Siły zbrojne
Putin wziął udzial w otwarciu głównej świątyni rosyjskich sił zbrojnych

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął w poniedziałek udział w otwarciu głównej świątyni rosyjskich sił zbrojnych w Kubince pod Moskwą. Podczas ceremonii Putin zapewnił, że dla Rosjan "absolutnie święta" jest pamięć o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (1941-44).
"Dla nas, obywateli Rosji, pamięć o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, o wszystkich, którzy walczyli i ginęli, którzy ze wszystkich sił przybliżali zwycięstwo, jest absolutnie święta. (...) Daje nam siłę do służenia naszemu krajowi" - powiedział Putin. Rosyjski prezydent zapewnił, że bezpieczeństwo państwa i jego zdolności obronne są obecnie zagwarantowane.
Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl wezwał siły zbrojne, by zawsze gotowe były do obrony. "Ważne, by duch naszych żołnierzy był niezłomny i silny, by w świadomości i sercu każdego, kto składa przysięgę, istniało poczucie konieczności oddania życia za ojczyznę" - oświadczył. Przywódca rosyjskiej Cerkwi powiedział, że obecny pokój, którym cieszy się Rosja, jest "wynikiem mądrej polityki zagranicznej realizowanej przez państwo i tego, że nasze siły zbrojne dysponują groźnym uzbrojeniem".
Świątynię Putin zwiedził wspólnie z patriarchą i ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Minister był inicjatorem budowy cerkwi, która jest trzecią co do wielkości świątynią prawosławną w Rosji. Patriarcha Cyryl, który poświęcił cerkiew przed około tygodniem, będzie oficjalnie jej zwierzchnikiem. Otwarcie i wizyta Putina nastąpiły w 79. rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na ZSRR 22 czerwca 1941. Data ta uznawana jest za początek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, jak nazywa się w Rosji tę część II wojny światowej w latach 1941-1945, gdy ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej.
Cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego ma kontynuować tradycję świątyń wojskowych w Rosji, a jej budowa była ściśle związana z przypadającą w tym roku 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Poświęcenie i otwarcie świątyni miało nastąpić w maju, gdy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi, jednak planom tym przeszkodziła pandemia koronawirusa.
Czytaj też: Rosja: Jakie czasy taka parada [Relacja]
Pod względem wielkości gmach, który powstał w Kubince, na terenach należących do ministerstwa obrony Rosji, ustępuje jedynie głównej świątyni prawosławnej Rosji — moskiewskiemu Soborowi Chrystusa Zbawiciela i słynnemu soborowi św. Izaaka w Petersburgu. Architektura i wystrój świątyni nawiązują do wydarzeń II wojny światowej. Wysokość - 75 metrów — to nawiązanie do tegorocznej rocznicy; z kolei średnica okręgu, na którym wspiera się centralna kopuła to dokładnie 19,45 metra. Stopnie świątyni zostały wykonane z przetopionego uzbrojenia zdobytego podczas II wojny światowej na niemieckim Wehrmachcie: pistoletów, moździerzy, amunicji, elementów broni artyleryjskiej. Broń ta przechowywana była w magazynach i nie miała wartości muzealnej i historycznej — podała agencja TASS.
Cerkiew ma także — według zamysłu — stanowić symbol chwały wojskowej Rosji i pamięci o jej poległych żołnierzach. Każdy z czterech ołtarzy bocznych poświęcony jest świętym uważanym za patronów poszczególnych rodzajów sił zbrojnych Rosji. W sklepieniach gmachu umieszczono witraże z wyobrażeniami orderów wojskowych, którymi na przestrzeni historii Rosji nagradzani byli dowódcy i żołnierze za udział w czynach zbrojnych.
Czytaj też: Rosja: Dzień Pabiedy w czasie pandemii
Architektonicznie gmach zalicza się do stylu neobizantyjskiego i jest pięciokopułową dwukondygnacyjną świątynią z cerkwią dolną (mniejszą) i główną cerkwią górną. Dolna cerkiew ozdobiona jest ceramiką i malowidłami według wzorów ceramiki gżelskiej. Jako nowatorskie elementy architektoniczne w budowie cerkwi TASS określa sklepienia wykonane z witraży i metalowe pokrycie części fasad.
W centralnej kopule świątyni znajduje się mozaika, która oceniana jest jako największe wykonane w mozaice przedstawienie twarzy Chrystusa. Powtórzeniem tego wizerunku jest główna ikona świątyni, "Obraz Zbawiciela Nie Ludzką Ręką Uczyniony". Wcześniej zapowiadano, iż ikona ta powstała na desce z połączonych drewnianych fragmentów broni strzeleckiej i lawety armatniej z XVIII wieku, a jej zdobienia finansował Putin.
W cerkwi miał znaleźć się także wizerunek samego Putina. Gdy pod koniec kwietnia br. media opublikowały zdjęcia planowanej mozaiki ściennej, okazało się, że układana jest scena przedstawiająca Putina w otoczeniu wysokiej rangi urzędników państwowych Rosji. Na innym fragmencie mozaiki znalazł się ponadto portret Józefa Stalina. Z powodu wielu głosów krytycznych obie mozaiki usunięto.
Na budowę świątyni zbierano datki za pośrednictwem specjalnie utworzonej fundacji. Zebrała ona ponad 3 mld rubli (ok. 43,3 mln USD). Kwota ta — jak podał dziennik "Kommiersant" - nie była jednak wystarczająca i kolejne 3 mld wyłożyły ze swoich budżetów miasto Moskwa i przyległy obwód moskiewski.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.