Siły zbrojne
Putin zmienia organizację swojej Floty Wojenno-Morskiej na starą [ANALIZA]
Pomimo prowadzonej wojny, a może właśnie w jej efekcie, prezydent Władimir Putin głęboko reformuję strukturę własnych Sił Zbrojnych. Zmiany, a właściwie powrót do starego, nie ominą i Marynarki Wojennej Rosji.
Na stopie pokojowej większość rosyjskich jednostek wojsk lądowych, sił powietrzno-kosmicznych i floty wojenno-morskiej wchodzi w skład pięciu okręgów wojskowych (Zachodni, Południowy, Centralny, Wschodni Okręg Wojskowy i Flota Północna). Poza strukturami tych okręgów są tylko nieliczne jednostki bezpośrednio podporządkowane komórkom organizacyjnym Ministerstwa Obrony i Sztabu Generalnego, Dowództwu Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia, Dowództwu Wojsk Powietrzno-Desantowych, Głównemu Dowództwu Wojsk Lądowych, Głównemu Dowództwu Sił Powietrzno-Kosmicznych i Głównemu Dowództwu Floty Wojenno-Morskiej.
Z dniem 1 marca 2024 roku ulegnie zmianie podział terytorium Rosji na okręgi wojskowe. Zostanie zniesiony Zachodni Okręg Wojskowy, a Flota Północna zostanie pozbawiona statusu okręgu wojskowego. Powstaną dwa nowe, a właściwie odtworzone, okręgi czyli Moskiewskiego Okręg Wojskowy i Leningradzki Okręg Wojskowy. Do Południowego Okręgu Wojskowego zostaną włączone okupowane tereny Ługańskiej Republiki Ludowej, Donieckiej Republiki Ludowej, Obwodu Chersońskiego i Obwodu Zaporoskiego.
Czytaj też
Od początku 2023 roku pojawiały się spekulacje dotyczące innych zmian organizacyjnych w armii rosyjskiej. Miałyby one głównie polegać na wyłączeniu z okręgów wojskowych jednostek lotnictwa, obrony powietrznej i marynarki wojennej. Poszczególne pięć istniejących armii lotniczych i obrony powietrznej miałoby zostać podporządkowanych Głównemu Dowództwu Sił Powietrzno-Kosmicznych. Istniejące cztery floty i Flotylla Kaspijska natomiast miałyby powrócić pod skrzydła Głównego Dowództwa Floty Wojenno-Morskiej. Dodatkowo jednostki wojsk obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych (nie wiadomo od jakiego szczebla) miałyby być przeniesione pod Główne Dowództwo Sił Powietrzno-Kosmicznych i dołączyć do systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej kraju.
Wszystkie te doniesienia nie opierały się, na żadnych twardych dowodach. Okazuje się jednak, iż dopiero niedawno, bo 23 czerwca 2023 roku, prezydent Putin podpisał postanowienie nr PR-1255 o bezpośrednim podporządkowaniu flot i Flotylli Kaspijskiej głównodowodzącemu Floty Wojenno-Morskiej.
Obecnie siły morskie Rosji składają się z:
- Floty Północnej – będącej samodzielnym dowództwem strategicznym, pełniącym równocześnie rolę okręgu wojskowego;
- Floty Oceanu Spokojnego – podporządkowanej dowódcy Wschodniego Okręgu Wojskowego;
- Floty Bałtyckiej – podporządkowanej dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego;
- Floty Czarnomorskiej – podporządkowanej dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego;
- Flotylli Kaspijskiej – podporządkowanej dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego;
- jednostek bezpośrednio podporządkowanych głównodowodzącemu Floty Wojenno-Morskiej.
Tymi ostatnimi jednostkami są akademie i szkoły oficerskie, ośrodki szkolenia, centralny poligon morski, centralne węzły łączności i centralny radiooddział specjalnego przeznaczenia.
Czytaj też
W skład poszczególnych flot wchodzą obecnie główne związki taktyczne oraz jednostki bezpośrednio podporządkowane dowódcy danej floty.
Flota Północna:
- 43.Dywizja Okrętów Rakietowych;
- Kolska Flotylla Różnorodnych Sił;
- Białomorska Baza Wojenno-Morska;
- Dowództwo Sił Podwodnych Floty Północnej;
- 14.Korpus Armijny;
- 45.Armia Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej.
Flota Oceanu Spokojnego:
- Primorska Flotylla Różnorodnych Sił;
- Dowództwo Wojsk i Sił na Północnym-Wschodzie Federacji Rosyjskiej;
- Dowództwo Sił Podwodnych Floty Oceanu Spokojnego.
Flota Bałtycka:
- 34.Mieszana Dywizja Lotnicza;
- 44.Dywizja Obrony Powietrznej;
- Leningradzka Baza Wojenno-Morska;
- Bałtijska Baza Wojenno-Morska;
- 11.Korpus Armijny.
Flota Czarnomorska:
- 30.Dywizja Okrętów Nawodnych;
- Krymska Baza Wojenno-Morska;
- Noworossyjska Baza Wojenno-Morska;
- Azowski Rejon Wojenno-Morski (obecnie organizowany na terenach okupowanych).
Siły te przejdą od 1 marca 2024 roku w podporządkowanie głównego dowódcy Floty Wojenno-Morskiej z siedzibą w Petersburgu. Na razie nie wiadomo czy wszystkie. W związku z reformą terytorialną nie znany jest los 11.Korpusu Armijnego i 14.Korpusu Armijnego. Nie wiadomo czy zostaną w siłach morskich czy przejdą w podporządkowanie dowódcy Leningradzkiego Okręgu Wojskowego.
Druga zagadka dotyczy lotnictwa morskiego. Zawsze było ono integralną częścią poszczególnych flot. Ale przez ostatnią dekadę rozrosło się ono o dywizje obrony powietrznej, składające się z pułków rakiet przeciwlotniczych i pułków radiotechnicznych.
Oficjalne potwierdzenie zmian we Flocie Wojenno-Morskiej jest pośrednim potwierdzeniem wstępnych informacji o przejściu armii sił powietrznych i obrony powietrznej pod Główne Dowództwo Sił Powietrzno-Kosmicznych. W przyszłości okaże się czy w nowej strukturze tego rodzaju sił zbrojnych pojawią się dywizje obrony powietrznej z sił morskich. Obecnie funkcjonują cztery:
- 1.Dywizja Obrony Powietrznej 45.Armii Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Floty Północnej;
- 3.Dywizja Obrony Powietrznej 45.Armii Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Floty Północnej;
- 44.Dywizja Obrony Powietrznej Floty Bałtyckiej;
- 53.Dywizja Obrony Powietrznej Dowództwa Wojsk i Sił na Północnym-Wschodzie Floty Oceanu Spokojnego.
Czytaj też
Wszystkie powyższe informacje świadczą o odejściu Rosjan od koncepcji połączonych dowództw strategicznych. Takimi dowództwami są obecnie wspomniane okręgi mające w swoim podporządkowaniu jednostki lądowe, lotnicze i morskie.
Realizacja tych zamierzeń organizacyjno-etatowych będzie ostateczną klęską reform Sierdiukowa czyli poprzedniego ministra obrony Rosji. Chciał on utworzenia mniejszych, sprawniejszych, bardziej uzawodowionych i lepiej zorganizowanych sił zbrojnych. Jednak jego plany i jego postępowanie napotkało w Rosji na wielki opór. Po jego odwołaniu ze stanowiska, jego następca czyli Siergiej Szojgu powoli rozpoczął powoli odkręcać wszystkie dokonane już zmiany. Przyszłoroczna reforma oznaczać będzie już całkowite pożegnanie z celami Sierdiukowa.
Na koniec pozostaje ciekawe pytanie dotyczące powodów tych zmian. Czy obecnie prowadzona wojna z Ukrainą czyli tzw. specjalna operacja wojenna i wyciągane z niej wnioski są główną przyczyną czy są również inne dodatkowe powody. Wydaje się, że przynajmniej zmiany polegające na utworzeniu Leningradzkiego i Moskiewskiego Okręgu Wojskowego wynikają ze zmian w rejonie Bałtyku. Widać, iż siły okręgu leningradzkiego będą skierowane na północny-zachód przeciw państwom nadbałtyckim i skandynawskim łącznie z Finlandią, która właśnie przystąpiła do NATO i diametralnie zwiększyła długość wspólnej granicy Rosji z NATO. Natomiast siły okręgu moskiewskiego będą skierowane na zachód Europy przeciw m. in. Polsce.
Rok 2024 zapewne przyniesie wiele ciekawych zmian w Rosji. Nie wiadomo tylko na ile obecna mgła wojny i bardzo ścisła rosyjska cenzura wojenna pozwoli je zauważyć i odnotować.
Ma_XX
ruska bohaterska flota ucieka do portów w Abchazji
[email protected]
Bo głównym zadaniem floty było zawsze zwalczanie OP oraz niszczenie grup lotniskowców NATO/USA i pod to opracowywano okręty w większości jednorazowe "podpłynąć w zasięg uzbrojenia odpalić rakiety a potem niech się dzieje co chce " To nie są okręty wielozadaniowe jak w państwach NATO ale wyspecjalizowane jednostki do konkretnych zadań nawet CV Kuzniecow jego głównym uzbrojeniem były pociski P-700 Granit o zasięgu ponad 600km.
Chyżwar
@[email protected] Te okręty nawet za czasów swojej świetności miałyby lekki kłopot, żeby w lotniskowiec trafić. A teraz jest to już w ogóle przepaść.
Sorien
Po pierwsze to po co im flota nawodna ? Jak pokazali do nieczego się nie nadaje więc bez sensu....
[email protected]
Bo głównym zadaniem floty było zawsze zwalczanie OP oraz niszczenie grup lotniskowców NATO/USA i pod to opracowywano okręty w większości jednorazowe "podpłynąć w zasięg uzbrojenia odpalić rakiety a potem niech się dzieje co chce " To nie są okręty wielozadaniowe jak w państwach NATO ale wyspecjalizowane jednostki do konkretnych zadań nawet CV Kuzniecow jego głównym uzbrojeniem były pociski P-700 Granit o zasięgu ponad 600km.
rwd
Flota jest w stanie rozkładu, zwłaszcza ta nawodna. Nie są w stanie finansować remontów i budowy nowych jednostek więc kwestią czasu jest jak to wszystko padnie i żadne reorganizacje nie pomogą.
user_1050711
Leningradzki ?? Czyli oczekujemy także utrwalenia nazwy Stalingrad ?