Reklama

Siły zbrojne

Putin wziął udzial w otwarciu głównej świątyni rosyjskich sił zbrojnych

Putin na otwarciu wystawy "Armija-2015" w Kubince. Fot. Kremlin.ru
Putin na otwarciu wystawy "Armija-2015" w Kubince. Fot. Kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął w poniedziałek udział w otwarciu głównej świątyni rosyjskich sił zbrojnych w Kubince pod Moskwą. Podczas ceremonii Putin zapewnił, że dla Rosjan „absolutnie święta” jest pamięć o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (1941-44).

"Dla nas, obywateli Rosji, pamięć o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, o wszystkich, którzy walczyli i ginęli, którzy ze wszystkich sił przybliżali zwycięstwo, jest absolutnie święta. (...) Daje nam siłę do służenia naszemu krajowi" - powiedział Putin. Rosyjski prezydent zapewnił, że bezpieczeństwo państwa i jego zdolności obronne są obecnie zagwarantowane.

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl wezwał siły zbrojne, by zawsze gotowe były do obrony. "Ważne, by duch naszych żołnierzy był niezłomny i silny, by w świadomości i sercu każdego, kto składa przysięgę, istniało poczucie konieczności oddania życia za ojczyznę" - oświadczył. Przywódca rosyjskiej Cerkwi powiedział, że obecny pokój, którym cieszy się Rosja, jest "wynikiem mądrej polityki zagranicznej realizowanej przez państwo i tego, że nasze siły zbrojne dysponują groźnym uzbrojeniem".

Świątynię Putin zwiedził wspólnie z patriarchą i ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Minister był inicjatorem budowy cerkwi, która jest trzecią co do wielkości świątynią prawosławną w Rosji. Patriarcha Cyryl, który poświęcił cerkiew przed około tygodniem, będzie oficjalnie jej zwierzchnikiem. Otwarcie i wizyta Putina nastąpiły w 79. rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na ZSRR 22 czerwca 1941. Data ta uznawana jest za początek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, jak nazywa się w Rosji tę część II wojny światowej w latach 1941-1945, gdy ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej.

Cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego ma kontynuować tradycję świątyń wojskowych w Rosji, a jej budowa była ściśle związana z przypadającą w tym roku 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Poświęcenie i otwarcie świątyni miało nastąpić w maju, gdy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi, jednak planom tym przeszkodziła pandemia koronawirusa.

Pod względem wielkości gmach, który powstał w Kubince, na terenach należących do ministerstwa obrony Rosji, ustępuje jedynie głównej świątyni prawosławnej Rosji — moskiewskiemu Soborowi Chrystusa Zbawiciela i słynnemu soborowi św. Izaaka w Petersburgu. Architektura i wystrój świątyni nawiązują do wydarzeń II wojny światowej. Wysokość - 75 metrów — to nawiązanie do tegorocznej rocznicy; z kolei średnica okręgu, na którym wspiera się centralna kopuła to dokładnie 19,45 metra. Stopnie świątyni zostały wykonane z przetopionego uzbrojenia zdobytego podczas II wojny światowej na niemieckim Wehrmachcie: pistoletów, moździerzy, amunicji, elementów broni artyleryjskiej. Broń ta przechowywana była w magazynach i nie miała wartości muzealnej i historycznej — podała agencja TASS.

Cerkiew ma także — według zamysłu — stanowić symbol chwały wojskowej Rosji i pamięci o jej poległych żołnierzach. Każdy z czterech ołtarzy bocznych poświęcony jest świętym uważanym za patronów poszczególnych rodzajów sił zbrojnych Rosji. W sklepieniach gmachu umieszczono witraże z wyobrażeniami orderów wojskowych, którymi na przestrzeni historii Rosji nagradzani byli dowódcy i żołnierze za udział w czynach zbrojnych.

Architektonicznie gmach zalicza się do stylu neobizantyjskiego i jest pięciokopułową dwukondygnacyjną świątynią z cerkwią dolną (mniejszą) i główną cerkwią górną. Dolna cerkiew ozdobiona jest ceramiką i malowidłami według wzorów ceramiki gżelskiej. Jako nowatorskie elementy architektoniczne w budowie cerkwi TASS określa sklepienia wykonane z witraży i metalowe pokrycie części fasad.

W centralnej kopule świątyni znajduje się mozaika, która oceniana jest jako największe wykonane w mozaice przedstawienie twarzy Chrystusa. Powtórzeniem tego wizerunku jest główna ikona świątyni, "Obraz Zbawiciela Nie Ludzką Ręką Uczyniony". Wcześniej zapowiadano, iż ikona ta powstała na desce z połączonych drewnianych fragmentów broni strzeleckiej i lawety armatniej z XVIII wieku, a jej zdobienia finansował Putin.

W cerkwi miał znaleźć się także wizerunek samego Putina. Gdy pod koniec kwietnia br. media opublikowały zdjęcia planowanej mozaiki ściennej, okazało się, że układana jest scena przedstawiająca Putina w otoczeniu wysokiej rangi urzędników państwowych Rosji. Na innym fragmencie mozaiki znalazł się ponadto portret Józefa Stalina. Z powodu wielu głosów krytycznych obie mozaiki usunięto.

Na budowę świątyni zbierano datki za pośrednictwem specjalnie utworzonej fundacji. Zebrała ona ponad 3 mld rubli (ok. 43,3 mln USD). Kwota ta — jak podał dziennik "Kommiersant" - nie była jednak wystarczająca i kolejne 3 mld wyłożyły ze swoich budżetów miasto Moskwa i przyległy obwód moskiewski.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (22)

 1. Rkrkriri

  Zabobon

 2. Antex

  Najlepsze są mozaiki gdzie oprócz Putina uwiecznili się za życia: Siergiej Szojgu, przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko, przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, dyrektor FSB Aleksander Bortnikow i szef sztabu generalnego Walerij Gerasimow. Tudzież ciekawa mozaika"Krym nasz!" Zaiste tylko im aureoli (a w prawosławnej terminologii nimbu) brakuje ... ale to tylko pewnie kwestia czasu.

  1. Minister Wojska Dariusz Płaszczak

   Co się dziwisz? Przecież to świątynia z całym panteonem postsowieckich bóstw. Myślisz że do kogo Rosjanie mają się modlić?

 3. Boooooże caaaraaa hraniii

  Oni celebrują sukcesy, a my klęski. Choć jedno i drugie w zatrutym relugijnym sosie.

  1. złośliwy

   Ponad 40 milionów ofiar wojny, którą sami wywołali w sojuszu z Hitlerem - faktycznie sukces. Nawet nasze fetowanie Powstania Warszawskiego nie jest tak absurdalne.

  2. bender

   Polityka Sowietów, której efektem była WW2 a elementem tej ostatniej starcie nazistów z komunistami pochłonęła życie 1/4 mieszkańców ZSRR. Potworna hekatomba, co czwarta osoba zginęła. W normalnym państwie byłaby to dobra okazja do refleksji nad zbrodniczą naturą totalitaryzmów. Ale nie tam. Tam świętują fakt, że morderca Stalin zachował władzę, a Sowiety zagarnęły Europę Centralną. Jakby mogli to zrobiliby drugi raz to samo.

  3. dajcie to

   Oni w przeciwieństwie do nas wojnę wygrali, a my ?

 4. bf109

  Stanowczo za wolno się rozkręcają. To oburzające, że nie ustanowili jeszcze świętym żukowa, tuchaczewskiego i jakira. Powinni ich umieścić na witrażu jak z w samych przepaskach i na anielskich skrzydełkach modlą się za pokój na świecie. A 28 panfiłowców powinno zostać uznanych męczennikami za wiarę.

  1. Antex

   no sami święci męczennicy Tuchaczewski, Jakir, Ałksnis, Blücher, Frunze, Uborewicz, Kork, Dybienko ...

 5. oPOrtunista

  "Świątynia" sowieckiej wizji historii, gdzie kłamstwa stają się dogmatem...Oczywiście łgarstwa n.t. Polski i sowieckiej na nią napaści 17 września będą ulubioną częścią tych łgarstw obecnego cara.

 6. ciężki jest los montańskiego trolla

  Rzecz o "świątyni" a już wiadome trolle się "aktywowały".

  1. ubawiony

   Faktycznie, nie mogło ciebie zabraknąć. Jest cała rosyjska menażeria: fankluby, owce trolli, fafiki... Tylko yaro się spóźnia, chyba że go pozycjonujecie jako "specjalistę" od wojskowości.

  2. ciężki jest los montańskiego trolla

   "Uderz w stół a nożyce się odezwą". Przysłowie stare ale swoja role jak widać dalej spełnia.

  3. Davien

   No własnie od razu przyleciałes zatruwac powietrze trollu:)

 7. Ogr

  Trolli z Olgino co nie miarą. Wątek coraz dłuższy i dłuższy...

 8. Łowca trolli

  Obserwując co dzieje się wokół rocznicowych wydarzeń, to odnoszę od jakiegoś czasu nieodparte wrażenie, że historię próbuje się nie tylko fałszować, ale wręcz w pewnym sensie pisać na nowo. Nie można zapominać że Związek Radziecki poniósł największe straty spośród wszystkich państw uczestniczących w II Wojnie Światowej, które według szacunków wyniosły około 30 milionów cywilów i żołnierzy. Na Froncie Wschodnim hitlerowskie Niemcy poniosły największe straty, które ocenia się nawet na 80 % sił lądowych. Wkład militarny Armii Czerwonej miał decydujące znaczenie dla zwycięstwa Aliantów w II Wojnie Światowej i był najważniejszą przyczyną klęski III Rzeszy Niemieckiej. Obecnie jednak próbuje się to pomijać, gdyż dawni sojusznicy stali się wrogami, a wrogowie stali się sojusznikami. Dąży się już wręcz do wymazania z pamięci historycznej zbrodni popełnionych w czasie II Wojny Światowej przez Niemców i ich sojuszników, a na to (nie - NATO) miejsce wstawia się przekłamania dotyczące faktycznej roli ZSRR w zwycięstwo nad faszyzmem. Jednak nadal żyją uczestnicy tamtych wydarzeń, którzy potwierdzają historyczną prawdę. Usilne starania wiadomej proweniencji propagandystów są więc z góry skazane na sromotną porażkę...

  1. Ja cię oświecę

   Nikt nie neguje daniny krwi narodów ZSRR, do której doprowadziła imperialna gra Berlina i Moskwy w 20-leciu międzywojennym.

  2. złośliwy

   Prawda jest taka, że IIWŚ wybuchła dzięki sojuszowi ZSRR i III Rzeszy, które to kraje łączył traktat o przyjaźni do 1941r. I to jest faktyczna rola ZSRR. Możliwe, że żyją w Rosji jacyś świadkowie najazdu tego kraju na Polskę czy Finlandię, lub tacy którzy uczestniczyli we wspólnych paradach z Wehrmachtem czy konferencjach NKWD - Gestapo poświęconych zwalczaniu polskiej inteligencji... Usilne starania ruskich propagandystów takich jak ty są więc z góry skazane na sromotną porażkę...

  3. zeneq

   Jako łowca zdaje się że gonisz własny ogon... ruski trolu.

 9. Szept

  No i czym się różni taka Rosja od Polski, jak wierni nie dorzucają dość na budowę to kasę wykłada samorząd lub państwo. Skąd my to znamy.

  1. krzyk

   Niewiem jak wy, ale my Polacy tego nie znamy.

  2. Adam S.

   Czym się różni? Choćby tym, że zeżarli pół Azji i teraz jej bronią jako "odwiecznej rosyjskiej ziemi". To jest imperium kolonialne, które MUSI się rozpaść. Szkoda tylko młodych ludzi, którym wpaja się obowiązek oddania życia za rosyjskie kłamstwa.

  3. klawiatura

   Co innego w polsce, tutaj posyłanie dzieci na barykady za polskie kłamstwa ma inny charakter, Mickiewicz o tym już pisał.

 10. wodnik Szuwarek

  oni mają wojnę ojczyźnianą my 10 kwietnia - ot każdy sobie znajdzie jakąś niszę...

  1. autor widmo

   Nieporównywalne.

  2. Adam S.

   Tylko że Wojna Ojczyźniana jest kłamstwem. ZSRR jest jednym z agresorów tej wojny.

  3. Łowca trolli

   Kłamstwem jest umniejszanie roli Związku Radzieckiego w pokonanie III Rzeszy Niemieckiej. Nieudolne próby czynione przez żałosnych rusofobków na szczęście są skazane na sromotną porażkę!

 11. Niuniu

  Rosyjska Cerkiew Prawosławna jest jednym z filarów autorytarnej Rosji. Już u zarabia chrześcijaństwa panujący wpadli na pomysł, że wiara może być dodatkowym elementem konsolidującym władzę i państwowość. Putin od początku swych rządów w pełni popiera tą ideę. Zresztą nie tylko On. Nad Wisłą ministrowie naszego Rządu też coraz częściej przemawiają z kościelnych ambon.

  1. Kiks

   Różnica jest taka, że ruskiej cerkwi bliżej do nacjonalistycznych bojówek i to delikatnie mówiąc, choć fakt, że w Polsce dałbym Nobla temu, kto wyruguje kościół z instytucji państwowych i odetnie im finansową kroplówkę.

  2. Towarzysz Polak

   Tylko że ten sam Putin działał wcześniej w strukturach które niszczyły duchowieństwo i wiarę, zresztą Sam pomysł umieszczenia podobizny Stalin który jak mało kto przyczynił się do niszczenia prawosławia w owej cerkwi pokazuje poziom hipokryzji. Więc porównania do Polski są śmieszne.

  3. Jabadabadu

   Jak widać metropolicie to nie przeszkadzało. Liczy się jutro a nie wczoraj. Btw. tak się robi politykę wrwnętrzną/propagandę. Gott mit uns!

 12. kaka

  Podobne rzeczy robił Kitler.

  1. easyrider

   Gdzie? Kiedy? Hitler religię zaledwie tolerował ale uważał, że walka z nią jest bezsensowna i szkodliwa.

  2. Adam S.

   Bardzo trafne spostrzeżenie. Siłą komunizmu była "atrakcyjność" ideologii dla wszystkich "proletariuszy" świata. Rosja "eksportowała" komunizm na cały świat, i to całkiem skutecznie. Natomiast współczesna ideologia rosyjska opiera się na "wyższości" Rosjan w stosunku do "obcych", zupełnie jak u nazistów. A jak wiadomo, eksport takiej ideologii jest niemożliwy, bo "obcym" się takie podejście raczej nie podoba :)

 13. easyrider

  To akurat dla nich pozytywne. Narody bez wiary rozpadają się. O czym właśnie przekonują się "nowoczesne" demokracje Zachodu, nie potrafiąc bronić swoich globalnych interesów i własnego podwórka.

  1. Adam S.

   Wiara powinna opierać się na jakichś zasadach. Natomiast rosyjska wiara państwowa to mieszanka uczuć patriotycznych i religijno-komunistycznej egzaltacji, w której jedyna zasada, to "kochaj swoich, zabijaj obcych". Nie da się tak długo funkcjonować, bo obcych jest zawsze więcej niż swoich :)

 14. Ruanimal

  Ciekawe czy złote zdobienia są z przetopionych"czasów" zrabowanych ludności cywilnej. Fakt że ktoś rozpatrywał tam pomysł umieszczenia Putina lub o zgrozo Stalina świadczy nie z kim a z czym mamy do czynienia, bo to przecież było by jawną profanacją, kto nie wie o czym pisze proszę doczytać jak za Stalina wyglądała walka z "opium dla ludu" i ile duchownych przypłaciło za swoją wiarę życiem.

  1. Hmmm

   Oczywiście że wiem, tylko co z tego skor jego późniejsze rozkazu doprowadzały do śmieci setek duchownych?

  2. nic smiesznego

   I to usprawiedliwia umieszczenie w ponoć chrześcijańskiej świątyni podobizny jednego z najgorszych zbrodniarzy w historii, za którego rządów powołano do życia Związek Wojujących Bezbożników (masz prawo nie wiedzieć)?

  3. fifi

   Oj tam,jest tylu wyniesionych na ołtarze rzeźników. Że mordowali w imieniu swego Boga?Co za różnica?ZSRR tak jak i Adolf to skutek uboczny awantury w rodzinie ktora skonczyla sie 1 wojną światową. Dobrze jest miec perspektywe i patrzeć szerzej.

 15. Towarzysz Polak

  Człowiek, który uważa że upadek ZSRR był tragedia, który Sam pracował w służbach specjalnych tego tworu, tworu który właściwie wyrugował religie z życia Rosjan, który robił z cerkwi kina lub spichlerz, który na potęgę mordował Popów i księży, ma czelność otwierać jakikolwiek obiekt sakralny? Przecież to tak jakby Himmler otwierał muzeum ofiar nazizmu.

  1. Hektor

   "Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia."

  2. werte

   Tymczasem grzesznik się nie nawraca a raczej szykuje nowe zbrodnie zanim za stare odpokutował. Bo i pokutować nie zamierzał i zamierza. Zatem tej radości próżno czekać...

  3. zdegustowany

   Fajnie. Tylko gdzie to nawrócenie? Cerkiew poświęcona armii i hołdowaniu pamięci o wojnie, którą się samemu wywołało i w jej trakcie zabiło kilka milionów ludzi to raczej kompletna abstrakcja z punktu widzenia wiary chrześcijańskiej. Taki sojusz tronu i ołtarza kończy się fatalnie dla wiary. Co widać i w Polsce.

 16. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Komunista otwiera świątynie nie ma w tym nic dziwnego bo komunizm to ideologia niemal identyczna do religii!! Komuniści mają swoich "proroków" Lenin Marks Engels mają swoich "świętych" wierchuszkę rewolucji, mają swój obrządek i swoje święta. oczywiście Putler musiał swoją komunę dostosować do nowych czasów więc troszkę zmienił obrządek czasami zasłoni się krzyżem ale to nic nie zmienia z istoty sprawy a komunistą się jest do grobu.

  1. Fanklub Daviena

   No to w Izraelu, który nie jest demokracją, tylko teokracją (nawet nie ma cywilnych ślubów a rabin za wykroczenia religijne może... zablokować nieposłusznemu karty płatnicze w banku i odwołanie od tego nie jest przez sąd cywilny tylko rabiniczny...) w takim razie jest komunizm... :)

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Nie znam się na obyczajach mośków ale wiem kto wprowadzał komunizm u ruskich skąd ten rak się rozrósł i generalnie Słowianie to to niebyli a kto to chyba oczywiste.

  3. Julian

   I tu masz rację pozdro

 17. FR technologiczne imperium

  Dość zabawne że aparatczyk, którego służby przed laty mordowały duchownych i burzyły świątynie teraz otwiera jedną z nich, to jest śmieszne w swym tragizmie. Z innej beczki my sami powinniśmy na placu nieznane żołnierza wybudować coś bardziej okazałego, nie mówię że ma to być tak kolosalne jak to co zbudowali dawni niszczyciele cerkwi, ale coś co godnie upamiętni tych wszystkich, którzy lali krew za wolność naszego narodu.

  1. US światowy żandarm

   Nie należy osądzać innych, gdy sumienie własne nie jest czyste. Łatwo jest pamiętać tylko białe, a nie czarne karty własnej historii w której np. chrześcijańskie i "tolerancyjne" władze II Rzeczypospolitej działając w imię fałszywie pojętego patriotyzmu i polskiej racji stanu zburzyły w latach 1925- -1938 , w sposób zaplanowany i tendencyjny, ok. 150 cerkwi . W tym czasie społeczność prawosławnych obywateli II Rzeczypospolitej liczyła ponad 4 mln. To wielka szkoda, ze nie znając własnie tych czarnych kart własnej historii , z poczuciem humoru umiemy się sądzić za to samo innych. Módlmy się więc aby inni nie chcieli nas osądzać w analogiczny sposób. Zamiatanie pod dywan czarnych kart własnej historii jest jej planowym zakłamywaniem i na pewno nie jest powodem do chluby.

  2. bc

   To chyba nie z taką władzą w Warszawie, już pokazali z odbudową Saskiego czy z łukiem bitwy Warszawskiej 250 tyś. strat w tym 50 tyś. zabitych i zamiast łuku np. w stylu tego z 1611 z hołdu ruskiego na Rondzie Dmowskiego, wiertło na rozdrożu... Dar Stalina też dawno powinien być ociosany by została tylko wieża.

  3. sdf

   Nową cerkiew w Birczy oddano do użytku na wiosnę 1939 roku. Zburzona za komuny. I co ty na to?

 18. zbych

  "cytadela diabła" jak mawia runet.

  1. Fanklub Daviena

   A co to jest runet? Jakaś fundacja Sorosa? :)

  2. Roman

   tak jak internet jest siecią międzynarodową, tak słowem "runet" potocznie określany jest rosyjskojęzyczny internet

  3. Fanklub Fanklubika

   Fanku ty to byś pewnie pod wizerunkiem Putina i Stalina chętnie uklęknął, gdyż zawsze tak ochoczo wspierasz narracyjnej kraj tych panów.

 19. Boże widzisz i nie grzmisz

  Putin długo myślał o ideologii która poruszy miliony jego poddanych. Dumał i dumał, dumał i dumał i wymyślił: GOTT MIT UNS.

 20. Kiks

  Śmiać się czy płakać. Szkoda, że Alianci jednak nie poczekali, aż Stalin czmychnie.

  1. Adam

   Kiks, jak zwykle możesz się śmiać.

 21. werte

  Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha...

 22. 123

  Nie będzie kolejnego Lend Leasu i drugiego frontu więc trzymajcie się z daleka od Europy.

Reklama