Reklama

Siły zbrojne

Radarowy prezent dla lotników

Jeden z systemów GCA na polskim lotnisku - fot. Siły Powietrzne RP
Jeden z systemów GCA na polskim lotnisku - fot. Siły Powietrzne RP

Bazy lotnicze Sił Powietrznych otrzymają 5 nowych radiolokacyjnych systemów lądowania Ground Control Approach GCA-2000.



Stanowią one część większego zamówienia, wynegocjowanego przez Inspektorat Uzbrojenia za pośrednictwem rządu amerykańskiego (procedura Foreign Military Sales) z firmą ITT Exelis.
Trzeciego grudnia 2012 roku minister gospodarki zawarł umowę offsetową z przedstawicielem ITT Exelis, co umożliwiło zawarcie umowy dostawy i montażu na lotniskach SP, Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej 9 zestawów GCA-2000 wraz z aparaturą testową, radiostacjami, pakietem części zamiennych oraz dokumentacją techniczną i szkoleniową. Ten ostatni kontrakt podpisał 6 grudnia szef IU generał brygady Sławomir Szczepaniak z szefem oddziału kontraktów międzynarodowych w Agencji Współpracy Obronnej (DSCA) Victorem B. Martinem. Wartość zlecenia przekracza 100 milionów dolarów. Było ono negocjowane przez ponad rok.

Dostawa pomocy nawigacyjnych i lądowania GCA-2000 zacznie się za około półtora roku. Trafią one na pewno do baz Sił Powietrznych w Łasku, Świdwinie, Malborku, Dęblinie. Zastąpią radiolokacyjne systemy lądowania RSP-10MN. W Wojskach Lądowych GCA-2000 otrzymają lotnicy z Inowrocławia. Marynarze będą z nowych systemów korzystać na wszystkich trzech swoich lotniskach.

W Siłach Powietrznych starsze zestawy GCA użytkujemy już w bazach lotniczych w Krzesinach, Powidzu i Mińsku Mazowieckim.

Offset towarzyszący dostawie GCA-2000 trafi do Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce. Firma otrzyma technologię serwisowania i naprawiania zestawów GCA-2000.

Ppłk Artur Goławski
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama