Reklama

Siły zbrojne

Putin zarządził ćwiczenia w okręgach wojskowych graniczących z Ukrainą

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził sprawdzian gotowości bojowej zachodniego i centralnego okręgu wojskowego oraz innych wybranych rodzajów wojsk. Zachodni okręg wojskowy graniczy między innymi z Ukrainą i państwami członkowskimi NATO, w tym z Polską. Nie wiadomo czy ćwiczenia obejmą również Okręg Kaliningradzki.  

Zgodnie z poleceniem prezydenta FR dzisiaj o godz. 14.00 (czyli o 11:00 czasu polskiego) bez uprzedzenia ogłoszono alarm bojowy w wojskach Zachodniego Okręgu Wojskowego, a także w związkach taktycznych i jednostkach wojskowych stacjonujących na jego terytorium, w 2. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego, jak również dowództwach Obrony Powietrzno-Kosmicznej, Wojsk Powietrznodesantowych, Lotnictwa Dalekiego Zasięgu i Lotnictwa Transportowego.

Ogłosił minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu

Minister poinformował też, że ćwiczenia potrwają do 3 marca bieżącego roku i będą przebiegać w dwóch fazach. Pierwsza wiąże się z przebazowaniem jednostek, natomiast drugą będą stanowić ćwiczenia poligonowe i inne działania sprawdzające gotowość bojową.

Prezydent ogłaszał podobne manewry już kilkakrotnie od 2012 roku i według wcześniejszych deklaracji Kremla łączą się one z koncepcją sprawdzenia realnych możliwości działania sił zbrojnych, które mają stale zachowywać gotowość. Tym raz rosyjskie ćwiczenia są odpowiedzią na niekorzystne dla Moskwy zmiany polityczne na Ukrainie. 

Z jednej strony przedstawiciele rosyjskiego parlamentu i władz zadeklarowali, iż Moskwa nie będzie interweniować na Ukrainie. Z drugiej jednak strony premier Dmitrij Miedwiediew stwierdził stanowczo w poniedziałek, że na Ukrainie zagrożone są rosyjskie interesy i obywatele. Przypomina to jego wystąpienia jako prezydenta Rosji w 2008 roku, przed rozpoczęciem wojny z Gruzją. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.