestawy RBS-70 NG.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (2)

  1. morgul

    ja się ma RBS 70 do naszych nowych PIORUNÓW ?

    1. Tom

      Jedne się kupuje a drugich nie sprzedaje

    2. fsadf

      To chyba trochę inna kategoria uzbrojenia. RBS potrzebuje obsługi kilku ludzi, rozkłądanego stanowiska, radaru i innych systemó wsparcia. a grom czy piorun nie, nawet partyzant może sie nim obsłużyć, oczywiście po przeszkoleniu.

    3. Tomasz Stelmach

      Grom/Piorun są samonaprowadzające się. RBS-owi musisz podświetlać cel laserem z wyrzutni. Najnowsza wersja wyrzutni RBS-70 NG posiada wideotracking urządzenie automatycznie śledzące cel kamerę i utrzymujące na nim promień lasera, co odciąża operatora. Jednak cel musi być cały czas widoczny. Jeśli czujniki oświetlenia wiązką lasera ostrzegą pilota, ten może odpalić rakietę w kierunku wykrytej wyrzutni lub zniżyć lot i schować się za przeszkody terenowe. Pocisk samonaprowadzający się na podczerwień czy inne pasmo (jak Grom czy Piorun) goni za celem sam, bo śledzi go sama głowica a ty jako operator w tym czasie uciekasz albo atakujesz kolejną rakietą następny cel. Poza tym Piorunowi (Grom nie posiadał tej możliwości) można automatycznie zaprogramować początek trasy na podstawie wskazań radaru zanim głowica sama wykryje cel po wzniesieniu się rakiety.

  2. LL

    Czech prędzej się skicha niż kupi coś z Polski. Taka nacja

Reklama