Siły zbrojne

Wybrano najlepsze plutony w Wojskach Lądowych

Fot. st. szer. Michał Chudziński, Jacek Mizgała, DGRSZ
Fot. st. szer. Michał Chudziński, Jacek Mizgała, DGRSZ

W CSWLąd Poznań inspektor wojsk lądowych gen. brygady Wojciech Grabowski dokonał uroczystego zakończenia zawodów pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych. Dla najlepszych plutonów wręczono puchary oraz medale. 

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w celu oceny zdolności bojowej oraz wyłonienia najlepszego plutonu w wojskach pancernych, zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych w dniach od 4 do 14 marca 2019 r. na terenie obiektów szkoleniowych CSWLąd w Poznaniu przeprowadzono zawody pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych o wyłonienie najlepszego plutonu w szkoleniu bojowym.

image
Fot.st. szer. Michał Chudziński, Jacek Mizgała, DGRSZ

14 marca  odbyło się uroczyste zakończenie zawodów o tytuł najlepszego plutonu w szkoleniu bojowym, podczas którego inspektor wojsk lądowych gen. brygady Wojciech Grabowski oraz pełniący obowiązki komendanta CSWLąd ppłk Jarosław Muszyński wręczyli puchary oraz medale dla najlepszych plutonów. W swoim wystąpieniu gen. brygady Wojciech Grabowski zaznaczył, że żołnierze biorący udział w zawodach swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili przynależność do ścisłej elity pododdziałów Wojsk Lądowych. Jednocześnie złożył na ręce pełniącego obowiązki komendanta CSWLąd Poznań podziękowania za ogrom pracy włożonej w zorganizowanie, zabezpieczenie i przeprowadzenie zawodów.

image
Fot.st. szer. Michał Chudziński, Jacek Mizgała, DGRSZ

Po podsumowaniu wyników wszystkich przeprowadzonych konkurencji poszczególne plutony zajęły następujące miejsca:

- w klasyfikacji plutonów czołgów:
1 miejsce - plcz z 1 batalionu czołgów Żurawica z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. 
2 miejsce - plcz z 1 batalionu czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej Świętoszów z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. 
3 miejsce - plcz z batalionu czołgów 15 Brygady Zmechanizowanej Giżycko z 16 Dywizji Zmechanizowanej

- w klasyfikacji plutonów zmechanizowanych:
1 miejsce - plz z 16 batalionu zmechanizowanego Morąg 20 Brygady Zmechanizowanej z 16 Dywizji Zmechanizowanej 
2 miejsce - plz z 1 batalionu zmechanizowanego Złocieniec 2 Brygady Zmechanizowanej z 12 Dywizji Zmechanizowanej. 
3 miejsce - plz z 22 batalionu piechoty górskiej Kłodzko z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. 
4 miejsce - plz z Akademia Wojsk Lądowych 
5 miejsce - plz z 10 Brygady Kawalerii Pancernej Świętoszów z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej

- w klasyfikacji plutonów zmotoryzowanych:
1 miejsce - plzmot z 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Szczecin 12 Brygady Zmechanizowanej z 12 Dywizji Zmechanizowanej. 
2 miejsce - plzmot z 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej 17 Brygady Zmechanizowanej Międzyrzecz z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

w klasyfikacji plutonów aeromobilnych:
1 miejsce - plaero z Akademia Wojsk Lądowych. 
2 miejsce - plaero z 7 batalionu kawalerii powietrznej Tomaszów Mazowiecki z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. 
3 miejsce - plaero z 16 batalionu powietrznodesantowego Kraków 6 Brygady Powietrznodesantowej.

image
Fot.st. szer. Michał Chudziński, Jacek Mizgała, DGRSZ

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zawody użyteczno-bojowe są doskonałym sprawdzianem wyszkolenia, przygotowania kondycyjnego oraz umiejętności posługiwania się przydzielonym uzbrojeniem i sprzętem bojowym.

"Zaangażowanie oraz determinacja żołnierzy była widoczna podczas każdej konkurencji. Czas trwania zawodów, kolejne sprawdziany i zadania do wykonania stanowiły prawdziwy sprawdzian dla żołnierzy i sprzętu "- możemy przeczytać w komunikacie DGRSZ.

Źródło DGRSZ

Komentarze (6)

 1. rocco

  Jak widac na zdjeciach Lubawki niesmertelne! Chyba se kupie sztuke na alledrogo. Mam OLV, bede miał i Lubawke.Tylko, ze OLV jeszcze mogą wrócic do linii,wszak je remontowano. O co chodzi?

 2. Obywatel Wschód RP.

  Mam pytanie - a ile tych plutonów będzie walczyło z FR za moje miasto Białystok i mój region Podlasie? Bo przy doktrynie obrony bezwzględnej na Wiśle żaden z tych żołnierzy nie będzie bił się za moje miasto w którym mieszka 350 tyś. obywateli RP płacących podatki i żądających bezpieczeństwa zewnętrznego tak jak mieszkający w stolicy i na zachód od Wisły. Mój region w obecnej doktrynie obronnej RP to region stracony w którym śmierć i zniszczenie jest zasadą!!!!!

  1. Luger

   Nikt nie bedzie walczył o Bialystok i Podlasie? Ciesz się. Nikt ci domu domu i całego miasta nie zniszczy...

  2. m p

   Spokojnie, zanim pierwszy żołnierz wyjedzie z naszych koszar do walki, Pana miasto znajdzie się już na terenach zachodniej Białorusi. A poza tym co rozumie Pan przez "obronę bezwzględną"? Do ostatniego generała?. Do ostatniego żołnierza? Do ostatniego Polaka? Czy może do ostatniego Jankesa? ;)

  3. bender

   Nie jest winą Warszawiaków, czy Poznaniaków, że Białystok jest niekorzystnie strategicznie położony w przypadku pełnoskalowego konfliktu z FR. W całej Polsce mamy 38 milionów mieszkańców, w większości skwapliwie płacących swoje zobowiązania wobec fiskusa. Dlatego w imię solidaryzmu społecznego, żeby obronić resztę kraju, żeby powstrzymać przeciwnika który będzie zagrażał nie tylko nam, ale 500 milionom Europejczyków, dlatego właśnie plany obrony Sojuszu nie przewidują wydania bitwy granicznej nie do wygrania, ale nękanie i opóźnianie pochodu npla do linii Wisły. Po zatrzymaniu npla kontrofensywa z linii Wisły odbije również Twoje miasto. A po wygranej wojnie otrzymasz odszkodowanie za poniesione straty materialne.

 3. iras

  Pierwsze miejsce w kategorii aeromobilne - AWL. Czyli młodzież będąca dziś od 0,5 do 4,5 lat w wojsku, w międzyczasie musząca robić studia do poziomu magistra. Da się? Ostatnia szansa, jeżeli chcemy jeszcze mieć armię - kilka lat służby z intensywnym szkoleniem za porządną kasę, i do cywila/rezerwy. Inaczej zeżrą nas emerytury, a o rezerwach możemy zapomnieć.

 4. QRF

  Wygrał pluton uzbrojony w T72 :D

 5. ciekawy

  czy to prawda jakoby jedną z dyscyplin był śpiew marszowy?

 6. Rzyt

  To może chociaż tym najlepszym plutonom kupicie najlepszy sprzęt...chociaz tyle